Október 1-től életbe lépő adósságfék szabályok már a hónap első napjától alkalmazásra kerültek. Az azóta befogadott jelzáloghitel-igénylések már a szelektív szigorítás szabályai szerint érvényesek!
Kedvező hírünk az, hogy a közjegyzői díjak drágulását elhalasztották 2019 januárra!
Szeptember 28-án megjelent a Magyar Közlönyben, hogy a közjegyzői díjak módosításai csak 2019 januártól lépnek hatályba.
Mi is az adósság fék?
A lakáshitelt igénylők biztonsága és az előre kiszámítható törlesztő részletű, fix kamatozású lakáshitelek ösztönzése érdekében október 1-től módosulnak az adósságfék szabályok.
- A rövid kamatperiódusú lakáshitelek törlesztő részlete gyakran megváltozhat, akár kedvezőtlen irányba is, így ezen ügyfeleknek kellő jövedelem-tartalékkal kell rendelkezniük, annak érdekében, hogy a hitelek visszafizetése problémamentesen teljesíthető legyen.
- Eddig úgy kellett a hitelt felvenni, hogy a törlesztőrészlet ne legyen több a legális nettó jövedelmük 50%-ánál, (legalább 400 ezer forintos jövedelemnél 60%-ának) vagyis ne legyen magasabb a nettó jövedelem felénél.
- Október 1-től a szelektív szigorítási módszer életbe lépett, a kamatperiódustól függően 25%, illetve 35% (magasabb jövedelműeknél 30%, illetve 40%) lesz az új arány (jövedelemarányos törlesztő részletmutató = JTM) a rövidebb kamatperiódusú hiteleknél.
- Vagyis szelektív szigorítás csak a rövid kamatperiódusú hiteleket érinti, a hosszú távon fix kamatozású hiteleket nem!
A lépéssel az MNB a hosszabb kamatperiódus felé szeretné fordítani a hitelfelvevőket, ami az új lakáshitelek esetében már megvalósult: a lakáshitelek 88%-át júliusban már egy évnél hosszabb kamatperiódussal vették fel a hiteleiket!
„Ezen belül a még mindig viszonylag kockázatos 3-5 éves kamatperiódusú hitelek aránya is magas (46%) volt, ezek helyett az 5 évnél hosszabb kamatperiódust preferálja a szabályozás, amelyek döntő részben 10 éves kamatperiódusú, illetve a futamidő végéig fix kamatozású hitelek.” tudtuk meg a tájékoztatón.
Milyen hatásai várhatóak az új szabályozásnak:
- legfontosabb hatásként a magasabb jövedelemarányos törlesztő részletet vállaló hitelfelvevőket a biztonságosabb 10 éves kamatperiódusú lakáshitelek felvételére késztetik a 3 és 5 éves lejárat helyett!
- a hitelfelvevők a tervezettnél hosszabb futamidő igénylésével is reagálhatnak a változásokra, vagy kisebb hitelösszeggel vagy a hitelfelvétel elhalasztásával. Ez a lakáspiaci növekedés ütemét is visszavetheti kissé.
Összességében az új szabályozás nem fogja jelentősen befolyásolni a lakáspiacot, de valós megoldásként adja magát a lakáshitel lakás-takarékpénztári termékkel való kombinációja is, amellyel könnyíthető, megkerülhető az új adósságfék-szabályozás.
Amennyiben érdeklődne, többet szeretne megtudni a fogyasztóbarát hitelről, a CSOK-ról részleteket, lakáshitelt szeretne felvenni kedvező feltételekkel, keresse hitelközvetítő szakértőinket, akik díjmentes szakszerű tájékoztatást nyújtanak a lakáshitelekről!
Töltse ki az adatlapot és visszahívjuk