A lakásvásárlók helyzete eddig úgy alakult, hogy hiába nőttek a lakásárak, nőttek a jövedelmek is, ami aránylag egyensúlyban tartotta az ingatlanpiacon kialakult árakat.
Az állami támogatások, mint pl. a CSOK relatíve egyre kevesebbet érnek, vagyis a megvenni kívánt ingatlanok ára és az állami támogatás relatív értékvesztése oda vezet, hogy az állami forrásból kevesebbet lehet vásárolni, egyre kisebb arányát képezi a vásárolt ingatlannak.
Szintén jelentős különbséget találunk régiónként Magyarországon belül, a legkevesebbet Budapesten, míg a legtöbbet a Dél-Dunántúlon és Észak-Magyarországon „éri” a CSOK.
2016-ban jelentősen változtak az igénybe vehető állami támogatások értékei. A korábbi támogatási összegek jelentősen emelkedtek, mind az új, mind pedig a használt lakásoknál. A leginkább, és a legjelentősebb változást a 3 gyermeket bevállalók kaphatták, az új lakás vásárlásához vagy építéséhez elérhetővé váló 10 millió forintos állami támogatással.
Ez a támogatás Magyarország területein belül megoszlott, volt ahol elég, volt ahol kevés volt ez az összeg.
Városonként igen szóródik az eredmény, %-os arányban a következő adatokat kaptuk:
- Salgótarjánban egy 4 gyerekes család számára a kinézett használt ingatlant a CSOK 60 %-ban fedezi. 3 gyerekes család esetében 48%-ot fedez a CSOK.
- Miskolcon 3 gyereknél 39%-ot,
- Békéscsabán, Kaposvárott, Szekszárdon, Szolnokon, Tatabányán és
- Zalaegerszegen is csak 25-35%-át tudják fedezni a Családi Otthonteremtési Kedvezményes hitellel.
- Debrecenben, Győrött, Kecskeméten, Székesfehérváron,
- Szombathelyen vagy Veszprémben 3-4 gyerek mellett a CSOK az átlaglakás árának 15-19 %-át teszi ki.
Nézzük a főváros kerületeit:
- Budapesten az I., II., XII. kerületben egy 1 gyermeket nevelő család hiteléhez csupán 2%-ot jelent a CSOK felvétele, igaz ezek az elit kerületek,
- Ugyanez a helyzet az V. kerületben egy hasonló családnál, 2 %-os a CSOK támogatás a használt lakások piacán.
- Hogyha több gyermek nevelésére vállalkoznak, akkor ugyanezekben a városrészekben azért már nagyobb a szülők segítése, a támogatás eléri a 6-8%-ot.
- A főváros kevésbé frekventált részein a 3 és 4 gyermeket nevelő vagy bevállaló családok a használt lakás árának 14-20 %-ával számolhatnak a CSOK kedvezményként kapható kedvezményes támogatással.
Az jól látható, hogy Budapesten például a használt lakás vásárlása esetén relatíve kisebb segítséget nyújtott a CSOK, mint a községekben és az alföld kisebb városaiban.
Mit ért el az áremelkedés?
2016 és 2017 között azonban jelentősen emelkedtek a lakásárak hazánkban, ami azt is eredményezte, hogy a CSOK összege „relatíve” egyre kevesebbet ér:
- Budapesten például 2017-ben egy 2 gyermekes, 60 nm-es használt ingatlannál kevesebb, mint a vételár 6 %-ra,
- Egy 3 gyermekes, 80 nm-es használt otthont vásárló család számára pedig 6,6 %-ra volt elegendő az állami támogatás.
- Vidéken ugyanezekkel a kondícióval rendelkező családok, esetenként 40-55 %-át finanszírozhatták a CSOK támogatásból.
Összegzésül annyit, hogy a CSOK értéke relatíve csökkent, kevesebbet ér az ingatlancéllal jelentkező nagycsaládok számára is, igaz a vidéki városokban még tartja értékét az ottani ingatlanárak alacsony értéke miatt, de az önrésznek itt is nagyobbnak kell lennie!
Ha igényli, egy helyen minden információ elérhető az új családi otthonteremtési kedvezményről, és a lakáshitelekről. Választ adunk az egyéni esetekre, körüljárjuk a legfontosabb gyakorlati kérdéseket, segítünk kiigazodni az új CSOK feltételeiben.
Hívja hitelközvetítő szakembereinket, töltse ki az űrlapot és visszahívjuk!