Az új lakások drágulásában az egyes kerületek között brutális különbségek vannak. Az egy év alatt bekövetkezett áremelkedés mértéke akár az 50 százalékot is meghaladhatja az olyan területeken, ahol alig épülnek új lakások, illetve a legjobb elhelyezkedésű lakóprojekteknél.
2017 és 2018 első negyedéve között átlagosan 24 százalékkal emelkedett a budapesti új lakások négyzetméter ára a Budapesti Lakáspiaci Riport adatai alapján.
Az új lakások négyzetméter árának emelkedése akár az 50 százalékot is közelíti néhány kerületben, melynek az oka, hogy ezekben a kerületekben több új, olyan projekteket is bejelentettek egy év alatt. Ezen új projektekben pedig jóval magasabb fajlagos árakon vannak a lakások. Így a drágább projektek adatbázisba való bekerülése jelentősen feltolta a 2018 elején számított négyzetméterárakat a 2017 első negyedéves adatokhoz képest.
Az átlagos növekedést az is felfelé tornászta, hogy azok a kerületek ahol kevesebb társasház épül ott a valós változás az átlagos értéket jóval meghaladhatja.
A külső kerületek, ahol kisebb mértékben erősödött a kereslet az elmúlt év során, mint a belvárosban, lefelé húzhatják az átlagot.
Az egész fővárosra nézve többnyire azokban a kerületekben volt a legnagyobb az egy év alatt bekövetkezett újlakás-piaci áremelkedés, ahol viszonylag kevés projektet indítottak el.
A legbrutálisabb – több mint 60 százalékos – volt az emelkedés mértéke az V. kerületben, amely egyrészt egy új fejlesztés elindulásának volt köszönhető, és aminek a lakásai a kerület átlagos árait durván megemelték. Másrészt a kereslet élénkülését nem fedezte ez a pár száz épülő lakás, így nem annyira meglepő, hogy 2018 első három hónapjában az egy évvel korábbi időszakhoz képest itt változtak a legnagyobb mértékben az árak.
Második helyen közel 50 százalékkal a XVII. és IV. kerület következett és dobogós helyezést ért el a budai oldal belső része, az I. és II. kerület legnagyobb drágulást megélt kerületek listáján. Itt az új lakások árai egy év leforgása alatt közel 40 százalékkal emelkedtek és itt hozzájött még ehhez az új projektek megjelenése, amelyekben az árak is magasabbak voltak.
A harmadik helyen holtverseny alakult ki, mivel a IV. kerület – drágulás tekintetében – beérte a belbudai kerületeket. Itt ugyan 1200-nél is több ingatlant fejlesztenek, tehát relatíve sok lakást kínálnak, és noha a külső kerületek egyike harmadik helyen áll a drágulás tekintetében.
Ennek az oka az lehet, hogy míg a 2017-es átlagos négyzetméterárakat mintegy 200 épülő ingatlan alapján került kiszámításra, a 2018 első negyedévére a megdrágult építőipar és az aktuális piaci árak alapján áraztak be az újonnan indított 1000 lakás építését. Ez pedig jócskán felfelé vihette az átlagos fajlagos értékeket 2018 elején, mivel az 1000 lakás a kerület 2017-es állományához képes olyan nagy szám, hogy ezeknek a lakásoknak az árai az átlagárat jelentősen képesek befolyásolni.
Szeretnénk az ügyintézésben is segíteni, különböző aktuális hitelajánlatot tudunk ajánlani több bank felkeresése nélkül. Díjmentesen, kényelmes, gyors, megbízható ügyintézést ajánlunk, hitelközvetítőink garantáltan azokat a konstrukciókat ajánlják, mint a bankok.
Töltse ki űrlapunkat, visszahívjuk és intézzük a továbbiakat!