Az életbe léptetett módosítások felpörgették a családi otthonteremtési kedvezmény (CSOK) iránt az érdeklődést. Értesüléseink szerint az egyik bank internetes oldalán megtalálható CSOK-kalkulátoron a forgalom már a bejelentést követően a többszörösére nőtt. Utoljára ilyen nagy érdeklődés ez év januárjában volt, mikor az első jelentős bővítés történt a CSOK feltételeiben. Piaci információk alapján több hitelintézetnél – többek között az FHB-nál, az OTP-nél és az Ersténél – már az új feltételek szerint igényelhető a kedvezmény.
A változtatásra nagy szükség volt, mivel eddig csak mintegy 14 ezer család CSOK igényét fogadták be a hitelintézetek, nagyjából 38 milliárd forint összértékben, és körülbelül a kérelmezők kétharmadával kötöttek szerződést. Ez a szám nem jelentős ahhoz képest, hogy ma Magyarországon mintegy 250 ezer háromgyerekes család él.
A piaci szakértői szerint ez idáig elsősorban használt ingatlan megvásárlásához igényelték a CSOK-ot, mivel a valós igényeknek ez felelt meg a leginkább.
Emellett sokan vélik úgy, hogy új lakások vásárlásához még egy nagyobb összegű támogatás mellett is akkora lakáshitel felvételére lenne szükség, amely jelentősen meghaladja a családok lehetőségeit.
Az egyik legjelentősebb módosítás a CSOK-ban, hogy az osztatlan közös tulajdonú ingatlanok is bekerültek a „CSOK körbe”. Ennek köszönhetően már a társasház létrejöttét megelőzően is lehet igényelni a kedvezményt a hitelintézetektől. További könnyítés, hogy az építés alatt álló lakásokra is lehet kérni a támogatást, de csak a használatba vételi engedély kiadása után kerülhet sor a folyósításra. Egyes szakértők szerint ez a könnyítés akkor lenne igazán hatásos, ha az építés folyamata során lehetne folyósítani a támogatást– akár szakaszosan –az ingatlanfejlesztőnek. Ezzel a lépéssel eltűnne a különbség a vételárak teljesítését illetően a készpénzes, a hiteles, és a CSOK-os vásárlók között.
Újabb könnyítés, hogy a születendő magzat már a 12. hét után gyermeknek minősül a korábbi 24. hét helyett.
A gyerek maximum életkora 25 évre növekedett a korábbi 20 évről, sőt már nem előírás a hallgatói jogviszony sem, és gyámság alatt álló gyermekre is jár a kedvezmény. Az új kormányrendelet szerint a szolgálati lakásban élők is kérhetik a CSOK-ot, mivel a szolgálati lakásban élésük nem minősül a bentlakási kötelezettség megszegésének.
Ha további kérdése van, az új feltételekkel kapcsolatban kérjük, keresse hitelügyintéző kollégánkat, illetve ha részletesebben szeretne információkat kapni a CSOK igénybe vételének feltételeiről, továbbá ha építkezéséhez, vásárláshoz hitel felvételben gondolkodik és egyenrangú félként szeretne a bankokkal tárgyalni, illetve nem szeretne rosszul járni a törlesztő részletével, vegye igénybe a jelzalog.com hitelközvetítő kollégái segítségét!