Az elmúlt hetekben nagy volt az érdeklődés a falusi CSOK iránt!
Ez a megnövekedett érdeklődés megmozgatta a vidéki ingatlanpiacot is, mivel a falusi CSOK július 1-i bevezetése óta élénkülés tapasztalható a kistelepülések ingatlan piacán. Nem csak a kínálat bővült az elmúlt időszakban, de az ingatlanok árai is növekedésnek indultak. Ez a drágulás azonban teljesen más, mint amit az elmúlt években a nagyvárosokban vagy akár Budapesten tapasztalhattak a vásárlók. A falusi CSOK szabályai élesen eltérnek az eddig ismert CSOK szabályaitól.
A falvakban és a kisvárosokban a Budapesten már több éve jellemző, folyamatos ár növekedés, nem következett be. A kistelepüléseken élők azt tapasztalhatták, hogy ingatlanjaik árai csak töredéki a nagyvárosok vagy Budapesten található ingatlanok áraihoz képest.
Ha ez a különbség továbbra is fennmaradna vagy tovább növekedne, akkor a kistelepülésen élők és a nagyvárosi lakosság között a vagyonkülönbség ijesztő mértékűvé válhatna. Első lépés tehát az, hogy a kistelepüléseken található ingatlanok árait közelíteni kell nagyvárosokban kialakult árakhoz. Ennek egyik lehetősége a családvédelmi akcióterv keretein belül bevezetésre került falusi CSOK támogatás.
A falusi CSOK bevezetésével a kormány, elsősorban azokon a településeken szeretne lélekszám növekedést elérni, ahol az elmúlt években jelentősen csökkent a népesség száma. Azonban a kijelölt települések között is vannak különbségek. Egyes települések elhelyezkedésüknek köszönhetően, vagy jobban kiépített infrastruktúrájuk miatt vonzóbbak a vidékre költöző családok számára. Ilyen települések lehetnek a Pest megyében vagy a Balaton mellett elhelyezkedő falvak és kisvárosok.
Az ingatlan szakértők információi is ezt erősítik meg. A legnagyobb kereslet a korábban említett Balaton-parti és jó infrastruktúrával rendelkező Pest és Fejér megyei települések iránt volt az elmúlt időszakban. A felmérések azt is megmutatják, hogy bár az egyes települések ingatlan áraiban nagy a szórás, de éves szinten az árak mindenhol jelentős emelkedést mutatnak. A támogatásban részt vevő falusi CSOK települések esetében az ingatlanok átlagára nagyjából 9 millió forint körül mozog, ami több mint 10 százalékos növekedést jelent az egy évvel ezelőtti árakhoz képest.
Fontos információ, hogy a jogszabály alapján az igényelt falusi CSOK összegének csak fele fordítható az ingatlan megvásárlására. Ennek a szabályozásnak a célja pont az volt, hogy elkerülje az ingatlanok árának hirtelen, drasztikus megemelkedését. Számszerű példával: a falusi CSOK keretein belül maximum 5 millió forint vissza nem térítendő támogatás és 7,5 millió forint kedvezményes hitelt lehet igényelni.
Mivel a falusi CSOK teljesen új konstrukció így az ingatlanpiaci hatásait csak a későbbiek folyamán lehet felmérni, de kétségtelen, hogy szükség van rá, hogy a nagyvárosok mellett a kisebb településeken is vonzóbbá váljanak a családot tervező fiatalok körében.
Ha érdekli a falusi CSOK, vagy a Babaváró támogatás kérjük töltse ki űrlapunkat hitelközvetítő szakembereink keresni fogják!