A CSOK utólagos finanszírozású konstrukció, ezért csak a szerződéskötést követően kaphatják meg a támogatást az igénylők, bár sok az olyan érdeklődő, aki ezt nem tudja.
Ingatlan piaci szakértők szerint sokan gondban a támogatást igénylők közül, mivel a családi otthonteremtési kedvezmény átalakításakor hibás volt választott kommunikáció, ezért még ma sem világos sokak számára, hogy ki és milyen feltételek mellett veheti igénybe a támogatást.
Az igazat megvallva még a folyósítást intéző bankok sem tudták pontosan az összes részletet az első időszakban, ezért nem is lehet csodálkozni ezen.
Az új lakások esetében érinti hátrányosan a kérelmezőket, hogy a CSOK utólagos finanszírozású konstrukció, ugyanis a tipikus érdeklődő nem tudja, hogy a támogatást csak a szerződéskötést követően kaphatják meg.
Mivel a fejlesztő cégek a vásárlók által több ütemben fizetett előlegeket fölhasználva építenek, nem pedig saját zsebből, ezért ma jellemző, hogy a CSOK-osoknak csak a maradék jut, mert a lakásokat inkább odaadják a készpénzes vevőknek.
A bankok a szigorú szabályozás szerint, az érdeklődőkkel csak használatba vételi engedéllyel rendelkező lakásra szerződhetnek.
A jelenleg épülő új lakások jellemzően 2017 végén, illetve 2018 elején készülnek el, ezért szükség lenne törvénymódosításra, hogy a CSOK igénylők szerződhessenek már a kivitelezés szakaszában is, ugyanis az idén és jövőre megvan a támogatások kifizetéséhez szükséges anyagi háttér, de a kormányzati kommunikáció arról nem szólt, hogy lesz-e finanszírozás 2018-ban.
Amennyiben lakásvásárlásához hitel felvételben gondolkodik és egyenrangú félként szeretne a bankokkal tárgyalni, illetve nem szeretne bukni a törlesztővel, vegye igénybe a jelzalog.com hitelközvetítő kollégái segítségét! Mi az Ön oldalán állunk!
Munkatársaink megtalálják az Ön lakáscéljához legjobban illeszkedő konstrukciót, legyen az CSOK 10+10, támogatott lakáshitel, LTP vagy akár NOK.