Tartalomjegyzék
Az elmúlt évben jelentősen megnőtt a lakáshitel igénylések száma, 38%-al több lakáshitelt kértek, mint az előző években. Valószínűleg mindenki környezetében találkozhattunk lakáshitelt igénylőkkel, esetleg mi magunk szeretnénk megtalálni a legjobb lakáshitelt lakáscélunk megoldásához. Mielőtt döntésre jutna lakáshitelével kapcsolatban, több praktikus tanácsot szedtünk csokorba, amivel feltétlenül számolnia kell! A lakáshitellel kapcsolatos tanácsaink a következők!
A legjobbat megtalálni nem könnyű!
Minden hitel megfontolt döntést igényel, de kiváltképpen a lakáshitel az a lépés, mely hosszú ideig hatással lesz a család költségvetésére, 15-20 éven keresztül kell majd fizetni a törlesztő részleteket. Gondos előtanulmányt kell végezni az adott hitelfajták között, meg kell találnunk a támogatások lehetőségét is. A CSOK jó példája annak, hogy mennyi az a Családi Otthonteremtési Támogatás, amit igénybe vehetünk.
Ha sürget az idő, akkor is több bank ajánlatát kell átnézni, összehasonlítani, mert a számlavezető bankunk nem minden esetben nyújtja számunkra a legjobb lakáshitel ajánlatot. Valószínűleg van jobb ajánlat is. A példánkban a 10 millió Ft-os hitelre, 20 évig rögzített kamattal törlesztett lakáshitelek között a legelőnyösebb és legkevésbé jó között 3 millió Ft is lehet az eltérés. Ebben az esetben igazán nem érdektelen az, hogy a banknak 16,5 millió Ft-ot fizet vissza vagy rossz választással 19,5 milliót!
A fizető képesség eldöntése?
Aki hitelt fizet, az felelős döntéssel határozta el azt, hogy a családi költségvetésből akár a jövedelme 30-40%-át is törlesztő részletben fizeti ki hosszú évtizedekig. Mindenkinek előre kell eldöntenie, hogy mit bír a családi büdzsé.
Semmiképpen nem szabad kifeszíteni a család költségvetését, a jövedelem 25%-nál többet nem javasolt hiteltörlesztésre bevállalni! Már csak azért sem, mert egy esetleges törlesztő emelkedésnél legyen mozgástere az adósnak arra, hogy a 25%-os emelkedés is kigazdálkodható legyen!
Azt is tudni kell, hogy a lakásvételnek vagy építésnek a költségei is a vevőt terheli, mint pl. az ügyvédi költség vagy az illeték megfizetése.
Az árfolyam kockázat elenyésző, viszont a kamat gyors növekedése várható a mostani mélyrepülése után, ami a változó kamatú hiteleknél a törlesztő emelkedését hozza magával!
Mi lesz, ha baj lesz?
- Fel kell készülni a nem várt negatív változásokra, tartalékot kell képezni, ami 3 és 6 hónapi időszakban megsegít a törlesztő fizetésében
- Okos dolog hitelfedezeti biztosítást is kötni, munkaképtelenség esetére
- akár egy életbiztosítást is a nélkülözhetetlen kereső kiesésére, így a család könnyebben átvészeli a nehéz helyzeteket.
Mit érhet meg a biztonság?
Annyit mindenképpen, hogy biztonságban tudhassuk hitelünket a kamatkockázat kivédésében.
- Ha fix kamatozású a hitelünk, védve vagyunk a kamatok nagymértékű változásával szemben, viszont így pár ezer Ft-tal többet kell fizetnünk havonta.
- Amennyiben változó a kamat, úgy a törlesztő emelkedése várható a kamat emelkedésével párhuzamosan
Számokban bemutatva a 10 millió forintos hitel 5 évre fix kamatú hitel törlesztője 60 ezer forinttól indul, míg a végig fix hitelé 69 ezer forinttól. A további években ez a különbség kiegyenlítődik, később a kamatok változása után akár meg is fordulhat a különbség!
A futamidő lényeges döntés!
A lakáshiteleknél többféle összefüggés van a futamidő és a törlesztő összege között, minél hosszabb a futamidő, annál kisebb a havi törlesztő. Mivel hosszabb ideig fizeti vissza a hitelt, a kamatok megnőnek, ezért együttvéve jóval többet fizet vissza a hitelintézetnek.
Változó kamatozásnál a hosszan kitolt futamidő kerülendő! A lehető legrövidebb futamidőt kell választani, ahol a törlesztő még nem terheli a család költségvetését.
Az előtörlesztést is érdemes megfontolni!
A családi költségvetés változhat, esetleg nagyobb összeg is befolyhat. Akár egyszeri nagyobb összeg, akár kisebb összegekkel is ajánlatos az előtörlesztést átgondolni. Vannak bankok, melyek elő-és végtörlesztési díjkedvezményeket ajánlanak, ezekről mindenképp érdemes előre tájékozódni.
Az élet legnagyobb pénzügyi kérdéseiben (és ilyen a lakáshitel felvétel) kizárólag megfontoltan érdemes döntést hozni.
Amennyiben hitelt szeretne felvenni, érdeklődik a lehetőségei után, hívja hitelközvetítő szakembereinket, hogy szakszerű felvilágosítással segítsük döntését!
Töltse ki űrlapunkat, visszahívjuk!