Tartalomjegyzék
- 1 Az ingatlanpiac stagnálása, lassú előrelépése volt jellemző 2010 óta, de 3 évvel ezelőtt egy jelentős fellendülés után ingatlanpiaci robbanás történt, a lakásárak az egekbe szöktek az előző évekhez képest.
- 2 Egyszerűen ráéreztek az ízére a befektetők
- 3 Lássuk, hol tart most a piac
- 4 Lassan megfordulhat a helyzet, mert ha emelkedik a kamat, ez emeli a befektetések és a hitelkamatokat is.
- 5 De nem csak az ingatlan volt nagy üzlet!
- 6 A pénzügyi szakértő véleménye:
- 7 Kérjen visszahívást!
Egy privátbanki üzletfejlesztési igazgató véleménye:
2010-ben kevéssé volt érzékelhető az a pénzügyi folyamat mely 2017-ben mindenki számára látható! A 0%-os kamatok korát éljük, történelmi mélypontnak hívjuk, ahol a megtakarítást nem érdemes bankban tartani és ezért valami egyéb kellett a félretett pénzünk fialtatására! Ugyan nem azonnal, de azért szép lassan kiderült, a cégek és magánemberek nem kapnak elegendő kamatot.
A cégeknek fejlesztésre és beruházásra megadatott lehetőség, hiszen amikor a hitelkamatok mélyponton vannak, kifejezetten érdemes fejleszteni!
A magánszemélyeknél később kezdődött ugyanez, mivel 2010-ben még éppen válság volt és munkanélküliség. A válság utáni fellendülés újabb megtakarítási és ingatlan vásárlási hullámot eredményezett a cégek és a magánszemélyek esetében egyaránt.
Az ingatlanpiac stagnálása, lassú előrelépése volt jellemző 2010 óta, de 3 évvel ezelőtt egy jelentős fellendülés után ingatlanpiaci robbanás történt, a lakásárak az egekbe szöktek az előző évekhez képest.
Amikor még a deviza hitelek bedőléséről, kilakoltatásokról, árverezésekről olvastunk, hallottunk, akkor már küszöbön volt az új folyamat. Nehéz volt előre látni, hirtelen következik be. 2014-ben új vevők jelentkeztek az ingatlanpiacon, külföldiek jöttek, akik már akkor látták a kamatok alakulását és a magyar piac megfelelő volt számukra, mivel olcsóbbak vagyunk a nyugat-európai befektetésekhez képest.
Ezután mozdult meg a magyar piac és a befektetők egyre több ingatlant vásároltak, fejlesztettek. A legtöbb ingatlan ára emelkedni kezdett, a gazdaság élénkült, több munkahely teremtődött, egyre több embernek lett új munkahelye.
Az első években féltek a hitelfelvételtől, hisz még ott voltak a bedőlt ingatlanok vesztesei, ekkor még bérelték a lakásokat. Nőtt a kereslet, nőttek a bérlakások díjai is. Addig emelkedtek az ingatlan bérletek árai, hogy idővel egy átlagos hitel fizetése már kedvezőbb lehetőségnek bizonyult egy átlagos keresetből élő család számára, mint a bérlet. A magánszektorba is berobbant az ingatlan felvásárlás.
Egyszerűen ráéreztek az ízére a befektetők
Egy lakásnak a belvárosban az elvárt hozama 10%. Ha a 15 millió forintos lakás ára a duplájára, 30 millióra nő, akkor az érték is és a bérleti díj is növekszik.
Lássuk, hol tart most a piac
Az újépítésű lakásokból kevés volt, de nagy volt rájuk a kereslet! Az ingatlanfejlesztők hatalmas beruházásokba kezdtek, az áfa kedvezménye és a CSOK bevezetése is erre sarkallta őket, így 2018-ra nagy mennyiségű új ingatlan lett a piacon. Éppen most változik valami, hiszen pár éve alig volt új építésű lakás, így ezekre nagy volt a kereslet. Mára ez az ingatlanpiaci boom, – melyet az áfa-kedvezmény vagy akár a CSOK is fűtött – nem csak a befektetőket, de az ingatlanfejlesztőket is magával ragadta, azaz 2018-2019-ben hirtelen nagy mennyiségű, új ingatlan kerül a piacra.
Mostanra már az ingatlan befektetés sem akkora üzlet, az építőipar nehézségei a munkaerő kiáramlás, és főleg a szakemberek, valamint az építőanyagok árának brutális emelkedése miatt a kínálati oldal vált erősebbé! Ez megállítja az ingatlan árak emelkedését. A bérletek is stagnálnak, nem emelkednek tovább.
Európában a magyar munkavállalók fizetnek legtöbbet lakhatásukra. London, Milánó vagy Róma egy árszínvonalon van velünk. Párizs, Varsó, de Berlin és Dublin is előttünk áll, csupán ők a mi versenyképességünk rovására.
- az Airbnb szabályozása
- vagy akár adóvonzata is
- az építkezési kedvet támogató áfa-kedvezmény megszűnésének lehetősége is fékező hatással bír az ingatlanpiacra.
Lassan megfordulhat a helyzet, mert ha emelkedik a kamat, ez emeli a befektetések és a hitelkamatokat is.
És máris látható külföldön a jegybankok már a kamatemelést készítik elő, amitől várható az infláció emelkedése is és akkor a belvárosi új lakásunk egy drágán vett ingatlan, amit csak nehezen vagy csak ár alatt tudok értékesíteni, ami a befektetők rémálma lehet.
De nem csak az ingatlan volt nagy üzlet!
A vállalati kötvények némelyike megduplázta értékét.
A részvények között is van olyan, mely kisebb befektetési költséggel is többet hozott, mint egy ingatlan.
Pl. az OTP, mely 1.250 Ft ról a válság után11.000 Ft-os szintekkel kacérkodik.
A pénzügyi szakértő véleménye:
„Én ezen az ingatlanpiacon már inkább a nyereség realizálását, a kiszállási pontot keresném, mert a nagyvilágban zajló folyamatok nekem már azt súgják, hogy 1-2 éven belül már nem az ingatlan lesz a nagy üzlet!”
Ha igényli, egy helyen minden információ elérhető az új családi otthonteremtési kedvezményről, és a lakáshitelekről. Választ adunk az egyéni esetekre, körüljárjuk a legfontosabb gyakorlati kérdéseket, segítünk kiigazodni az új CSOK feltételeiben.Hívja hitelközvetítő szakembereinket, töltse ki az űrlapot és visszahívjuk!