
Sikeresnek bizonyult az MNB által bevezetett minősített fogyasztóbarát lakáshitel. Egyre többen igénylik a fix kamatfeláras, hosszú kamatperiódussal rendelkező lakáshiteleket, mivel nem csak a kondícióiban kedvezőbbek, mint az átlagos piaci lakáshitel, hanem átfutási idejük is jóval rövidebb.
Nézzük, miért ennyire népszerűek ezek a termékek!
A Nemzeti Bank honlapján közzétett szakmai elemzés szerint az indulás óta, már több mint 1000 milliárd forint értékben, közel 80 ezer hitelfelvevő igényelt Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelt (MFL). Ezzel ezek a termékek elérték, hogy a lakáshitel piacon az új folyósítások 75%-a fogyasztóbarát lakáshitel volt.
Rövidebb átfutási idő
Az MFL átlagos átfutási ideje jóval rövidebb az ”egyszerű” lakáshiteleknél. Mivel a bankoknak vállalniuk kellett, hogy az értékbecslés beérkezését követő 15 munkanapon belül el kell bírálniuk a hiteligényt.
Pozitív hitelbírálat esetében a folyósítási feltételek teljesülését követően maximum 2 munkanapon belül folyósítaniuk kell a lakáshitelt.
Ha a fenti két dátum közül bármelyiket nem tudja tartani a pénzintézet, akkor a folyósítási díj egy részéről le kell mondani, azaz egyfajta kompenzációt kell fizetnie az ügyfélnek. Ez a „home office” miatt megnövekedett átfutási idők miatt jelentős előnyt jelent egy áltagos piaci lakáshitelhez képest, hiszen a bankok a fenti feltétel miatt törekednek a vállalt határidők betartására.
Tervezhető törlesztőrészlet
A fogyasztóbarát lakáshitelt 5 év, 10 év, 15 év és végig fix kamatperiódussal lehet igényelni. A hosszú kamatperiódussal rendelkező hitelek esetében a kiszámíthatóságot az adja, hogy a kamatperiódus hossza alatt a kamat és ezáltal a törlesztőrészlet nem változhat. Azaz, például ha valaki most igényel minősített fogyasztóbarát lakáshitelt és 10 éves kamatperiódussal veszi azt fel, akkor a jelenleg érvényes alacsony kamatot kell fizetnie a banknak egészen a 10 éves kamatperiódus lejáratáig. Ez a kamatszint akkor sem változhat, ha esetleg a piacon az alapkamat emelkedésnek indul.
A bankok kamatfelára maximalizálva van
A lakáshitelek után fizetendő kamat két részletből tevődik össze: alapkamat+kamatfelár. Az alapkamat vagy referenciakamat a bankoktól független piaci kamat. Ez a fogyasztóbarát lakáshitel esetében a BIRS, amire a bankok felszámolják az általuk meghatározott kamatfelárat. Azaz a kamatfelár nagyságát a pénzintézetek határozzák meg. Az MFL esetében a kamatfelár mértéke nem lehet nagyobb, mint 3,5%. Azaz a bankok maximum 3,5%-os kamatot számolhatnak fel az alapkamatra az igényelt hitel után fizetendő kamat meghatározásakor.
Maximalizált banki költségek
Ahogy a kamatfelár, úgy a bank által felszámolható költségek is maximalizálva vannak. A hitel folyósítási díj a folyósított hitelösszeg legfeljebb 0,75%-a, de maximum 150.000 forint lehet. Míg az előtörlesztési díj nem lehet magasabb 1%-nál.
Ha szeretné tudni, hogy milyen feltételekkel mekkora törlesztőrészlet mellett tudja igénybe venni a fogyasztóbarát lakáshitelt, töltse ki lenti űrlapunkat. Szakembereink díjmentesen segítenek Önnek megtalálni azt a bankot, ahol sikeresen meg tudják igényelni lakáshitelüket.
Segíthetünk?
Adja meg adatait, kollégánk maximum egy munkanapon belül keresi Önt!