újonnan épült ingatlanok számának növekedéséhez nagymértékben hozzájárult az 5%-os áfa kulcs és a Családi Otthonteremtési Kedvezmény a CSOK.
Az új lakásokra kiadott építési engedélyek száma az év első negyedévében meghaladta a 3000-es darabszámot. Mivel a 2019. július 1-től a kibővített CSOK kedvezményes hitel lehetőséget biztosít használt ingatlanokra is, ezért várható növekedés már nem csak az új, de a használt ingatlanok piacán is. A falusi CSOK indulásával pedig több mint 2800 kistelepülésen lett elérhető az új állami támogatás, amelyből a legkisebb falvakban is növekedhet a lélekszám és fellendülést hozhatnak a helyi gazdaságnak.
A támogatások hatása a lakásméretekre!
A szakértői elemzések szerint a CSOK hatása nem csak az újonnan épülő lakások számában, de azok méretében is megmutatkozik. Az állami kedvezmények bevezetése óta erősen megnövekedett az 50-60 m2 közötti, illetve a 65 m2 feletti lakások aránya az új építésű lakások számában. A CSOK előtti időszakban inkább a 45 m2-es új lakások voltak a jellemzőek az építőiparban, de ezek mérete az támogatások bevezetése óta megnőtt. A fejlesztők napjainkban már inkább az 50m2-es alapterületű lakásokat építik nagyobb számban.
Az állami támogatások a lakások értékesítési idejére!
2018-hoz viszonyítva átlagosan 5 nappal csökkent a téglalakások értékesítéséhez szükséges időtartam, ami a panellakásokénál ugyanennyi idővel nőtt.
A családi házak értékesítési ideje eddig változatlan maradt. Várható azonban, hogy július 1-től életbe lépő kiterjesztett CSOK csökkenteni fogja ezen típusú ingatlanok értékesítési idejét.
Mivel az értékesítések száma az év eleje óta csökkent valószínű, hogy a potenciális vásárlók nagyobb része kivár július 1-ig, az állami támogatások indulásáig.
Az elmúlt években Budapesten és a nagy vidéki városokban nagyjából 30 %-os növekedés volt tapasztalható az ingatlan árakban. A belvárosban elsősorban a kisebb méretű ingatlanok építése volt jellemező, ezért a CSOK-ot igénylők a külső kerületekben kerestek ingatlanokat, ahol a lakások mérete megfelelt a jogszabályi előírásoknak. Ezért a külső kerületekben az átlagosnál nagyobb mértékben nőttek az ingatlanok árai.
Budapesten kívűl a CSOK feltételeinek megfelelő lakások a vidéki nagyvárosokban épül, így ezekben a városokban is az átlagnál magasabb mértékű áremelkedés volt tapasztalható.
A július 1-től életbe lépő kibővített CSOK szabályozás valószínűleg a használt ingatlanok piaca felé fogja eltolni a keresletet. Hiszen a jogszabály életbe lépésével a kedvezményes hitelt, már használt lakások vásárlására is fordíthatják az igénylők. A falusi CSOK támogatás keretein belül nagyjából 2800 településen az állam szintén segítséget nyújt a használt ingatlan vásárlásához, felújításához.
A szakértők azt jósolják, hogy a kibővített kedvezmények növekedő tranzakciószámokat hoznak országos szinten. Elsősorban a nagyvárosok és azok vonzáskörzetében található települések ingatlanpiaca lendülhet fel. Itt a közeli nagyváros által biztosított munkalehetőség kínálhat a letelepedni vágyó családoknak vonzó alternatívát.
Ha többet szeretne megtudni a kibővített CSOK és a falusi CSOK feltételeiről kérjük töltse ki űrlapunkat és hitelközvetítő szakembereink keresni fogják!