
Fábián Gergely, az MNB ügyvezető igazgatója egy szakkonferencián tartott előadása során javaslatot tett olyan irányzott megoldások kialakítására 2021-től, melyben a fizetési haladék lejáratát követően a nehéz helyzetbe került adósok is fizetőképesek lesznek. Felhívta a figyelmet arra, hogy a Covid hatásai a gazdaságban később jelentkeznek, mint az egészségügyi rendszerben. Hozzátette, hogy a koronavírus pozitív hatása a digitális megoldások szélesebb körű használata, mely egyben rámutathat arra, hogy a pénzügyi közvetítés nem csak a bankok hatásköre lehet.
A jegybank ügyvezető igazgatója előadása során az alábbi témákról beszélt:
Gazdaság és a pénzügyi szektor helyzete:
Jelenleg közel olyan szintű gazdasági/pénzügyi sokkban van az ország, mint amilyenben a II. világháború után volt. Azonban a bankrendszer Magyarországon ebben a válsághelyzetben is megfelelően teljesít. Bizonytalanság érezhető a második hullám miatt, amit már a szakértők kilábalási mutatószámai is alátámasztanak. Azaz világszinten nem „V” , hanem pipa alakú kilábalás várható a gazdaságban.
A pénzügyi területeken később jelentkeznek a járvány hatásai, azonban összeségében elmondható, hogy Magyarország gazdasága kevésbé érzékeny most a válságra, erősebb alapokkal rendelkezik, mint korábban hasonló helyzetben.
A pénzügyi szektor megfelelően felkészült a válság kezelésére, támogatást tud nyújtani a gazdaság számára. A sérülékenység csökkentésében az is jelentős szerepet játszott, hogy napjainkra már nagyobb arányban vannak fix kamatozású lakáshitel konstrukciók a piacon, mint akár egy évvel ezelőtt.
Hatalmas segítséget nyújtott a hitel moratórium bevezetése is. A törlesztések felfüggesztésével több milliárd forint maradt a vállalkozások és lakosság kezében. A lakosság nagy része a fedezet nélküli, rövid lejáratú, magas kamatozású fogyasztói hitelek esetén élt a törlesztési moratórium lehetőségével. Míg a vállalkozói szférában elsősorban a kis- és mikrovállalatok használták ki a fizetési haladékot.
Mit javasolnak a moratórium megszüntetése után:
Előreláthatólag a háztartások közel 15 százaléka kerülhet likviditási gondba a moratórium megszűnése után. Esetükben a jövedelmek csökkenése illetve a munkaerőpiaci helyzetüknek a változása okozhat fizetési problémát. Más országokban, ahol már lejárt az eredetileg meghirdetett törlesztési moratórium, számos kormány döntött úgy, hogy meghosszabbítja a hitelmoratóriumot, azonban a jogosultak körét a legtöbb helyen jelentősen leszűkítették.
A jegybank szerint, olyan irányzott megoldások kialakítására lesz szükség 2021-től, amelyek segítségével a moratórium lejáratát követően az adósok továbbra is tudják törleszteni hiteleiket, legyen szó személyi kölcsönről, jelzálog alapú hitelről vagy folyószámlahitelről. Lényeges, hogy az intézkedések áttekinthetőek, könnyen igénybe vehetőek és motiválóak legyenek.
Mi a helyzet a vállalkozásokkal:
A vállalatok esetében kicsit összetettebb a helyzet. Ugyanis a vállalkozások rendelkeznek szállítói kötelezettségekkel is, melyekre nem terjed ki a fizetési moratórium. Ha a fent említett kötelezettséggel rendelkező vállalkozások közül több is fizetésképtelenné válik, annak hatása a teljes gazdaságra is kiterjedhet. Azaz a járvány hatásai a gazdaságban később jelentkeznek, mint a lakosság köreiben vagy az egészségügyi rendszerben.
Az egyelőre működőképes vállalatok számára sem könnyű a mostani helyzet. Cégen belüli újraszervezés nincs megfelelő jogi háttérrel megtámogatva, így egy csődeljárásba került cég a legtöbb esetben felszámolásra kerül.
Ma Magyarországon a pénzintézetek képesek hitelt nyújtani, elengedhetetlen feltétel ugyanakkor, hogy hajlandóak is legyenek folyósítani ezeket a hiteleket. A válságkezelésben a jótállás és szavatosság vállalás döntő fontosságú a vállalti hitelezés során, ezen a területen azonban hazánkban elmaradások vannak Európa többi országához képest. Ugyanakkor pozitívum, hogy a Növekedési és Hitelprogram legújabb konstrukciója („NHP Hajrá!”) keretében kötött szerződések már több mint 500 milliárd Ft összértékben került kihelyezésre.
Amennyiben többet szeretne megtudni, hogy Önre milyen feltételekkel vonatkozik a hitelmoratórium, illetve további hitelfelvételi lehetőségeit hogyan érinti, ha él a jelenlegi hitelnél a törlesztési moratórium nyújtotta lehetőségekkel, feltétlen kérje hitelközvetítő szakembereink segítségét.
Segíthetünk?
Adja meg adatait, kollégánk maximum egy munkanapon belül keresi Önt!