Tartalomjegyzék
2017 szeptemberéig 7.985 új lakást építettek, azaz 53%-kal többet, mint az előző év ugyanezen az időszakában. Az építési engedélyek száma és a jelenleg hatályos bejelentések száma alapján várhatóan 28.412 épülő lakás épül, 34%-kal több mint az előző év szeptemberéig, ennek ellenére mégis csökkenés érzékelhető! – tudtuk meg a KSH legújabb összesített adataiból.
A beadott építési engedélyek jelentős csökkenése magyarázható az ÁFA és az építkezési költségek bizonytalansága és kockázata miatt!
Az kész lakás átadások számának stagnálása után az építésekben is megtorpanás várható az 5%-os lakás ÁFA sorsának eldőléséig, bár a fejlesztők bíznak a jelenlegi ÁFA hosszabbításban.
- Ebben az évben – 2017-ben – nőtt az új építkezésű lakások száma. Vidéken nagyobb, a fővárosban, kisebb mértékben, 18%-kal épült több új lakás. A nagyobb városokban a fővároshoz hasonló helyzet alakult ki.
- A lakásépítések 50%-50%-os eloszlással valósultak meg a magánszemélyek és a vállalkozók között.
- A lakások mérete átlagosan 4 m2-rel, 98m2-re növekedett, ami a használatbavételi engedélyekből derült ki
- Az építési engedélyek száma és a jelenleg hatályos bejelentések száma alapján várhatóan 28.412 épülő lakás épül, ami 34%-kal több mint az előző év szeptemberi adata. A összes bejelentés közül 37% az egyszerű bejelentést alkalmazta. A régiót tekintve Budapesten 12%, a vidéki városokban pedig egyre növekvő százalékban így építkeznek, míg a községekben 75%-ban az egyszerű bejelentéssel élnek.
- Az új engedélyek alapján 10.250 lakás építése várható, melyből a nem lakás célú építések 20%-al, 4.000 darabra csökkentek.
Átlagosan 2006-2009-ig az építési és használatbavételi engedélyek száma éves szinten 15.000 db közelében volt, addig 2016-ig 4.000 db, míg 2017-ben 10.000 körüli az építési engedélyek száma. A használatbavételi engedélyek ugyanezen időszakban 4.000 db-ig estek vissza, mutatja az összesített negyedéves értékelés.
Várható volt, amit jelenleg látunk!
Általános bizonytalanság övezi az 5%-os ÁFA sorsát, ami nagyban befolyásolja az építők biztonságát is. A munkaerőhiány, az alap építőanyag és kivitelezési költségek robbanásszerű emelkedése joggal teszi bizonytalanná a fejlesztőket. A lakásfejlesztők megtorpantak és várakoznak.
A jövőre nézve elmondható, hogy a 2019 utáni építési engedélyek kérése és kiadása jelentősen csökkenni fog. Ennek következménye az lesz, hogy a 2020-2021-es évek során sokkal kevesebb új lakás fog épülni! Csökken a választék az új lakások területén.
A jelenleg folyamatban lévő építési engedélyek megvalósulása még a 2018-2019-es évekre ugyan kalkulálható, de miután ezek a lakóingatlanok is átadásra kerülnek, fordulhat a kocka, akár ellenkező irányú változások is lehetnek, ha az ÁFA ügyben nem történik pozitív változás!
Minden további nélkül előállhat egy válság utáni állapot, ezért óvatosak a lakásfejlesztők!
Amennyiben lakáshitelt szeretne felvenni, érdeklődik a lehetőségei után, hívja hitelközvetítő szakembereinket, hogy szakszerű felvilágosítással segítsük döntését! Az összes hitelről mindent megtudhat tőlünk!
Töltse ki űrlapunkat, visszahívjuk!