Nagy Márton szavait idézzük: Hosszú távon a negatív reálkamat olyan lehetőség hazánk gazdasága számára, melyre az MNB megalapítása óta nem volt példa! A negatív kamatkörnyezetet érdemes kihasználni lakásvásárláshoz, beruházáshoz kapcsolódó hitelfelvétellel, de nagy lehetőség nyújt a meglévő hitelek kamatainak fixálása is! Az MNB ezt kívánja ösztönözni.
Nagy Márton kifejtette a negatív reálkamatról kedvező véleményét:
Kegyelmi állapotnak nevezte a kamatkörnyezetet, mely most Magyarországon kialakult, és ennek előnyeire hívja fel a figyelmet!
A hazai reálkamat zuhanása magyarázható: a semleges reálkamat = külső reálkamat – várt reálfelértékelődés + kockázati felár alakulásával.
- a külső reálkamat 30 éve lefelé ível, és nemzetközileg negatív,
- a várt reálfelértékelődés legalább 1%,
- a kockázati felár (CDS-felár) pedig 1% alá csökkent.
- Tehát „importáljuk a külső negatív reálkamatot, illetve még az alá is tudunk menni”.
- Ilyen alacsony reálkamatra a hiperinfláció óta nem volt példa.
- A huzamosabb ideig tartó hozamok olyan alacsonyak, hogy a válság előtti mélységet is túlszárnyalják. Az MNB által vizsgált szegmensben tovább csökkentek a hazai reálkamatok.
- Hazánk 20 éves áttekintése alapján is most a legalacsonyabb a reálkamatszint.
- Ez mindenképpen pozitív hatással van az államháztartásra és gazdaságra egyaránt. Az államháztartás nagymértékű megtakarítást ért el a kamatkiadás tekintetében. A 2013-as év 5%-ról a GDP 3%-ra csökkent és csökken tovább a kiadás. A reálkamat ilyen mértékű csökkenése jelentősen pozitív hatással van az államadósságra is.
- Az állampapírok kibocsátását nézve láthatjuk, hogy minél hosszabb futamidővel és minél alacsonyabb, előre fixált kamatokkal számolnak. A jövőre nézve is ragyogóak a kilátások.
- Hazánk adósságának deviza részaránya (most 24%), amit tovább kell csökkenteni, ez nagyon fontos.
- Hazánkban a kamatbevétel alacsonyabb a kamatkiadásnál, a fizetések növekedése nem emelte meg a fogyasztói rátát!
- A beruházási ráta emelkedik a háztartásokban, most igen kedvezőek a feltételek a lakáshoz jutáshoz, hitelek felvételéhez.
- Ezzel egy időben az MNB figyeli a készpénzállomány növekedését is, hiszen a negatív (reál) kamatkörnyezetben ez nem jár különösebb költséggel a gazdaság résztvevőinek.
- A vállalatoknak kedvez a negatív reálkamat, nem a pénzügyi eszköznövekedést kell sürgetniük, hanem most érett meg a helyzet a hitelek felvételére és minél hosszabb időre igényelt, fix kamatozású beruházásokat javasolt betervezniük.
- A bankoknak évente 20-28 milliárdos kiesést jelent az alapkamat csökkenése, ezt pótolni nehéz. A nem kamatjellegű bevételekkel és a költségeik csökkentésével tudnák kompenzálni a kevésbé hatékony működésüket.
- Fedezi a bankok kamatkockázatát, ha most sok fixált hosszú távú hitelkamatot folyósítanak úgy a vállalatok, mint a háztartások felé.
Új szerződéseknél:
- Vállalatoknál 95% volt a változó kamatozású hitelek aránya
- háztartásoknál pedig 57%, illetve 64%).
Vajon miért nem akarnak hosszú lejáratú 20-30 évre fix kamatú hiteleket adni a bankok? Még csak 3 nagybanknál kaphatunk 20 évre fix hitelt, ami újdonság a bankok körében.
A minősített fogyasztóbarát lakáshitelek
- fix kamatozásúak,
- a minősített szabályok is előtérbe helyezik a fix kamatozású hiteleket
- jelen van a jelzáloghitel megfelelési mutató is,
Ugyanakkor látható, hogy ez mégsem elég. A jegybank sürgeti a hitelek fix kamatozásúra váltását, amit a bankversennyel az árak versenyével érhetnek el.
A következő 7-8 évben az előre jelzések szerint fennmarad a negatív reálkamat, ezt az MNB szerint ki kell használni. Ez a történelmi lehetőség!
Ha Ön is részese kíván lenni e lehetőségnek, vagy csak érdeklődne a fogyasztóbarát lakáshitelekről, ha bizonytalan és szakértő hitelkövetítő munkatársainktól szakszerű felvilágosítást szeretne, töltse ki űrlapunkat és visszahívjuk!