A CSOK (Családok Otthonteremtései Kedvezménye) bővítésre igényelhető támogatás 2020-as feltételei bankonként igen különbözőek, ezért feltétlenül vegye igénybe segítségünket.
Tapasztalatunkkal és szakértelmünkkel több millió forint támogatást kap segítségül bővítése költségvetéséhez!
Meglévő minimum komfortos használt lakásának bővítéséhez (vagy ami a bővítéssel komfortossá válik), vissza nem térítendő állami támogatás vehető igénybe, amennyiben a munkálatokat a CSOK kérelem beadásának időpontját követően kezdték meg.
A támogatással bővített lakásban legalább 50 %-os tulajdoni hányaddal kell rendelkeznie az igénylő, támogatott magánszemélynek. Élettársi kapcsolatban élők, illetve házastársak esetében mindkét félnek rendelkeznie kell tulajdonjoggal a lakásban, mely a tulajdoni lapon is látható.
Fontos! Az igénylő támogatott magánszemélyen kívül csak az általa eltartott gyermeknek lehet tulajdon joga a bővítendő ingatlanban.
A bővítésre igényelhető támogatás esetén, 2016.01.01-től az ingatlan energetikai besorolását már nem kell figyelembe venni. Ez komoly változás a 2015 ben hatályos szabályozáshoz képest.
Kik vehetik igénybe a CSOK támogatást a meglévő lakás bővítéséhez?
- természetes személyek függetlenül az életkoruktól (egyedülállók, élettársak, házastársak) a meglévő gyermek és a még anyaméhben lévő 12. hetét már betöltött magzat vagy ikermagzat után,
- legfeljebb két gyermek esetén (megelőlegezett CSOK bővítésre) azon házaspárok, akiknek az egyik tagja a kérelmének benyújtásakor még nem töltötte be a 40. életévét. A gyermekek vállalására a CSOK jogszabály azt írja, hogy a jelenleg nevelt gyermekek számától függetlenül igényelhető. Ezt érdemes átgondolni, mert a CSOK bővítési támogatás 4 vagy több gyermek esetén eléri a maximálisan adható összeget, azaz a 4. gyermek felett már nem kaphatunk több Szocpolt. Így a maximum 2 gyermekre felvehető megelőlegező CSOK bővítésre a még gyermektelen, 1 vagy 2 meglévő gyermeket nevelők vehetik igénybe. Hiszen, akik 3 meglévő gyermeket nevelnek, már csak további 1 gyermeket vállalhatnak. Fontos, hogy élettársak és egyedülállók nem vállalhatnak gyermeket, kizárólag azok, akik házasok.
Hány év a gyermekvállalás teljesítésre előírt határidő a megelőlegezett CSOK bővítésre esetében meglévő lakás bővítésénél?
Azok a fiatal házaspár igényelheti a megelőlegezett CSOK kedvezményt, akiknek legalább az egyik tagja 40 évesnél fiatalabb a kérelem benyújtásának időpontjában és maximum két gyerek megszületését vállalják. Ebben az esetben a megelőlegezett támogatás mértéke azonos a meglévő gyermekekre kapható kedvezmény összegével.
1 gyerek vállalása esetén a gyerekvállalás teljesítésére előírt határidő 4 év, 2 gyerek vállalása esetén 8 év az időtartam, amíg a picinek meg kell születnie.
Amennyiben ez nem teljesülne és a gyermekvállalást örökbefogadással szeretné teljesíteni a fiatal házaspár, úgy a határidő két évvel meghosszabbítható. Ehhez az illetékes gyámügyi hivatalnak az örökbefogadásra való alkalmasságot megállapító határozatát kell a pénzintézet számára bemutatni, így a gyermekvállalás teljesítésre vonatkozó 4 vagy 8 éves határidő meghosszabbításra kerül.
A megelőlegezett CSOK bővítésre támogatás esetében az ügyfélnek rendelkeznie kell egy igazolással, amit az illetékes megyei kormányhivataltól lehet az igénylőnek kérelmeznie és amit a hitelintézet részére be kell mutatni. Ez az igazolás arról szól, hogy a lakáscélú állami támogatásokról szóló jogszabályok alapján az igénylő nem vett még igénybe lakásépítési (-vásárlási) kedvezményt vagy lakásépítési támogatást, illetve nem rendelkezik megelőlegező meglévő lakás bővítésére szolgáló támogatással.
A fentiekről részletesen ezen jogszabályokban olvashat: [106/1988. (XII. 26.) MT rendelet és 12/2001. (I. 31.) Kormány rendelet, vagy a 256/2011. (XII. 6.) Kormány rendelet]
A CSOK bővítésre támogatás egy gyermek után csak egy alkalommal igényelhető. A bővítési kedvezmény jogosultságának a vizsgálatánál az egyéb vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatást is figyelembe kell venni. Ezt részletesen a lenti jogszabályok tartalmazzák:
[106/1988. (XII. 26.) MT rendelet és 12/2001. (I. 31.) Kormány rendelet, vagy a 256/2011. (XII. 6.) Kormány rendelet]
Ki után jár a CSOK bővítésre?

A kedvezményre jogosult igénylővel közös háztartásban élő, és általa eltartott, továbbá a bővítendő lakásba vele együtt lakó:
- vér szerinti, illetve örökbe fogadott gyereke után
- gyámsága alatt álló, általa eltartott és legalább egy éve vele együtt élő gyerek után, ha az igénylő vállalja, hogy visszaadja a bővítési támogatást, ha a gyámságot három éven belül megszünteti
- az a fiatal házaspár, ahol legalább az egyik fél még nincs 40 éves, maximum 2 vállalt gyermek után megelőlegezett bővítési támogatásra jogosult
Ki minősül gyereknek a törvény szerint?
- azon meglévő vagy eltartott gyerekek, akik még nem töltötték be a 25. életévüket, vagy megváltozott munkaképességű személy lett legalább egy éve
- 2016 szeptembertől nem kell vizsgálni a 20 és 25. éves közti gyermekeknél, hogy valamilyen oktatási intézmény nappali tagozatán tanulnak-e.
- a terhesség betöltött 12. hetét követően a magzat (ikermagzat) (2016 szeptemberig ez 24 hetes magzatra vonatkozott csak)
A meglévő lakásnál a CSOK bővítésre egy gyermek után csak egy alkalommal igényelhető. A támogatásra való jogosultság vizsgálatánál az egyéb vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatást is figyelembe kell venni. Ezt részletesen a lenti jogszabályok tartalmazzák:
[106/1988. (XII. 26.) MT rendelet és 12/2001. (I. 31.) Korm. rendelet, vagy a 256/2011. (XII. 6.) Korm. rendelet]
Ki tudja igénybe venni a támogatást CSOK bővítésére meglévő lakás esetén?
Azon természetes személy igényelheti, akinek NINCS az alábbiak közül EGYIK SEM:
- lakástulajdona: mely saját maga, házastársa, élettársa és kiskorú gyermeke, együtt költöző családtagjai birtokában van a bővíteni kívánt lakás kivételével
- állandó lakáshasználati joga, illetve folyamatban lévő, a bejegyzésre irányuló kérelme
- önkormányzati tulajdonú lakásra bérleti jogviszonya
- szolgálati vagy munkakörhöz kötött lakásra bérleti jogviszonya
- lízingelt lakása
KIVÉTELEK: Az alábbiakban felsoroltak közül a lakástulajdon, illetve tulajdoni hányad közül legfeljebb az egyik pontban foglaltak megléte megengedett az igénybe vett CSOK bővítésére esetén:
Amennyiben az igénylő, házastársa, élettársa vagy kiskorú gyermeke vagy más együtt költöző családtagja:
- tulajdonközösség megszüntetése vagy öröklés útján szerzett lakás együttesen maximum 50 %-os mértékű tulajdonosa
- a település jegyzője elrendelte vagy engedélyezte a tulajdonában lévő lakás lebontását
- öröklés vagy ajándékozás útján minimum két éve szerzett lakását haszonélvezet terheli és a haszonélvező bent lakik a lakásban
A támogatás szempontjából lakástulajdonnak minősül azon lakóingatlan is, melyet tulajdonosa, mint gazdasági társaság tagja a cég részére vagyoni hozzájárulásként átadott, továbbá a rendeltetésétől tartósan eltérő célra felhasznált lakás is, függetlenül az építési és használatbavételi engedélyében vagy a használatbavétel tudomásulvételét igazoló hatósági bizonyítványban meghatározott céltól.
Mit lehet figyelembe venni rendelkezésére álló saját erőként a meglévő lakás bővítésére való kedvezmény igénylésekor?
A támogatást igénylő rendelkezésére álló saját erőként kell figyelembe venni azon értékesített lakás eladási árát, mely az igényléstől számított 5 éven belül történt. Ez az összeg csökkenthető a lenti tételekkel:
- azon önkormányzati, munkáltatói támogatásokkal, mely az értékesített ingatlant terhelik és visszafizetésre kerültek
- lakáscélú pénzintézeti kölcsön végtörlesztett összegével, mely az értékesített lakás vásárlása vagy építése érdekében lett felvéve és azt terheli
- ingatlanközvetítői jutaléknak kizárólag a számlával igazolt összegével
- a CSOK bővítésre támogatás igénylését megelőző 5 éven belül eladott használt lakás, illetve tulajdoni hányada, értékesítésével egyidőben vagy azt követően vásárolt és az építés helyszínéül szolgáló építési telek ÁFA összegével növelt vételárával
- olyan pénzösszeg, számlával és szerződéssel igazolt összege, amelyet az igénylő által korábban megvásárolni kívánt, de végül a tulajdonába nem került lakás megvételére fizetett ki és ez a pénzösszeg az építő vállalkozás felszámolása miatt (amit bíróság rendelt el) nem térült meg.
- a NAV által igazolt SZJA összege, mely lakáseladásból származó bevétel után fizetett meg
- az e bekezdés szerint értékesített lakásnak, illetve tulajdoni hányadnak az eladási árából öt éven belül vásárolt és bővíteni szándékozott lakóingatlan vételárával,
Mi határozza meg a CSOK bővítésre mértékét?
- a gyermekek számától, akik lehetnek már meglévők, illetve a terhesség 12. hetét betöltött magzat vagy ikermagzat
- a vállalt gyermekek számától. (Azon gyermekeket nem szabad az új igénylésbe beleszámolni, akik után korábban már igénybe vettek vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatást)
- a bővítendő lakás hasznos alapterületétől
FONTOS változás! A bővítés esetében már nem kell nézni azt a korábbi szabályt, miszerint nem haladhatja meg az igénybe vehető Szocpol (CSOK bővítésre) mértéke a számlával igazolt bekerülési költség 50 %-át. Ezt eltörölték, így akár a teljes bővítési költségvetés megfinanszírozható kizárólag a bővítési CSOk támogatásból.
Mi a hasznos alapterület kiszámításának a módja a CSOK bővítésre esetén?

A hasznos alapterület a használt lakás fűthető alapterületének legalább 1,90 m belmagasságú része. Nem lehet figyelembe venni a számítás során a loggia, az erkély, a tornác, a terasz, a gépjárműtároló tároló (garázs) és a pinceszinti helyiség alapterületét.
Fontos! A lakás bővítést követően a hasznos alapterületnek el kell érnie a kedvezmény számításánál figyelembe vehető, jogszabály szerinti minimum hasznos alapterület értékét. Ebbe a meglévő gyerekeket, illetve a terhesség 12. hetét betöltött magzatot (ikermagzat), továbbá a vállalt gyerek(ek)et kell bele számolni.
Hogyan kell értelmezni a lakás energetikai minősítési osztályát a CSOK bővítésére támogatásnál?

A 2016.01.01-től életbe lépett szabályozás alapján az energetikai besorolást már nem kell figyelembe venni a kedvezmény összegének a megállapításánál.
Az épületek energetikai jellemzői alapján minden lakóépület besorolásra kerül a következő energetikai osztályok valamelyikébe és erről egy hivatalos tanúsítvány kerül kiállításra. Ezen energetikai osztályok a következők lehetnek:
A+: fokozott energiatakarékosság, A: energiatakarékos, B: követelménynél jobb, C: követelménynek megfelelő, D: követelményt megközelítő, E: átlagosnál jobb, F: átlagos, G: átlagost megközelítő, H: gyenge, I: rossz
A CSOK bővítésre az alábbiak szerint alakul (ugyanez vonatkozik a megelőlegezett kedvezményre):
A CSOK bővítésre kapható támogatási összegek:

Milyen értékben kell eleget tenni a számlabenyújtási kötelezettségnek CSOK bővítésre esetén?
Bővítés esetén számlával kell igazolni a bekerülési költség minimum 70%-át, amit a hitelintézetnek is el kell fogadnia.
Szerencsére az a korábbi szabály eltörölték, hogy a bővítési CSOK összege nem lehet több, mint a bekerülési költség 50%-a.
E-szerint, ha a bővítési munkálatokról szóló hitelintézet által elfogadott költségvetés számlái csak a minimális 70%-ról szólnak az elegendő.
És így már nem áll az az összefüggés sem, hogy a bővítési CSOK összege maximum a költségvetés 35 %-át finanszírozza a bővítés teljes bekerülési költségének. Ezt csak azért írjuk le, mert sok ügyfelünk keres meg minket úgy hogy még a korábbi szigorúbb szabályozást ismeri, így ezzel is jobban tudjuk nyomatékosítani, hogy ez már megszünt.
Abban az esetben ha ez az összeg a fenti táblázat alapján járó összegnél alacsonyabb, akkor a CSOK bővítésre az alacsonyabb összeg kerül kifizetésre, mivel a számítás alapját a benyújtott számlák képezik.
Figyelem! A CSOK bővítésre támogatás lehívásához a kérelem benyújtását követően kiállított számlákat lehet benyújtani.
Terheli-e és ha igen mennyi időre az állam javára bejegyzett jelzálogjog, elidegenítési és terhelési tilalom a támogatással bővített lakást?
A kedvezménnyel bővített ingatlanra 10 évre az állam javára jelzálogjog, továbbá elidegenítési és terhelési tilalom kerül bejegyzésre a CSOK bővítésre igénybevételéről szóló szerződés megkötésének időpontjától számítva. Az igénylőnek vállalnia kell még, hogy a tilalom lejártáig nem terheli haszonélvezeti vagy használati joggal a kedvezménnyel vásárolt használt lakást.
Amennyiben az igénylő a CSOK bővítésre támogatás igénybevételével egyidejűleg kölcsönszerződést is kötött a költségvetés finanszírozására, igényelhető-e támogatás az ezt követően született gyermekre?
Igen. Azzal a megkötéssel, hogy csak azon gyerekre vonatkozik ez a lehetőség, akikre még nem vették igénybe a kedvezményt és a meglévő lakás bővítése igénybe igénybe vett kölcsönre vonatkozó szerződés aláírását követően születtek és akik NEM tartoznak bele a következő kategóriákba:
2015.07.01-jét követően meglévő vagy vállalt és teljesített gyermekek, akik után egy alkalommal már igénybe lett véve a támogatás. Ez a lehetőség azon lakáshitel csökkentésére használható fel, melyet a kedvezménnyel és banki kölcsönnel bővített lakásra vettek fel és fel nem mondott státuszú.
Ezen később született gyerekek után járó támogatás összege gyerekenként 400 ezer Ft.
Ebben az esetben, a később született gyermekek után járó kedvezmény jogosultságának vizsgálatakor,a bővített lakás hasznos alapterületét és energetikai besorolását már nem kell figyelembe venni.
Csak azon felvett és fennálló bővítési lakáshitel csökkentésére számolható el a később született gyermek után járó támogatás, amelyet a kedvezmény elbírálására jogosult, a jogszabályban meghatározott szerződéssel rendelkező pénzintézetnél vettek fel.
A CSOK támogatásra vonatkozó részletes szabályokat a következő jogszabály tartalmazza:
17/2016. (II. 10.) Korm. rendelet a használt lakás vásárlásához, bővítéséhez igényelhető családi otthonteremtési kedvezményről
A lakáscélú állami támogatásokkal bővíteni kívánt lakóingatlan csak és kizárólag Magyarország területén lehet.
A CSOK bővítésre feltételei:
- A bővíteni kívánt lakásban az igénylő(k)nek minimum 50%-os tulajdonrésszel kell rendelkezniük a bankkölcsön, illetve a CSOK bővítésre támogatási kérelem benyújtásakor a munkálatok már megkezdhetőek
- A bővítési CSOK a banki kölcsön és a támogatási kérelem benyújtása elött megkezdett bővítési munkálatokhoz is igényelhető már.
- Nem lehet köztartozása a CSOK bővítésre igénylőnek
- legalább 180 napos, folyamatos TB jogviszony fennállását kell igazolni (legfeljebb 30 nap megszakítás lehet a legalább 180 nap alatt)
- házastársak és élettársak esetén elegendő, ha csak az egyik fél tudja igazolni a minimum 180 napos, folyamatos TB jogviszonyt.
Gyakran ismételt kérdések
A törvény szerint mit tekinthetünk lakásnak az bővítési támogatás szempontjából?
Az ingatlan-nyilvántartásban lakóház vagy lakás megnevezéssel, a hozzá tartozó földrészlettel nyilvántartott ingatlan, az OTÉK rendelkezéseinek megfelelően.
Ezt az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet szabályozza.
Mi tekinthetünk bővítésnek?
Olyan építési tevékenységet, mely az épület vízszintes(hozzáépítés) és/vagy függőleges irányú (tetőtér-beépítés, emelet ráépítés), fűthető hasznos alapterületének növelését jelenti, minimum egy lakószobával.
Figyelem! A meglévő épület, épületrész vagy építmény hasznos alapterület növelése nélküli átalakítása NEM minősül bővítésnek. Ilyen például a terasz vagy garázs beépítése, lakószobává alakítása, többlakásos épület esetén a szomszédos lakások egybenyitása vagy akár egy szobának a meglévő lakáshoz csatolása.
Mi a hasznos alapterület kiszámításának a módja a támogatás esetén?
A hasznos alapterület a lakás fűthető alapterületének legalább 1,90 m belmagasságú része. Nem lehet figyelembe venni a számítás során a loggia, az erkély, a tornác, a terasz, a gépjárműtároló tároló (garázs) és a pinceszinti helyiség alapterületét.
Mit nevezünk lakószobának?
A lakószoba a lakás minden olyan minimum 8 négyzetméteres hasznos alapterületű helyisége, mely az életvitelhez szükséges tevékenységek folytatását lehetővé teszi, továbbá a megvilágítása és szellőzése közvetlen, természetes és fűthető.
A lakószobának járófelülettel rendelkezőnek és épületszerkezettel minden irányból körülhatároltnak kell lennie.
Ebből következően a galéria nem minősül lakószobának, a pinceszinti helyiség pedig nem lehet lakószoba kivéve, ha biztosított a megvilágítás és a természetes szellőzés.
Hogyan kell igazolni a támogatás igénybevételénél, hogy az igénylő köztartozásmentes adózó és legalább 180 napos, folyamatos TB jogviszonnyal rendelkezik?
Az igénylő akkor felel meg a fenti kritériumoknak, ha a CSOK támogatás iránti kérelem benyújtásának időpontjában:
- szerepel a köztartozásmentes adatbázisban
- rendelkezik a NAV által kiállított, 15 napnál nem régebbi igazolással, amely igazolja, hogy nincs köztartozása
- a fővárosi és megyei kormányhivatalok 15 napnál nem régebbi okirattal igazolják a legalább 180 napos, folyamatos TB jogviszony fennállását (legfeljebb 15 nap megszakítás lehet a legalább 180 nap alatt)
Házastársak és élettársak esetén elegendő, ha csak az egyik fél tudja igazolni a minimum 180 napos, folyamatos TB jogviszonyt.
Mikor kezdhető meg a kedvezmény folyósítása?
A CSOK támogatás, folyósítása a saját erőként vállalt pénzeszközöknek a bővítés finanszírozására történt felhasználása után kezdhető meg.
Hogyan folyósítja a bank a bővítési támogatást?
A kedvezmény folyósítására utólagosan a készültségi fokkal arányosan kerül sor. A bővítési kedvezmény utolsó részletét a használatbavételi engedély vagy a használatbavétel tudomásulvételét igazoló hatósági bizonyítvány bemutatását követően folyósítja a hitelintézet.
Milyen értékben kell eleget tenni a számlabenyújtási kötelezettségnek lakás, illetve ingatlan bővítése esetén, amennyiben kedvezményt igényel?
Az igénylőnek vállalnia kell, hogy a hitelintézet által elfogadott teljes bekerülési költség legalább 70%-áról a készültségi fokkal arányos folyósítást megelőzően a hitelintézet részére bemutatja az adott készültségi foknak megfelelő számlákat. Bővítést igazoló számlaként csak olyan egyéni vállalkozó, gazdasági társaság által kiállított számla fogadható el, amely a számlakibocsátás időpontjában működő adóalanyként szerepel a NAV külön nyilvántartásában.
Milyen számlabenyújtási kötelezettséget csökkentő lehetőségek vannak bővítési CSOK esetén?
Bontott anyagok felhasználása esetében a számla benyújtási kötelezettség csökkenthető az építőipari kivitelezési tevékenység felelős műszaki vezetője által írásban igazolt értékéig. E csökkentés mértéke a számlával igazolandó bekerülési költség maximum 20 %-a lehet. A CSOK jogszabály ennél több mozgásteret nem enged.
Bővítés esetében, ha az igénylő magánszemély a CSOK támogatást nyújtó szervezet által igazolt juttatás értékéig csökkentheti a számlabenyújtási kötelezettségét, amennyiben közhasznú jogállású szervezet vagy települési önkormányzat által kiírt nyilvános pályázat útján az építkezéshez szükséges természetbeni juttatásban részesült.
Részletesebben megtalálja: az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvényben.
Mire érdemes még odafigyelni a CSOK támogatás igénylésekor?
A támogatás bankonként igen eltérő lehet, ezért feltétlenül kérje független hitelközvetítő kollégáink segítségét.
- Az igénylő a bővítési CSOK támogatás iránti kérelmét azon hitelintézetekhez nyújthatja be, amelyek az állammal a támogatás nyújtására szerződtek.
- A lakástulajdonosnak legfeljebb egy éven belül lakcímkártyával igazolnia kell a támogatás utolsó részfolyósítását követően, hogy a lakás mindazon személyek lakóhelye, akiknek együttlakására tekintettel a kölcsönt és a kedvezményt az állam folyósította.
- A bővítéshez csak az építési termékek műszaki követelményeinek, megfelelőség igazolásának, valamint forgalomba hozatalának és felhasználásának részletes szabályairól szóló rendelet szerinti megfelelőségi igazolással rendelkező termékeket lehet felhasználni.

A bankok eljárásrendje, folyamatai és kezdeti költségei, illetve a konstrukciók kínálta lehetőségek is sokban különböznek. Ügyfeleink szerint a bővítéshez igényelt CSOK és lakáshitel gondtalan ügyintézésének a záloga a jelzalog.com független hitel tanácsadójának segítsége, melyet a lenti űrlap kitöltésével vehet igénybe.