A Magyar Közlönyben megjelent rendeletmódosítás szerint október elsejétől a magánszemélyek által felvett hitelek törlesztőrészletének a nettó jövedelemhez viszonyított aránya a hitel kamatperiódusától függ majd. Továbbá, hogy a haszonbér is beszámít a jövedelembe.
A 2015-től alkalmazandó – jövedelemarányos törlesztőrészletre vonatkozó – MNB rendelet úgy módosul, hogy figyelembe vehető lesz azon termőföld haszonbérbe adásából származó jövedelem is – a munkaadó, az adóhatóság, illetve a nyugdíjfolyósító igazolása mellett – amely öt évet elérő időtartamra szól, a mezőgazdasági igazgatási szerv záradékolja a haszonbérleti szerződést és a bérbeadó megfizette a közterheket. Ezen igazolások elektronikusan is beadhatók.
Csökkent a nem teljesítő hitelek állománya a régióban
A jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató (JTM) jelenleg attól függ, hogy az adós és adóstárs jövedelme magasabb vagy alacsonyabb, mint 400 ezer forint. Mivel ma Magyarországon szinte kizárólag forint hitelezésről beszélünk, ezért a deviza hitelezésre vonatkozó részt itt most nem tárgyaljuk.
Ha kisebb a jövedelem 400 ezer forintnál, akkor a JTM nem haladhatja meg az 50 %-ot, míg ha nagyobb a jövedelem 400 ezer forintnál forint hitel, akkor a JTM nem haladhatja meg a 60 %-ot.
Ez a jelenlegi szabály úgy változik, hogy az igénybe vett hitel kamat periódusától függ az, hogy milyen mértékben terhelhető az ügyfél jövedelme hitel törlesztőrészlettel. Ezek szerint 400 ezer forint alatti jövedelem esetén legalább 10 éves kamatperiódusban vagy a futamidő végéig rögzített hitelkamat esetén lehet csak 50 százalék. Ha a kamatperiódus 5 és 10 év közé esik, akkor maximum 35 százalék lehet a JTM, ennél rövidebb időre rögzített kamatperiódus esetén pedig legfeljebb 25 százalék lehet a JTM.
Amennyiben az adós és adóstársa jövedelme meghaladja a havi 400 ezer forintot, akkor legalább 10 éves kamatperiódusban vagy a futamidő végéig rögzített hitelkamat 60 százalék lehet, ha 5 és 10 év közé esik a kamatperiódus, akkor 40 százalék, ha pedig ennél rövidebb a rögzített kamatperiódus, akkor legfeljebb 30 százalék lehet a JTM, azaz a jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató.
A lakáshitel mindenki életének nagy pénzügyi döntése! Ha igényli, egy helyen minden információ elérhető az új családi otthonteremtési kedvezményről, és a minősített lakáshitelekről. Választ adunk az egyéni esetekre, körüljárjuk a legfontosabb gyakorlati kérdéseket, segítünk kiigazodni az új CSOK feltételeiben. A Lakástakarék pénztárak kötésében is segítségére leszünk!
Hívja hitelközvetítő szakembereinket, töltse ki az űrlapot és visszahívjuk!