Tartalomjegyzék
- 1 Építési hitel igényléshez miben tud segíteni Önnek a jelzalog.com?
- 2 Miért kérd a segítségünket?
- 3 Milyen lakáshitel az építési hitel?
- 4 Milyen építési hitel a legmegfelelőbb Önnek?
- 5 Az építési hitel feltételei
- 6 Mire számítson a szakaszos folyósítás során?
- 7 Mi alapján kerül meghatározásra, hogy elérte-e a hitel első részletének folyósításához szükséges készültségi fokot?
- 8 Milyen lehetőségek közül választhat jelenleg, ha családi házukat építési hitel segítségével szeretnék felépíteni?
- 9 Milyen plusz dokumentumokat kérhet még a bank építési hitel igénylése esetén?
- 10 Segíthetünk?
Építési hitel igényléshez miben tud segíteni Önnek a jelzalog.com?
A jelzalog.com BANKFÜGGETLEN, így építési hitel igénylésekor az összes bank ajánlatát beszerezi, egyedi kedvezményekkel, amit nélkülünk nem kapnának meg.
Kérj segítséget szakértőnktől!
Miért kérd a segítségünket?
- Építési hitel kalkulátorunkkal milliókat fog spórolni!
- Soronkívüliséget és jelentős kedvezményeket élvezhetsz, mert a jelzalog.com kiemelt partnere az építési hitellel foglalkozó bankoknak.
- Szakértői segítségünk DÍJMENTES a teljes hitelezési folyamat alatt az igényléstől a szakaszos folyósításon át a használatbavételi engedély megszerzéséig.
- Bár az építési hitel a legbonyolultabb hiteltípus, a több mint 15 éves banki hitelezési tapasztalatunk és közgazdász végzettségű hitelszakértőink SZAKMAI TUDÁSÁRA nyugodtan alapozhat
Milyen lakáshitel az építési hitel?
Építési hitelnek nevezhetjük azt a lakáshitel típust, ahol a bank az építkezés költségvetése alapján finanszírozza ügyfelét. A költségvetés tartalmazza azt az összeget, amiből felépíthető az ingatlan a használatba vételi engedélyig. A költségvetés összegét az ügyfél önereje és az igényelt építési hitel összege képezi. Az építkezés a tervdokumentáció elkészítésétől, az építési engedélyen át a használatba vételi engedélyéig, tehát az ingatlanba történő beköltözésig tart. Az építési hitel fedezete legtöbbször az épülő ingatlan.
Azaz egyszerűen megfogalmazva, az építési hitel egy lakáshitel építésre.
Az építési hitel igen bonyolult hiteltípus, melynek összehangolása és előkészítése bonyolult szakmai tudást igényel. A bankok eljárásmódja igen eltérő, sőt sok finanszírozó nem is foglalkozik építési hitellel. Ezért már a hitelfelvétel megtervezéshez kérje hitelközvetítő kollégáink kötelezettségektől mentes és ingyenes segítségét.
Szakértői segítségünkkel könnyedén elkerülheti az építési hitel buktatóit, sőt ügyfeleinkenk a bankok egyedi kedvezményeket is biztosítanak, melyeket az utcáról betérő ügyfelek nem érhetnek el.
Milyen építési hitel a legmegfelelőbb Önnek?
Az építési hitel folyósítása eltér az egyéb hitelek folyósításától. Sajátossága, hogy a hitelfolyósítás szakaszosan történik, azaz nem egy összegben, hanem az építkezés ütemében, a készültségi foknak megfelelően. Törlesztési kötelezettség természetesen mindig csak a kifolyósított hitelösszeg után merül fel.
Jelenleg építési hitel piaci kamatozással, illetve állami kamattámogatással igényelhető. Az alapvető különbség a két konstrukció között az, hogy míg a támogatott építési hitel esetében az állam a havi törlesztő részlet megfizetéséhez kamattámogatás formájában hozzájárul, addig a piaci kamatozású verzió esetén a mindenkori piaci kamatláb szerint kell megfizetni a havi törlesztő részletet.
Az állami kamattámogatás csak egy bizonyos kamatszint felett lép életbe, így alacsony piaci kamatkörnyezetben előfordul, hogy a támogatott és piaci kamatozású építési hitel szinte azonos törlesztő részleteket produkál.
A kamattámogatás 5 vagy 20 évig jár az igénylő jogosultságától függően. Amennyiben a támogatott időszak lejár a fizetendő havi törlesztő részlet a mindenkori piaci kamatláb szerint kerül kiszámításra, amennyiben az építési hitel futamideje hosszabb, mint a kamat támogatás időtartama. Az építési hitelek kamataihoz kapcsolódó állami támogatások feltételeiről és mértékéről bővebben a fenti linken olvashat.
Érdemes megemlíteni, hogy a piaci kamatozású építési hitelek feltételeinél jóval szigorúbb az államilag támogatott konstrukció.
Például a támogatott hitelek estében jogszabály rögzíti a személyi feltételeket, illetve a számlabemutatási kötelezettséget is.
Az építési hitel feltételei
Egy új ház építési hitelének futamideje maximum 35 év lehet úgy, hogy a lakás építési hitel igénylő életkora az igényléskor legalább 18, míg a kölcsön lejáratakor maximum 70 év lehet. Ezt a bankok minden esetben, sőt már az előszűréskor vizsgálják.
Néhány banki partnerünk lehetővé teszi, hogy az építési hitel lejáratakor az igénylő akár 75 éves lehessen.
A maximálisan igényelhető építési kölcsön összegének meghatározása 2 fő tényező alapján történik. Az egyik a jogszabályban rögzített finanszírozási arányok figyelembe vétele mellett az építeni kívánt lakóingatlan várható jövőbeni értéke. A másik az építési hitelt igénylők jövedelmi helyzete.
Ezért tekintettel a fent leírtakra a hitelösszeg növelhető kiegészítő ingatlanfedezet bevonásával vagy adóstárssal, attól függően melyik tényező erősítésére van szükségünk.
Amennyiben a fedezet értékének növelésére van szükség, akkor egy hitelügyletbe maximum három ingatlan vonható be. A kiegészítő ingatlan lehet ház, használt lakás is. A kiegészítő fedezettel kapcsolatosan nem követelmény, hogy az adósé legyen a pótingatlan, de a tulajdonosnak is részt kell vennie a hitelügyletben és hozzá kell járulnia a hitelnyújtó jelzálogjogának az adott ingatlanra történő bejegyzéséhez.
Ha nincs meg a szükséges önerő az építési hitel igényléséhez Lakás önerő nélkül című cikkünkben ötleteket kaphat arra, honnan teremthető elő a szükséges önerő.
Mire számítson a szakaszos folyósítás során?
A lakásvásárlási kölcsönökkel egyező módon, az építési hitel esetében is szükséges önerő. Az önerő felhasználása után kerül folyósításra az építési hitel. Viszont az építési hitel önerő nem készpénzt jelent, hanem egy meghatározott készültségi fok elérését. Tehát azt, hogy a saját pénzből vásárolt és rendelkezésre álló építőanyagnak beépítésre kerültek.
Az építési hitel egyes szakaszainak a folyósítása az elért építkezés készültségi fokozatai alapján történik.
Mi alapján kerül meghatározásra, hogy elérte-e a hitel első részletének folyósításához szükséges készültségi fokot?
Az építés munkálatairól, az építési hitelek mellékleteként, költségvetést kell benyújtani, majd ezen építési költségvetés összegét kell a saját erővel és a hitellel lefedni. Ez alapján már könnyen megállapítható, hogy hány százalékot jelent készültségi fokban az adott összegű saját erő és az milyen konkrét munkák elvégzését foglalja magába. A készültségi fokot azonban nem az ügyfélnek kell számolgatnia, hiszen ezért van a bank értékbecslője, aki mindezt helyszíni szemlékkel ellenőrzi majd.
Például, ha 20 millió forintról szól a költségvetés és Ön 8 millió forint készpénzzel rendelkezik, akkor ez az összeg 40 százalékos készültségi foknak felel meg, vagyis önerőből ennek a 40 százaléknak megfelelő a költségvetésben rögzített munkát kell elvégezni.
Minden kifolyósított hitelrész után a bank műszaki szakértője ellenőrzi az elvégzett munkák megtörténtét.
Milyen lehetőségek közül választhat jelenleg, ha családi házukat építési hitel segítségével szeretnék felépíteni?
Államilag támogatott, forint alapú hitel:
Az állam a hitel futamidejének első 20 évében kamattámogatást nyújt. Ezt a 341/2011. (XII. 29.) kormányrendelettel szabályozza Ezzel a konstrukcióval elsősorban a fiatalok lakáshoz jutását támogatja az állam, ezért az életkorral kapcsolatos elvárások is ezen szempont szerint kerültek kialakításra. Így az államilag támogatott építési hitel igénylésre akkor jogosult az igénylő, ha:
- maximum egy gyermeket nevel és 35 év alatti,
minimum két gyermeket nevel, de az igénylők (szülők) közül egyik sem idősebb 45 évnél. - Támogatott hitel esetén minden esetben számlákkal kell igazolni a költségvetés minimum 70 %-át.
- Csak olyan lakóingatlan építése lehet támogatott hitelcél, melynek a telekár nélküli, ÁFÁ-t is tartalmazó építési költségvetése maximum:
a: Budapesten és a megyei jogú városokban 25 millió forint,
b: Egyéb településeken a 20 millió forint. - Az építkezéshez igényelhető támogatott hitel összege:
a: Budapesten és megyei jogú városokban 12,5 millió forint
b: Más településeken 10 millió forint - Az otthonteremtési kamattámogatás feltételeiről honlapunkon további fontos információkat tudhat meg.
Piaci kamatozású, forint alapú építési hitel
- Csak forint alapú, piaci kamatozású hitel felvételére van lehetősége annak az igénylőnek, aki nem felel meg a törvényi előírásoknak és ezért nem jogosult államilag kamattámogatott hitel igénylésére.
- Ezen piaci kamatozású hiteleknél nem szükséges számlákkal igazolni a költségvetés 70 százalékát.
- Ha az igénylőnek rendelkezésére áll a bank által elvárt megfelelő mértékű és összegű jövedelem, a maximálisan igényelhető hitel összege akkor sem lehet magasabb, mint az ingatlan várható jövőbeli piaci értékének a 80 %-a. Ha mégis több hitelt szeretnének, akkor a fent már említett módon például a szülők, nagyszülők pótingatlana jelenthet megoldást.
- Az építési hitel maximum összegét a bank minden esetben az ingatlan várható jövőbeli értéke alapján határozza meg, melyet a bank műszaki szakértői állapítanak meg.
Milyen plusz dokumentumokat kérhet még a bank építési hitel igénylése esetén?
A bank a szokásos dokumentumokon (ide kell egy link)felül építkezés finanszírozás esetében a következő dokumentumok benyújtását is előírja:
- Jogerőre emelkedett építési engedély
- Műszaki tervdokumentáció
- A kivitelező által elkészített költségvetés
Fontos! Építési hitel igénylést abban az esetben lehet elindítani, ha a fenti szükséges dokumentumok is az igénylő rendelkezésére állnak.
Fenti kalkulátorunk segítségével számolja ki és hasonlítsa össze a különböző hitelintézetek ajánlatait!
Online építési hitel kalkulátorunk segítségével könnyen összehasonlíthatja a különböző futamidőre igényelhető építési hitelek törlesztő részletét. Vegye számításba, hogy az igénylő életkora a néhány kivételtől eltekintve kölcsön lejáratakor nem haladhatja meg a 70. évet, továbbá az építési hitelek akár 30-35 éves futamidőre is felvehetők. Kalkulálja ki az Önnek legmegfelelőbb időtávot.
Amennyiben az építkezés hitelből törétnik és az új ingatlana építését CSOK támogatás igénybevételével együtt szeretné megoldani, akkor a bankok kínálatának összehasonlítását mindenképpen érdemes bankfüggetlen szakember segítségével elvégezni.
A jelzalog.com hitelközvetítő kollégái mind több éves kereskedelmi bankos hitelezési tapasztalattal rendelkező közgazdászok. Ezért, ha szeretné a hitelfelvétele közben felmerülő összes felesleges kockázatot kiküszöbölni, mindezt kötelezettségektől és díjaktól menteses, kérjük adja meg adatait, hogy segíthessünk Önnek!
Segíthetünk?
Adja meg adatait, és azonnal küldjük Önnek az ingyenes videónkat, ami mindent bemutat neked.
A PRO-EXPERTUS Kft. a Bankmonitor Partner Kft. szerződött partnereként, a pénzügyi intézmények megbízásából, a 2013. évi CCXXXVII. törvényben foglaltak szerint, mint többes független közvetítő jár el. Felügyeleti regisztráció ellenőrizhető: felugyelet.mnb.hu