A Családok Otthonteremtési Kedvezménye kiváltja e a banki önrészt?
2015.07.01-től életbe lép a CSOK azaz Családok Otthonteremtési Kedvezménye (régi nevén Szocpol). A köznyelvben még „Szocpol 2015” néven is hallhatunk a kedvezményről.
Mostani cikkünkben egy érdekes kérdést szeretnénk megmutatni, ami az indulás előtt 1 hónappal még nem tisztázott.
Szükséges-e önrész akkor, ha a hitel mellett CSOK támogatást is igénylünk?
A 2015.01.01-től életbe lépett adósságfék szabályozás kimondja, hogy a forint alapú jelzálog hiteleknél a folyósított hitel összege nem lehet nagyobb, mint a fedezetül felajánlott ingatlan értékének a 80 százaléka.
A CSOK támogatásról szóló Nemzetgazdasági Minisztériumi tájékoztató és a Családok Otthonteremtési Kedvezményét taglaló jogszabály pedig azt írja, hogy 10 évig a magyar állam javára jelzálogjog, illetve terhelési és elidegenítési tilalom is bejegyzésre kerül az ingatlanra.
Ez felvet pár további kérdést:
A CSOK támogatás (Szocpol) meglévő gyermekekre is igényelhető. Lehet vállalni később születendő gyermekeket (maximum 2 gyermek) akikre szintén jár a megelőlegezett támogatás.
A CSOK-ot (Szocpol) hitellel együtt is igényelhetik az ügyfelek.
A fő kérdés az, hogy minek kell „beleférnie” az ingatlan forgalmi értékének a 80 százalékába?
1: a hitelnek és a teljes CSOK-nak. Azaz a meglévő gyermekek után és a bevállalt gyermekek után járó Családok Otthonteremtési Kedvezményének(Szocpol)
– szerintünk ez a legvalószínűbb
2: a hitelnek és kizárólag a bevállalt gyermekek után járó CSOK támogatásnak – ez a kevésbé valószínű verzió
3: a hitelnek és kizárólag a meglévő gyermekek után járó CSOK támogatásnak– szerintünk ez szinte kizárt
A fenti 3 kérdéssel kapcsolatban a bankoknak is megoszlik a véleménye. Többségük az 1. verzióra, de van olyan, aki a 2. verzióra „szavaz”. Ami biztos, hogy a 2015.07.01-i jogszabály életbe lépése után fogunk teljes körű és biztos választ kapni a kérdésre.
A fenti kérdések rávilágítanak a piac leglényegesebb kérdésére. A CSOK (Szocpol) támogatással és lakáshitellel együtt nem lehet már a korábbi gyakorlathoz hasonlóan önrész nélkül ingatlant vásárolni. Az adósságfék januári bevezetése óta, csak 80 százalékáig terhelhető egy ingatlan. Mivel a CSOK is tehernek minősül az új szabályozás szerint, így önrészre vagy pótingatlan bevonására mindenképpen szüksége lesz az ügyfeleknek a vásárláshoz, hogy az elképzelt hitelösszeget megkaphassa a lakáshitel igénylő. Ezért a fenti 3 kérdés tisztázása után derül majd csak ki, hogy mekkora önrészre van szükség a vásárláshoz.
A CSOK részletesebb leírását itt találhatja.
Ingyenes tanácsadásért adja meg adatait a lenti űrlapon, hogy kollégánk keresni tudja Önt!