Tartalomjegyzék
A különböző lakáshitelek közötti eldöntésnél nagyon át kell gondolni egy igen fontos kérdést! Milyen legyen a hitelünk kamata? Azt kell eldöntenünk, hogy az életvitelünkbe mi az ami, belefér?
- az alacsony kamat és kockázat vagy
- a magasabb kamat és biztonság
Mert mindkettő mást nyújt számunkra.
A kamatperiódus változhat, mégpedig ha ez az időszak megváltozik, a hitel kamata is követni fogja.
Ennek megfelelően a jelzáloghiteleknek két típusát ismerjük meg
- a rövid kamatperiódusú, változó kamatozású hitelt, mely 3, 6 havonta vagy évente változik.
- és a hosszú kamatperiódusú, fix kamatozású hiteleket, 3-10 évre, akár a futamidő végéig fixált kamatozású hitelt ismerjük meg.
Mi a különbség e két típusú jelzáloghitel között?
- a rövid kamatperiódusú, azaz Változó kamatozás,
- mely esetben akár 3 havonta is magasabb vagy ritkán alacsonyabb lesz a báziskamat, azaz a BUBOR, tehát ha a BUBOR változik, a periódus végén, akkor az ügyleti kamat ugyanolyan mértékben változik.
- a másik ok a változó kamatozásnál a kamatfelár függvénye, ez egy kamatfelár változtatási lehetőség, ami a szerződésben rögzítve van és 3, 4, vagy 5 évente változhat.
- a hosszú kamatperiódusú, azaz Fixált kamatozás,csak a szerződésben meghatározott kamatváltoztatási mutató szerint változhat, tehát 3, 4, 5, 10 évig vagy a teljes futamidő lejártáig fix.
Szakértői vélemény szerint: „Azt lehet mondani, hogy annál magasabb az induló kamat, minél hosszabb időre fixált a hitel.” Ez az extra lehetőség a rögzített hitelnél van, ami a kockázatot megszünteti.
Azt hogy melyik jobb megoldás, azt mindenki magának döntheti el, a lehetőségei, élethelyzete, anyagi háttere, jövedelme alapján.
A jegybank készített egy felmérést, melyből az derült ki, hogy éppen azok a családok választják a rövidebb lejáratú, olcsóbb hiteleket, akiknek éppen a biztonságot nyújtó végig fix kamatú hitelt kellene előtérbe helyezniük az aktuálisan kiugró ingatlan árak mellett.
Hogyan változhat a havi törlesztő részlet?
- A legegyszerűbb az, ha a végig fix hitelt választottuk, akkor a kamat és törlesztő sem fog változni.
- A következő két hiteltípus, ahol más az előírás.
Az éven belüli vagy egy éves kamatperiódusú hiteleknél a bank a referenciakamat, a BUBOR változását automatikusan érvényesíti a törlesztőkben. Vagyis ha a BUBOR alacsonyan marad, akkor jól jár, ha elindul nagyon felfelé, akkor viszont rosszul. Gondoljon bele, hogy 1%-os kamatemelkedés a törlesztőt átlagosan 8-9%-kal emeli meg.
Az MNB által felállított szabályok szerint a kamatfelárat (kamat=referenciakamat+kamatfelár) 3-5 évente a bankok felülvizsgálhatják és a központi bank által lefektetett módszer szerint változtathatják meg.
Eddig a közelmúltban a BUBOR gyengülése volt érezhető. 3 éve pl. egy 8 milliós hitel 20 éves futamidővel a kamat csökkenés miatt havi 57.000 Ft helyett 47 ezer Ft havi törlesztőt fizetett. Fordítottja az lehet, ha 1% pont emelkedés 8%-os törlesztő drágulással járhat.
A hosszú kamatperiódusú hitel csak a szerződésben meghatározott kamatváltoztatási mutató szerint változhat. 3, 4, 5, 10 év vagy a teljes futamidő lejártáig fix.
Mennyit kell fizetnünk?
Mi határozza meg a hitelkamatot? A lakáshiteleknél a referencia kamat külső tényező! Az induló hitelnél a kamatfelárat a hitelintézet adja meg.
A fix hiteleknél is ez a logika érvényesül és még az, hogy a bank milyen kamatra számít az eljövendő években, és milyen mértékű bevételt remél.
Előzetesen megemlítjük, hogy 2018-ban a jegybank olyan intézkedést tervez, amitől a változó és fixált hitelkamatok közelíteni fognak egymáshoz.
Segítünk az ügyintézésben. Így egyszerre több banktól is konkrét hitel ajánlatot mutatunk be, mely akár 6 hónapig is érvényes. Mindent elintézünk Ön helyett a hitelhez jutásig és az időközben felmerülő esetleges problémákra azonnali megoldási javaslatot adunk. Kényelmes, gyors, megbízható. Válassza ezt a lehetőséget, hitelközvetítő szakembereink várják a jelentkezését, töltse ki űrlapunkat, visszahívjuk!