Tartalomjegyzék
- 1 Az MNB friss tájékoztatásában olvasható, hogy a bankszektor összesen 109 milliárd forintnyi új lakossági szerződést folyósított 2017 szeptemberben, ami nagyon hasonlít a tavalyi értékekhez.
- 2 Az elmúlt évben – számításaink szerint – 3,7%-kal nőtt a lakossági hitelállomány. Az előző évhez, 2016-hoz képest, a lakosság hitel állománya 1,5%-os emelkedést mutat.
- 3 A lakosság betétállománya 8%-os növekedést mutat egy év alatt.
- 4 A vállalati betétek ennél jóval magasabbra szárnyaltak, közel 20%-os a növekedés.
- 5 Kérjen visszahívást!
Öt éve látható csökkenés után jelentős növekedésnek indult a vállalati Deviza hitelfelvételi kedv! A Növekedési Hitelprogram befejeződött és devizahitel aránya a vállalat szférában növekszik.
Természetesen nem ez a jellemző a lakossági hitelezésnél, hiszen ebben a szegmensben gyakorlatilag nincs devizahitel felvételi lehetőség. Az MNB tájékoztatása szerint a lakossági hitelek kis emelkedést jeleznek és még további növekedés várható a minősített fogyasztóbarát hitelek szaporodása miatt. Egy év alatt 32%-al növekedtek a már elbírált lakáshitelek, a személyi kölcsönök pedig 41%-os növekedést mutatnak.
Az MNB friss tájékoztatásában olvasható, hogy a bankszektor összesen 109 milliárd forintnyi új lakossági szerződést folyósított 2017 szeptemberben, ami nagyon hasonlít a tavalyi értékekhez.
- a lakáshitelek 31%-kal 57 milliárd Ft-ra nőttek,
- a személyi kölcsönök pedig 41%-kal 29 milliárd Ft-ra emelkedtek a tavalyi év szeptemberéhez viszonyítva.
A lakossági hiteleket a lakás és személyi hitelek alkotják leginkább. Ezért ezeket nevezhetjük ezen szegmens két fő mozgató rugójának. 2012-es évhez viszonyítva, ami egy mélypont volt a lakossági hitelezésben a lakáshitelek a hatszorosukra, személyi hitelek a négyszeresükre növekedtek ez év szeptemberére.
Az elmúlt évben háztartásoknak folyósított hitelek volumene elérte az 1.270 milliárd forintot, amire 2009 óta nem láttunk példát.
A piaci pénzügyi szakértők véleménye ezzel kapcsolatban a következő:
„Hazánkban a lakosság nettó hitelfelvevő, ami azt jelenti, hogy havi 20-40 milliárd forinttal több hitelt folyósítottak az elmúlt hónapokban, mint amennyit törlesztettünk. A tranzakciók nagyságát illetően ez az utóbbi évek tükrében megdöbbentő”
Az elmúlt évben – számításaink szerint – 3,7%-kal nőtt a lakossági hitelállomány. Az előző évhez, 2016-hoz képest, a lakosság hitel állománya 1,5%-os emelkedést mutat.
- Az újépítésű lakások hiteleinek átlagos THM-je 4,7%, ami 88 bázispontot csökkent,
- a személyi hiteleké pedig 14,9% volt szeptemberben, ami 138 bázispontos csökkenést mutat egy év alatt.
- A lakáshiteleknél az átlag THM és kamat is emelkedett. Ezt a jelenséget a fogyasztóbarát hitelek terjedése is okozza, amelyek bár olcsóbbak, mint a nem minősített lakáshitelek, de hosszabb távra köttetnek, fix kamattal, ami eltorzítja a változó kamatozású lakáshitelekkel való összehasonlításukat, elemzésüket.
A szeptemberben stagnáló 3 éves fix hitelek aránya nem írható a fix kamatozású hitelek terjedésének számlájára.
A BUBOR csökkent, ennek ellenére a változó kamatozású lakáshitelek átlagosan drágábbak lettek, mivel a bankok a fogyasztóbarát lakáshitelek kamatfelár csökkenésével szemben itt próbálnak kompenzálást elérni a kamatfelárban.
A lakossági betétek nem mutatnak nagy változást, bár a forint gyengülése, tehát az euró drágulása kismértékű betétkivonásra ösztönözte a devizabetéteseket.
A lakosság betétállománya 8%-os növekedést mutat egy év alatt.
A lekötött betétek 12%-kal tovább csökkentek, így a látra szóló betétek aránya 55%-ról mára 62%-ra növekedett az előző évhez képest.
A vállalati hitelek helyzete:
- Folyamatosan jelentős a növekedés! 2016-ban, 514 milliárd Ft-ot vettek fel a vállalatok, ami 8,8%-os tranzakciós növekedést jelent. Összesítve, 7,7%-kal nőtt a vállalati hitelek mértéke az elmúlt esztendőben.
A vállalati betétek ennél jóval magasabbra szárnyaltak, közel 20%-os a növekedés.
Ehhez nagyban hozzájárult a már kiutalt, de még fel nem használt EU-s támogatások összege. Ha alaposabban vizsgáljuk az 1 év alatti vállalati hitelnövekedést, akkor 75%-ban a devizahitelek felvétele a magyarázat.
Ez pedig egyrészt a nagyon alacsony kamatoknak, másrészt a Növekedési Hitelprogram kifutásának is a következménye. A hitelbírálati feltételeknek megfelelő vállalkozások jelenleg lényegesen kedvezőbben vehetnek fel devizahitelt.
A devizahitelek 44%-ra duzzadtak a tavalyi 42%-ról, ez azért még elég lassú növekedés. A Növekedési Hitelprogram eredménye a 70%-os éven túli arány, amely szeptember utolsó napjaira már 73% lett.
Amennyiben érdeklődne, szeretne megtudni részleteket a CSOK-ról, lakáshitelt szeretne felvenni kedvező feltételekkel, keresse hitelközvetítő szakértőinket, akik díjmentes szakszerű tájékoztatást nyújtanak a lakáshitelekről! Töltse ki az adatlapot és visszahívjuk!