Tartalomjegyzék
- 1 Milyen esetei lehetnek egy válásnak?
- 2 Mikor kinek kell állnia a költségeket?
- 3 Mit jelent a költségmentesség és kire vonatkozik?
- 4 Milyen tételekkel kell számolni egy válás esetén?
- 4.1 Keresetlevél
- 4.2 Ügyvédi munkadíj
- 4.3 Szakértő kirendelése
- 4.4 Fellebbezési illeték
- 4.5 Házassági vagyonjogi per
- 4.6 Szülői felügyeleti jog rendezése iránti kérelem
- 4.7 A kapcsolattartás rendezése iránti kérelem illetéke
- 4.8 A gyermektartásdíj megfizetése iránti kérelem illetéke
- 4.9 Összegezve: mennyibe kerül a válás 2022-ben?
Mennyibe kerül a válás? Nem olyan vidám téma, mint az esküvő árak, de nem árt képben lenni ezzel a témával sem. Egy válást elvileg minimális összegből el lehet intézni, jelenleg hatályos törvények alapján minimum 30 000 forintba kerül egy hivatalos válás. De a legtöbb esetben ennél jóval magasabb összeget kell kifizetni még akkor is, ha közös megegyezéssel válnak szét a felek.
Milyen esetei lehetnek egy válásnak?
A Magyar Igazságügyi Szakértői Kamara szerint „Évente több mint húszezer válás történik Magyarországon, ezer házasságkötésre 440 válás jut. Utoljára 1977-ben fordult elő, hogy több házasság született, mint ahány megszűnt. Az utóbbi években egyre több a húsz, vagy efölötti éve tartó házasság után indított bontóperi eljárás. A válások csaknem hetven százalékát a feleségek kezdeményezik, míg a kiskorú gyermekek kilencven százalékát az anyánál helyezik el.”
Válás közös megegyezéssel
A közös megegyezésnek sok előnye van a válás szempontjából. Ha békés úton, ügyvédek és szakértők bevonása nélkül intézzük ezt a folyamatot, akkor a költségek is jelentősen kedvezőbbek lesznek. De van néhány kitétel ahhoz, hogy közös megegyezéssel válhassunk el.
A házas feleknek meg kell egyeznie az alábbiakról ahhoz, hogy a válás közös megegyezéssel menjen végbe:
- a közös gyermek feletti szülői felügyelet gyakorlásáról
- a különélő szülő és a gyermek közötti kapcsolattartásról,
- a gyermek tartása mértékéről,
- a házastársi közös lakás további használatáról, valamint
- az esetleges házastársi tartásról.
A válást a bíróságnál kell kérelmezni és az alábbi papírokat szükséges mellékelni:
- keresetlevél – a házasság felbontására irányuló kérelem
- házassági anyakönyvi kivonat másolata
- gyermek(ek) születési anyakönyvi kivonata (amennyiben a házasságban született kiskorú gyermek)
- válóper illetéke – ez jelenleg 30000 Ft
- válási egyezség/megállapodás 3 példánya
Miután beadtuk a papírokat, általában 2-3 hónap múlva lesz az első tárgyalás (békítő tárgyalás). A Bíróság ezen a tárgyaláson meghallgatja a házastársakat és megpróbálja kibékíteni őket. Erre az első tárgyalásra mind a két házastársnak személyesen kell elmennie.
Ha közös megegyezéssel válunk el, akkor bevonhatunk házassági mediátort is a folyamatba. Ebben az esetben a mediátor költségeire is gondolni kell.
Válás valamelyik házastárs kérelmére
Viszont nem csak közös megegyezéssel lehet válni. Ha a házasság teljesen és helyrehozhatatlanul megromlott, akkor a bíróság bármelyik házastárs kérelmére felbontja.
Ez mit is jelent pontosan? Azt, hogy a házastársak között megszűnt az életközösség (nem élnek egy háztartásban) és nincs is kilátás arra, hogy ezt a helyzetet rendezzék. Hogy mire van kilátás azt a bíróság az életközösség megszűnéséhez vezető folyamat, illetve a különélés időtartama alapján ítéli meg. Az életközösség megszűnésére és helyrehozhatatlanságára a bíróság bizonyítást folytat le. Ehhez a folyamathoz jellemzően tanúkat is segítségül hívnak.
A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény szerint a bíróságnak nem azt kell vizsgálnia, hogy a házasság megromlásában melyik házastárs a vétkes, hanem arról kell meggyőződnie, hogy a házasság véglegesen megromlott, és annak helyreállítására nincs kilátás. Fontos még azt is tudni, hogy a válás akkor is végbemegy a bíróságon, ha ez a „végleges megromlás” kizárólag az egyik fél elhatározásán alapul.
Mikor kinek kell állnia a költségeket?
Amennyiben a költségviselésben nem tudnak megállapodni a felek, akkor a bíróság a házassági bontóperben a perköltség viseléséről a pernyertességtől függetlenül az összes körülmény mérlegelése alapján határoz. A vagyonjogi perben az általános szabályok szerint a pervesztes fél köteles megtéríteni a pernyertes fél költségeit.
Mit jelent a költségmentesség és kire vonatkozik?
Hogyan lehet költséghatékonyabb a válás? Létezik költségmentesség a válóper során. Azt a felet illeti meg, aki jövedelmi-vagyoni viszonyainál fogva arra rászorul. A költségmentességet a bíróság adhatja meg az érintett fél részére. 2018. január 1-e után a költségmentesség és a költségfeljegyzési jog engedélyezésének alapjául szolgáló körülmények igazolásáról szóló 26/2017.(XII.27.) IM rendelet szerint az engedélyezés feltételeit ennek a nyomtatványnak a kitöltésével kell igazolni.
Sajnos sokan élnek gazdasági bántalmazásban, ami sok mindent takarhat. Ha egy házaspár egyik tagja azért nem dolgozhat, mert a másik tag nem engedi neki, nincs saját pénze, folyamatosan elszámoltatják, akkor gazdasági bántalmazásban él. Ez a kiszolgáltatott helyzet sok esetben anyagilag, lelkileg vagy fizikailag teszi lehetetlenné a válást.
Milyen tételekkel kell számolni egy válás esetén?
Ahogy fent is írtuk, a válásnak komoly költségei lehetnek. Lássuk, hogy milyen tételekből áll össze ez a költség.
Keresetlevél
A keresetlevél egy 8 oldalas dokumentum, amely illetékköteles. A keresetlevélnek számos formai elemen túl tartalmaznia kell:
- bíróság ítéleti rendelkezésére irányuló határozott kereseti kérelmet,
- a perben érvényesíteni kívánt jogot a jogalap megjelölése útján,
- az érvényesíteni kívánt jogot és a kereseti kérelmet megalapozó tényeket,
- az érvényesíteni kívánt jog, a tényállítás és a kereseti kérelem közötti összefüggés levezetésére vonatkozó jogi érvelést,
- és a tényállításokat alátámasztó és rendelkezésre álló bizonyítékokat, bizonyítási indítványokat.
Ügyvédi munkadíj
Nincs szabályozva az ügyvédi munkadíj, vagyis csak a feleken múlik, hogy milyen összegben állapodnak meg. Az ügyvédi munkadíjakat általában óradíjban vagy a tárgyalásra való megjelenés alapján számolják. Ritkán van ezen a területen sikerdíjas munkavégzés.
Szakértő kirendelése
Igazságügyi pszichológus szakértő díja vizsgált személyenként nagyjából 120.000 – 150.000,- Ft.
Fellebbezési illeték
A fellebezés általános tételű eljárási illetékének mértéke 3000 forint.
Házassági vagyonjogi per
A házassági vagyonjogi per illetéke a követelés 6%-a (minimum 15.000,- Forint, legfeljebb 1.500.000,- Forint).
Szülői felügyeleti jog rendezése iránti kérelem
A szülői felügyeleti jog gyakorlásának bírósági rendezése iránti kérelem illetéke 21.000,- Ft.
A kapcsolattartás rendezése iránti kérelem illetéke
A kapcsolattartás rendezése iránti kérelem illetéke 21.000,- Ft.
A gyermektartásdíj megfizetése iránti kérelem illetéke
A gyermektartásdíj megfizetése iránti kérelem eljárási illetéke az egy éves tartásdíj összegének 6%-a.
Összegezve: mennyibe kerül a válás 2022-ben?
A válás legalább 30 000 forintba kerül, de sok minden függ attól, hogy közös megegyezéssel válunk, hogy mekkora összegben állapodtunk meg az ügyvédekkel, szükségünk van-e szakértői díjak kifizetésére, fellebzésre. Az is fontos kérdés, hogy meg tudtunk-e egyezni a szülői felügyeleti jogról, a gyermektartásdíjról vagy a kapcsolattartásról.