Tartalomjegyzék
- 1 Mik a lehetőségeim, ha KATA-s, EVA-s vállalkozásom van?
- 2 Mik az esélyeim, ha évek óta külföldön dolgozom?
- 3 Kisbabát várok és már csak két-három hónapig dolgozom
- 4 A futamidő végéig fix kamatot szeretnék
- 5 Csak CSOK-ot szeretnénk
- 6 Szeretnénk vályogházat venni
- 7 Vidéki olcsó házikóban gondolkodunk
- 8 Nem tudunk felmutatni önerőt, de van pótingalanunk
- 9 Kérjen visszahívást!
Ha már egy kicsit is eltér a konvencionálistól a jövedelme forrása, például vállalkozó, kismama, külföldi munkabér, de akár magán a CSOK igénylésen is lebukhat a hiteligénylés. Sőt szélsőséges esetben az is előfordulhat, hogy a megfelelőnek gondolt jövedelem szint ellenére csupán egyetlen bank hajlandó kölcsön adni az Ön részére.
Mik a lehetőségeim, ha KATA-s, EVA-s vállalkozásom van?
Nem biztos, hogy az Ön által kinézett banknál tud lakáshitelt felvenni, és kénytelen lesz több bank ajánlatát összevetni, holott cégtulajdonosként, vállalkozóként úgy gondolhatja, hogy KATA vagy EVA kereteiben adózó vállalkozásból igazolt jövedelemmel nem lehet gondja.
Pedig már két nagybank is behúzta a féket ezeknek az ügyfeleknek.
Mik az esélyeim, ha évek óta külföldön dolgozom?
Külföldi jövedelem esetén ugyanez a helyzet, bár itt csupán 1 nagybank esik ki a körből. Az viszont, hogy melyik országból van igazolt munkabére, illetve hogy vállalkozóként vagy alkalmazottként dolgozik külföldön, az korántsem mindegy.
Sőt az esetek csak az összes, jövedelmet igazoló, illetve egyéb papír beadása után, a bírálatkor tud arról dönteni az adott bank, hogy meghitelezi-e vagy sem, mivel előre a megfelelő dokumentumok hiányában nem lehet megmondani.
Kisbabát várok és már csak két-három hónapig dolgozom
A legtöbb bank a terhes anyuka jövedelem igazolását már nem fogadja el, ezért nagyon kellemetlen helyzetbe kerülhet sok család, házaspár, ha a lakáshitelét úgy szeretné igényelni, hogy már babát vár a még aktív, dolgozó anyuka tudván, hogy pár hónapon belül csökkenni fog a család bevétele.
Ezen a ponton sokan fel szoktak hördülni, hogy bárki elveszítheti a munkahelyét a futamidő alatt is, mégis kap hitelt. Erre az szokott a válasz lenni, hogy természetesen ezzel a bankok is tisztában vannak, de egy ilyen szituáció egy előre nem látható esemény. Az viszont egy előre látható és nagy valószínűséggel bekövetkező esemény, hogy az anyuka szülési szabadságra, majd GYES-re, CSED-re megy. Ebben az esetben pedig jelentősen csökkenni fog a várható jövedelme. Legalábbis egy jó ideig.
A jelzalog.com lakáshitel szakértő munkatársai több éves tapasztalatuknak köszönhetően ismerik a bankok gyakorlatát, így segíteni tudnak a választásban is.
A futamidő végéig fix kamatot szeretnék
Semmiképpen se bagatellizáljuk el a kamatperiódus kiválasztásának kérdését.
A biztonságosabb lakáshitelek felé kacsintgatóknak jó hírünk van, ugyanis elmúlt időszakban megszaporodott azon bankok száma, ahol a lakáshitelek kamata akár már 10 évre is rögzíthető. Azonban ezen a téren még mindig nem teljes a lefedettség, ami azt jelenti, hogy 15, illetve 20 éves fix kamatú hitelek esetében még nem teljes a bankok kínálata.
Bár a rövid kamatperiódusú lakáshitelek törlesztőrészlete ugyan 25%-kal is olcsóbb lehet, viszont a hosszú távon fix kmatozású hitelek esetében nem kell számolni a kamat változásból eredő törlesztőrészlet emelkedés kockázatával.
Csak CSOK-ot szeretnénk
Tapasztalataink szerint nincsenek egységes állásponton a pénzintézetek a CSOK (Családi Otthonteremtési Kedvezmény) kapcsán.
Több helyen kikötik a bankok, hogy csak adott bankon belül bonyolítják le azt az igényt, ha CSOK is és jelzáloghitel is szükséges az lakáscél megvalósításához. Sőt van olyan bank, ahol az önerő részeként is elfogadják, míg más pénzintézet esetében szó sem lehet erről.
A jelzálog.com lakáshitel szakértő munkatársai szeretnék felhívni a figyelmet arra, hogy ez nem előírás a CSOK szabályai szerint, tehát ha a lakáshitelt és a CSOK-ot két különböző bank adná, kötelesek lennének együttműködni az ügyintézés során.
Szeretnénk vályogházat venni
Nincsenek könnyű helyzetben azon érdeklődők, akik vidéki vályogházat választanának.
Ugyanis az egyik legfontosabb tényező a hitelbírálat során, hogy az adós milyen ingatlant kínál fel fedezetként, hiszen a bank a legrosszabb esetben (tehát nem fizetés esetén) a tartozást vagy annak egy részét ebből nyeri vissza. Ebből kifolyólag a vályogház szerelmesei sok banknál labdába sem rúghatnak.
Ehhez tudni kell azt, hogy ezek az ingatlanok banki szemmel kockázatosabbak az építés technológiája miatt, illetve az ebből fakadó értékesíthetősége miatt.
Vidéki olcsó házikóban gondolkodunk
Az előzőekben leírtak szerint nem a bankok kedvencei a túl olcsó ingatlanok sem. Ebben az esetben meghatározzák a minimálisan nyújtható hitel, illetve az általa finanszírozott ingatlan értékét, ami jelenleg minimálisan 3-5 millió forint közé tehető.
Bár ebben az esetben van áthidaló lehetőség úgynevezett pótingatlan bevonásával.
Nem tudunk felmutatni önerőt, de van pótingalanunk
Amennyiben nem áll rendelkezésükre a legalább 20%-os önerő, két megoldás áll előttünk: az első lehetőség, hogy bizonyos megkötésekkel az önerőt CSOK támogatással pótoljuk. A második lehetőség, pedig az, hogy egy második ingatlant, mondjuk a szülők házát, felajánlhatjuk fedezetként.
Ekkor magasabb kölcsönre jogosultak, mivel a két ingatlan értéke összeadódik. Természetesen nem szabad kihagyni a számításból, hogy a jövedelemmel is meg kell felelni, mivel a vásárláshoz szükségesnél semmiképp nem kaphatnak több hitelt.
Ugyancsak fontos információ, hogy ez a gyakorlat sem igaz minden bankra, ezért erre az esetre szintén kevesebb pénzintézet kínál megoldást.
Ezért, amennyiben építkezéséhez, vásárláshoz hitel felvételben gondolkodik és egyenrangú félként szeretne a bankokkal tárgyalni, illetve nem szeretne rosszul járni a törlesztő részletével, vegye igénybe a jelzalog.com hitelközvetítő kollégái segítségét!