Tartalomjegyzék
- 1 A hatályos rendelkezés értelmében 2019-ben lejár az áfa csökkentés határideje.
- 2 Az új lakás áfája 5%-ról 27%-ra történő visszaemelésével már számtalan elemző, szakértő, piaci szereplő foglalkozott már.
- 3 2018 első munkanapján már így nyilatkozott a miniszter: „Ha azonban a kormány úgy ítéli meg, hogy ezt a határidőt ki kell tolni, akkor az év második felében foglalkozik majd a kérdéssel.”
- 4 Ez a kijelentés reményt keltő, hiszen abba az irányba mutat, hogy van alapja, oka, lehetősége is 2018 második felében már az új kormánynak, hogy tárgyalja és meglépje a hosszabbítást.
- 5 Kérjen visszahívást!
Milliókat, külföldi és hazai lakástulajdonosokat, befektetőket, építeni vágyókat is érintő kérdés döntésére várunk! 2016 januárjától a lakás áfa 27%-ról 5%-ra csökkent, ami jelentősen felpörgette a lakáspiacot.
Az új lakások áfája, ára, felépülése kihat a lakáspiaci helyzet egészére, sőt az építőiparhoz szorosan kapcsolódó iparágak működésére is több-kevesebb befolyással bír.
A hatályos rendelkezés értelmében 2019-ben lejár az áfa csökkentés határideje.
Fél éve lobbizik a piac a hosszabbítás miatt, határozati javaslatokat adtak be az áfa 5%-os hosszabbítása érdekében, és több jel mutat arra, hogy a végén meghallgatásra kerül a javaslat, és maradhat az „olcsó” áfa.
Az építőipar nehéz időszakon megy keresztül, nincs megfelelő kivitelezői szakember gárda, kapacitás hiánnyal küzd a szegmens valamennyi területe. Egy mai új lakás és lakópark építése kimondottan kockázatos vállalkozás. Ha van kockázat, azt nekünk kell megfizetnünk hisz a piaci szereplők beépítik kockázatukat az árakba, ami a fogyasztói árak emelkedéséhez vezet. A fejlesztőkön kívül magánemberek is és az önkormányzatok is építtetnek új lakásokat, főképp a nagy városokban, ahol a kereslet nagy, hisz a lakók a munkahelyek közelében laknának, ezért a lakóparkok is ott népszerűbbek, ahol koncentrálódik a lakosság. Főképp nem magánemberek az építők, hanem inkább megbízott vállalkozókkal építtetnek.
Az új lakás áfája 5%-ról 27%-ra történő visszaemelésével már számtalan elemző, szakértő, piaci szereplő foglalkozott már.
Ennek piaci hatása a drágulás és az új építkezések lefékezése lenne, leállnának a nagyberuházások, fejlesztések és egy bizonytalan lakáspiaci helyzet alakulna ki.
Ezzel egy időben megemelkednének az átlagos lakásárak, a kínálat csökkenne, a minőségi építkezés mindenképpen csorbát szenvedne.
Aki befektetésnek vásárol vagy minőségileg kifogástalan lakást építtetne jelenleg, azok számára még kedvező is lehet az áfa változás, hiszen kevesebb lesz a versenytárs, kisebb a kínálati oldal, ezért ezek a minőségi ingatlanok értékesebbek lesznek várhatóan, és a jobb módúak számára lesznek jobban elérhetőek.
Érdemben nem csökken a kereslet, mert a lakáspiacot érintő egyéb, tényezők változatlanok maradnak. Pl.:(pl. „Csekély kamatú és biztosabb hitelezés, munkabér növekedése, stabil munkavállalói kilátások, urbanizáció”, stb) helyzete megalapozottan jó.
A mai kilátások viszont arra engednek következtetni, hogy az iparági lobbi nyomása meghallgatásra talál továbbá Varga Mihály a nemzetgazdasági minisztérium vezetője 2017 év végén még úgy nyilatkozott:
„A jelenlegi 5 %-os kedvezményes lakás áfa határidejének felülvizsgálata és esetleges meghosszabbítása idén biztosan nem szerepel már a kormány napirendjén”.
2018 első munkanapján már így nyilatkozott a miniszter:
„Ha azonban a kormány úgy ítéli meg, hogy ezt a határidőt ki kell tolni, akkor az év második felében foglalkozik majd a kérdéssel.”
Ez a mondat nem ígéret, de megelőlegez némi bizakodást a lakás áfa meghosszabbítás ügyében.
Ez a kijelentés reményt keltő, hiszen abba az irányba mutat, hogy van alapja, oka, lehetősége is 2018 második felében már az új kormánynak, hogy tárgyalja és meglépje a hosszabbítást.
Az egy újabb kérdés, hogy ha hosszabbít,
- mennyi időre teszi?
- mi alapján dönt a kormány?
- továbbra is az EU (2016/112/EK tanácsi irányelv) szociálpolitikai célú lakhatást segítő határozata alapján?
És lehet, hogy a fent leírtak ellenére semmi nem fog történni a csökkentett lakás áfa ügyében, hanem 2019-ben pont megszűnik a kedvezmény. Hát az egy izgalmas döntés lesz, várhatjuk, mit hoz a jövő ez ügyben.
Amennyiben érdeklődne a lakáshitelekről, a CSOK-ról, a fogyasztóbarát lakáshitelekről keresse hitelközvetítő szakértőinket, akik díjmentes szakszerű tájékoztatást nyújtanak a lakáshitelekről! Töltse ki az adatlapot és visszahívjuk!