A CSOK (Családok Otthonteremtési Kedvezménye) igényléséhez szükséges dokumentumok beszerzési szabályainak eddigi feltételein a kormány a hatályba lépés előtti utolsó pillanatban változtatott.
Az eredeti szöveg szerint ha a kedvezmény igénybevételével finanszírozni kívánt lakóingatlan “C” energetikai osztályúnál kedvezőtlenebb kategóriájú, akkor hatósági bizonyítvány benyújtására van szükség.
A Magyar Közlönyben június 30-án megjelent rendelet változtatott a CSOK támogatás kérelem benyújtásához szükséges dokumentumok igénylésének rendjén.
Nem beszélve arról, hogy az említett hatósági bizonyítvány kiadásában illetékes építési hatóságok között van olyan, amelyik nem is tud arról, hogy ők lennének az illetékesek ebben az ügyben. Továbbá az sem mindenhol világos, hogy az igazolás kiadásának milyen dokumentációs feltételei vannak.
Mikor van szükség hatósági bizonyítványra CSOK igénylésekor?
Abban az esetben van szükség hatósági bizonyítvány benyújtására CSOK igénylésekor, ha a megvásárolni vagy bővíteni kívánt használt lakóingatlan energetikai osztályba sorolása „C” (tehát „követelményeknek megfelelő”) kategóriánál rosszabb. Az igazolás megszerzése kizárólag egylakásos lakóépület (pl családi ház) esetében szükséges. Társasházi lakáshoz nem kell benyújtani.
Ki adja ki és mi a tartalma a hatósági bizonyítványnak?
A szóban forgó hatósági bizonyítványt a lakóépület elhelyezkedése szerint illetékes építésügyi hatóság állítja ki és tartalmaznia kell, hogy a nevezett lakóépület állapota közvetlenül és súlyosan nem veszélyezteti az élet- és vagyonbiztonságot.
Fontos! Ez a hatósági bizonyítvány a CSOK kérelem benyújtásakor nem lehet 30 napnál régebbi. Az igazolás kiadására a hivatalnak 10 napja van és az ügyintézés illetéke 20 ezer forint.
Tehát amennyiben ilyen jellegű hatósági bizonyítványt szeretnénk igényelni, úgy azt a területileg illetékes építési hatóságnál tehetjük meg.
Figyelem! Több visszajelzést kaptunk ügyfeleinktől, hogy az adott hatóság több esetben is csak statikai szakvélemény birtokában akarta kiadni ezen bizonyítványt, amely plusz 30-40 ezer forintos költséggel jár és a megrendelő fizeti a számlát.
Ezt a problematikát hivatott orvosolni a 2015 június 30-án megjelent kormány rendelet módosítás, ami a bizonyítvány kiadását lényegesen egyszerűbbé tette.
Tehát ennek értelmében CSOK igénylése esetén az igénylőnek csatolnia kell a fent nevezett hatósági bizonyítványt arról, hogy a lakóépület 2013 január 1-jét követően, annak esetlegesen életveszélyes állapota miatt „volt-e kötelezés és ha igen, akkor ezen kötelezettség teljesítsée megtörént-e.”
A témában megjelent korábbi cikkeinket, illetve hasznos tudnivalókat a lenti linkeken tekintheti meg.
CSOK BLOG
CSOK GYIK