Tartalomjegyzék
- 1 2018 októberében az LTP törvény módosítása alapján megszüntették az új LTP szerződések esetén a 30% állami támogatást.
- 2 Mely szolgáltatóknál tudott lakástakarék pénztár (LTP) szerződést kötni?
- 3 Milyen élethelyzetekben érdemes feltétlenül elgondolkodni a fent említett állami támogatások igénybevételéről és kiaknázásáról?
- 4 Szeretné tudni, hogy lakáscéljaihoz hogyan tud hozzájutni a támogatásokhoz és milyen feltételekkel?
- 5 A megtakarítást, illetve a hozzá felvehető hitelt rendkívül sokféleképpen, ingatlancélokhoz kapcsolódóan és nagyon szabadon lehet felhasználni.
- 6 Családtagok bevonásával, több szerződés összefogása a közös lakáscél és a maximális állami támogatás megszerzése érdekében.
- 7 A lakástakarék pénztár rugalmas és jól tervezhető megtakarítás.
- 8 Kedvező kondíciókkal rendelkező lakáskölcsön.
- 9 Tőkegarantált megtakarítás a lakástakarék pénztár
- 10 Biztonságos betételhelyezési lehetőség
- 11 Kérjen visszahívást!
2018 októberében az LTP törvény módosítása alapján megszüntették az új LTP szerződések esetén a 30% állami támogatást.
A 2018.10.17-e előtt kötött szerződésekre az alábbiak vonatkoznak:
A Magyar állam minden lakástakarék pénztár szerződéshez évente akár 72.000 Forint állami támogatást nyújtott lakáscéljai megvalósításához!
Mely szolgáltatóknál tudott lakástakarék pénztár (LTP) szerződést kötni?
- OTP Lakástakarék pénztár
- Fundamenta-Lakáskassza
- Erste Lakástakarék pénztár
- Aegon Lakástakarék pénztár
Ha szeretné tudni megtakarításához mekkora előnyt jelent a 30% állami támogatás és a garantált betéti kamat, számítsa ki a lakástakarék pénztár kalkulátor segítségével. A kalkulálás után feltétlenül olvassa tovább a lenti hasznos információkat is.
A lakástakarék pénztár működését szabályozó törvénynek köszönhetően (1996. évi CXIII. számú törvény) a szolgáltatók által kínált lakástakarék pénztár termékek (LTP) paraméterei szigorúan szabályozottak, mégis a pénzintézetek termékei között komoly eltérések tapasztalhatók. A jelentős különbségek, az indulási költségekben, az akciókhoz kapcsolódó kötelezően igénybe veendő termékekben, az igénylési folyamatokban, és a szerződés végén a kifizetések bürokráciájában és dokumentum igényében vannak.
Milyen élethelyzetekben érdemes feltétlenül elgondolkodni a fent említett állami támogatások igénybevételéről és kiaknázásáról?
- ha ingatlant épít, vásárol, bővít, felújít vagy korszerűsít
- ha már korábban felvett meglévő lakossági hitelének futamidejét vagy törlesztő részletét csökkentené
- ha szeretne fix kamatozású és az állam által kamat támogatott lakossági ingatlan hitelhez jutni. A kereskedelmi bankoktól megszokott szigor helyett enyhébb, kötetlenebb feltételekkel.
- ha gyermekei, unokái, testvérei, szülei és nagyszülei lakás vásárlását, felújítását támogatná
- ha szeretne kamatadó nélkül megtakarítani, félretenni
- ha szeretne a szerződés teljes időtartalma alatt hozam és tőkegarancia mellett megtakarítani, tőzsdei alapok nélkül
- ha nem szeretne szerződésenként évi 72.000 Ft állami támogatást elveszíteni
- ha szeretné az Önnek a mostani törvények szerint járó állami támogatást akár 10 évre „bebetonozni”
Magyarországon 4 különböző lakástakarék pénztár kínálja a fenti előnyöket, és az állami támogatást. A pénzintézetek kínálatai látszólag azonosak, a termék is nagyon hasonló, de mégis számos különbség van az igénylés feltételei és a megtakarítási időszak végén a majdani kifizetési folyamatok között.
Szeretné tudni, hogy lakáscéljaihoz hogyan tud hozzájutni a támogatásokhoz és milyen feltételekkel?
Az állami támogatás alanyi jogon jár Önnek és mindez kamatadó mentesen, tehát az Önnek járó állami támogatást a bejelentett jövedelmétől függetlenül a megtakarítás összege határozza meg.
- az állam szerződésenként 30%-os, de maximum évi 72 000 Ft-os állami támogatást nyújt az Ön adott évben történő befizetése után
- ezen állami támogatás a maximum 10 éves megtakarítási időszak esetén is mindvégig törvényileg biztosított
- a betéti kamat és az állami támogatás a szerződéses módozattól függően – tehát nem SZJA adókedvezményként – jár és közvetlenül a megtakarítási számlán kerül jóváírásra
- a megtakarítására a pénzügyi szolgáltatók garantált kamatot is fizetnek az állami támogatáson felül, amely kamatadó és egészségügyi hozzájárulás (EHO) mentes
A megtakarítást, illetve a hozzá felvehető hitelt rendkívül sokféleképpen, ingatlancélokhoz kapcsolódóan és nagyon szabadon lehet felhasználni.
A szerződéses összeg lakáscélú felhasználhatósága széles körű, szinte minden ingatlannal kapcsolatos költség finanszírozására alkalmas:
- lakóház építése
- telek-, ház- vagy lakás vásárlása
- ingatlan bővítése, felújítása vagy korszerűsítése, vagy ezek kombinációi
- lakáscélú felhasználásnak minősül még a korábban felvett lakáscélú kölcsön előtörlesztése, valamint a gyűjtőszámla-hitel vagy a végtörlesztés keretében nyújtott hitel kiváltása
- lakás vásárlás, építés finanszírozás esetén a bankok saját erő meglétét kérik. Ez esetben az önerő a lakástakarékpénztári szerződés összegéből biztosítható
Családtagok bevonásával, több szerződés összefogása a közös lakáscél és a maximális állami támogatás megszerzése érdekében.
Kitűnő megtakarítási lehetőség az egész család részére, hiszen ezáltal az igénybe vehető állami támogatás megtöbbszörözhető a következőképpen: a családtagok is szerződést kötnek vagy kedvezményezettként megjelölésre kerülnek (pl. a gyerekek, szülő, unoka, nagyszülő, testvérek).
Ebben az esetben a szerződések a közös lakáscélú felhasználás esetén összevonásra kerülhetnek anélkül, hogy az érintett ingatlanban az összes családtag tulajdonnal rendelkezne.
Az állami támogatást egy ügyfél (adóazonosító jel) egyidejűleg csak egyszer veheti igénybe, de a családtagok bevonásával ez többszörözhető a lent leírt életszerű példa alapján.
Életszerű példák:
1. szerződés: Apuka a szerződő, apuka a kedvezményezett (apuka kapja az állami támogatást)
2. szerződés: Apuka a szerződő, anyuka a kedvezményezett (anyuka kapja az állami támogatást)
3. szerződés: Apuka a szerződő, gyermek a kedvezményezett (nagy gyerek kapja az állami támogatást)
4. szerződés: Apuka a szerződő, és az apuka édesanyja, azaz a nagymama a kedvezményezett (nagymama kapja az állami támogatást)
1 db szerződő, aki mind a 4 szerződést fizeti, így 4 db szerződésben tesz félre, de ha mindenhol ő lenne a kedvezményezett, akkor csak 1 db szerződés után kapna állami támogatást, mert 1 adóazonosító jel csak egyszer jogosult állami támogatásra. Így a fenti példánkkal mind a 4 db szerződés után jár a 30%-os állami támogatás. A 4 kedvezményezett pedig nyilatkozhat, hogy egyeneságbeli rokona ingatlancéljaihoz szeretné felhasználni megtakarítását, ami jelen esetben egy nagyobb ház vásárlása. De lehetne a nagymama házának felújítása, de a gyermek lakáshitelének előtörlesztése is.
A lakástakarék pénztár rugalmas és jól tervezhető megtakarítás.
- Havi rendszeres, kis összegű betételhelyezéssel megalapozhatja a lakás vásárlási céljait A havi megtakarítás összege 650 Ft-tól 20 000 Ft-ig terjedhet.
- A előtakarékossági időszak futamideje 4, 5, 6, 8 vagy 10 éves lehet.
- Szabadon emelhető (vagy csökkenthető) a havi befizetendő összeg
- Szabadon emelhető (vagy csökkenthető) a megtakarítási idő is növelhető legfeljebb 120 hónapig, mellyel a megtakarítás összege tovább gyarapodhat.
- A szerződés szerinti megtakarítási időszak végén az aktuális céloknak, elképzeléseknek megfelelően dönthet a szerződéses összeg felhasználásáról vagy a megtakarítás tovább folytatásáról.
- A szerződés közeli hozzátartozóra (pl. házastárs, testvér, szülő, nagyszülő, gyermek, unoka) átruházható, megosztható, illetve több szerződés összevonható.
Kedvező kondíciókkal rendelkező lakáskölcsön.
- Azonnal az LTP szerződés kötéssel egy időben előhitelként is igényelhető vagy a megtakarítási időszak végén.
- A megtakarítási időszak végén kedvező kamatozású, szerződésben előre rögzített mértékű, forint alapú lakáskölcsön igényelhető (THM: 5,43–7,87%, a feltételektől és a szolgáltató számítási módjától függően).
- Váratlan felújítások finanszírozásához válassza a lakástakarék pénztár előhitelét.
- Azonnali anyagi segítséget kaphat úgy, hogy további fizetési kötelezettségei nincsenek a folyósított kölcsön törlesztőrészletén és a lakástakarék szerződéshez kapcsolódó betétbefizetésen felül.
- A lakástakarék pénztáraktól felvett kölcsön bármikor díjmentesen előtörleszthető.
- Lakás építése, bővítése, korszerűsítése, illetve vásárlása esetén a lakástakarék pénztár szerződésének felhasználásával lakáshitelt igényelhet.
- Akár 10%-kal alacsonyabb törlesztőrészlet is lehetővé tesz a lakáshitel visszafizetésekor a lakástakarék betétre jóváírt állami támogatás.
Tőkegarantált megtakarítás a lakástakarék pénztár
- A minimális 48 hónapos lejárat előtt történő felmondás esetén is visszakapja a befizetett betétösszeget és annak jóváírt kamatát.
- Az állami támogatást a 48. megtakarítási hónapot követően tudja felhasználni.
Biztonságos betételhelyezési lehetőség
A betét és a betéti kamat biztosított, az Országos Betétbiztosítási Alap védelme a lakástakarék pénztár betéteire is kiterjed.
Amennyiben a fent leírtak alapján szeretné, hogy kollégánk keresse Önt lakástakarék pénztár érdeklődésével kapcsolatban, kérjük adja meg adatait a lenti űrlap segítségével!
Kérjen visszahívást!
AUDITORING Kft. a CITY HITELBRÓKER Kft. szerződött partnereként, a pénzügyi intézmények megbízásából, a 2013. évi CCXXXVII. törvényben foglaltak szerint, mint többes független közvetítő jár el. Felügyeleti regisztráció ellenőrizhető: felugyelet.mnb.hu