Tartalomjegyzék
- 1 A következőkkel kell számolnia annak a fiatal családnak, aki az úgy nevezett CSOK 10+10-et venné igénybe.
- 2 Az új lakásvásárlásnál a CSOK-os igénylés nehézkes is lehet, plusz még léteznek az állam által elvárt, betartandó támogatási kötelezettségek is.
- 3 Ha mégis el kell adnunk az ingatlant, két lehetőségünk van:
- 4 Mivel a két utolsó lehetőséghez minden esetben engedélyeztetés is kell, a területileg illetékes hatóságtól, valamint az Államkincstártól is, ezért eléggé nehézkes procedúra elé nézünk.
- 5 Kérjen visszahívást!
Megkérdeztük a szakértőt: Ha CSOK (Családi otthonteremtési kedvezmény) igénybe vételével vásárolunk lakást, akkor az állam megkötése az elidegenítésre és hitel felvételre valóban 10 év?
A legújabb statisztikák szerint a lakásvásárlók több mint 50%-a az újépítésű és nemrég épült újszerű lakásokat szeretné vásárolni. Ennek akadálya a robbanásszerűen emelkedő lakásárak, mert annak, aki ezeket venné meg, több lehetőséget is figyelembe kell vennie, minden adódó lehetőséget is mérlegelnie kell.
A következőkkel kell számolnia annak a fiatal családnak, aki az úgy nevezett CSOK 10+10-et venné igénybe.
A szakértő szavai szerint” új lakásra akár 10 millió forintos állami támogatásra és ehhez 10 millió forint kedvező kamatozású hitelre is számíthatnak, amennyiben a gyermekek száma eléri a 3 meglévő gyermeket.
Csak olyan vér szerinti vagy örökbefogadott gyermek után igényelhető támogatás, aki nem töltötte be a 25. életévét, vagy már betöltötte a 25. életévét, de megváltozott munkaképességű. Meglévő gyermeknek számít a magzat vagy ikermagzat is a terhesség betöltött 12. hetét követően.
Az új lakásvásárlásnál a CSOK-os igénylés nehézkes is lehet, plusz még léteznek az állam által elvárt, betartandó támogatási kötelezettségek is.
A CSOK támogatás felhasználása a következő betartandó kötelezettségeket vonja magával.
- Lakjon a megvásárolt új lakásban életvitelszerűen.
- Ezt az ott lakást 10 évre vállalni kell a vevőnek sőt, állami jelzálogjogot jegyeznek be az ingatlanra. Esetenként ellenőrizheti a bank az életvitel szerű ott lakást.
- És végül az első bekezdésben feltett kérdésre a válasz: „az elidegenítési tilalom bejegyzését is, mi szerint ez idő alatt az állam beleegyezése nélkül nem terhelhetik meg újabb hitellel és nem is adhatják el a lakást.”
Ha mégis el kell adnunk az ingatlant, két lehetőségünk van:
- A kedvezőtlenebb megoldás az, hogy amikor a lakás eladásra kerül, akkor az állami támogatást teljes egészében, késedelmi kamattal növelten vissza kell fizetniük.
- A kedvezőbb megoldás az, ha a CSOK-nak megfelelő ingatlant kell venni, ami nagyobb méretű a jelenleginél, akkor a kedvezmény átvihető erre az új, nagyobb ingatlanra, de:
– Be kell fizetni előre az Államkincstár számlájára a felvett támogatást, a visszautalás az új ingatlan megvétele után, a terhek bejegyzésekor történik meg. A vételt így önerőből kell finanszírozni a visszautalásig.
Mivel a két utolsó lehetőséghez minden esetben engedélyeztetés is kell, a területileg illetékes hatóságtól, valamint az Államkincstártól is, ezért eléggé nehézkes procedúra elé nézünk.
A szakértő végszava: „Az elidegenítés szabálya a fenti megkötések betartásával tehát nem jelent áthidalhatatlan akadályt, de mielőtt a 10 éves időszak lejárta előtt adnák el a CSOK-os ingatlant, a fent említett körülményekkel és felvázolt következményekkel számolni kell, tisztában kell lenni, ezért nagyon meg kell gondolni ezt a lépést!”
A bankszakemberek véleménye szerint, ami általános vélemény a hitelintézeteknél, ebben az évben további jelentős ingatlanpiaci emelkedés várható úgy a hitel felvételek számában, mint összegében is!
Amennyiben lakáshitelt szeretne felvenni, érdeklődik a CSOK lehetőségei után, hívja hitelközvetítő szakembereinket, hogy szakszerű felvilágosítással segítsük döntését!
Töltse ki űrlapunkat, visszahívjuk!