
Idén nagyon sok minden történt az ingatlanpiacon. A kormány által bevezetett új családtámogatási rendszer, mint a kibővített CSOK vagy a Babaváró támogatás, nagy hatást gyakorolt mind a keresleti, mind a kínálati oldalra.
Jelenleg a piacon nagyon érzékeny hangulat tapasztalható, minden résztvevő fél részéről. Az árak egy lélektani szinten táncolnak, ahol a hangulatot egyik napról a másikra befolyásolják a megjelenő új információk. Tovább nehezíti ezt a helyzetet, a január elsejétől bevezetésre kerülő 27%-os áfa az újépítésű ingatlanoknál.
Az idei év az áremelkedésről szólt!
A 2019-es év egyértelműen az áremelkedésről szólt. Budapesten és a nagyobb városokban kétszámjegyű árnövekedés következett be a piacon. A családvédelmi akcióterv keretein belül bevezetésre kerülő falusi CSOK kedvezmény, a kisközségekben is árnövekedést okozott, bár nem olyan nagyságrendűt, mint amit a nagyobb városok esetében tapasztalhattunk. Ezen települések esetében az árnövekedés messze 10% alatt volt. A növekedési ütem mértéke az év második felében torpant meg, amikor a vevők eltűntek a piacról.
Miért tűntek el a vevők?
Sokféle elmélet kering a szakértők között a vevők eltűnésének okáról. Egyesek az árszint mértékére hivatkoznak, azzal, hogy az ingatlanpiacon az árak elérték azt a felső határt, ahol a vevők már elbizonytalanodnak, és inkább kivárnak a vásárlással. Mások a nyár folyamán kibocsátott magas hozamú magyar állampapír kibocsátásában látják az okot, mondván, hogy a befektetők inkább az értékpapírt választják az ingatlanvásárlás helyett.
Pontosan megmondani nem lehet, hogy mi az oka a vevők eltűnésének, valószínűleg a fenti tényezők mindegyike szerepet játszott a mostan helyzet kialakulásában, de az biztos, hogy ennek következtében az ingatlanárak emelkedése megtorpant.
Mi a helyzet az ingatlan tulajdonosokkal?
A legújabb statisztikák szerint a korábban befektetési céllal vásárolt ingatlanokat a vásárlók elkezdték értékesíteni a jelenleg kialakult magas árszinten.
Hasonló tendenciát tapasztalhatunk a megörökölt ingatlanok tekintetében is. Itt is jelentősen nőtt az értékesíteni kívánt ingatlanok száma, ami arra utalhat, hogy az örökösök nem várnak további árnövekedést a piacon, ezért inkább a jelenlegi magas áron szeretnék eladni örökségüket.
Azaz új eladásra szánt ingatlanok jelentek meg a kínálati hiánnyal küzdő piacon.
Mi a helyzet az új építésű ingatlanoknál?
Szinten mindegyik ingatlanfejlesztő megjelent valamilyen akcióval az év vége felé. Ennek oka, hogy azon ingatlanoktól szerettek volna minél nagyobb arányban megszabadulni, melyek még a kivitelezés kezdeti szakaszában vannak és a mostani előírások alapján januártól már a 27%-os áfa alá esnének. Továbbá a fejlesztések még gőzerővel folynak, annak ellenére, hogy a vevők eltűntek a piacról, így egy-egy akcióval magukhoz tudták csalogatni a még meglévő potenciális vevőket.
Jövőre az igazán érdekes helyzetet az fogja megteremteni, hogy a piacon mind az 5%, mind a 27% áfás újépítésű ingatlanok jelen lesznek és egymással kénytelenek versenyezni.
Mit gondolnak a szakértők?
A szakértők inkább árstagnálást, mint jelentős árcsökkenést várnak. De nagyon nagy különbségek tapasztalhatók majd az árak alakulásában attól függően, hogy az adott ingatlan milyen minőségű, illetve hogy hol helyezkedik el.
Tehát összességében az árak stagnálása, valamint a soha nem látott mélységben lévő lakáshitelek kamata a vevői oldalnak kedvez. Azonban nagyon nem mindegy, hogy a megvásárolni kívánt ingatlan milyen hitelből vagy melyik állami támogatás igénybe vételével vásárolják meg. A különbség az egyes konstrukciók között akár több millió forint lehet. töltse ki űrlapunkat, hogy szakemberink segítségével a lehető legtöbbet spórolhasson.