A kormány igyekszik a CSOK (Családi Otthonteremtési Kedvezmény) minél nagyobb népszerűsítésére. Legutóbb a demográfiai programjának alapját, a CSOK rendszerét ismét formálja a lehetőségekhez.
Próbálja elérni a változtatásokkal azt, hogy a vidéki városokban is felpezsdüljön az ingatlanpiac, ezzel együtt a CSOK-ot vállaló gyerekes családok lakáshoz jutási esélyei is növekedjenek.
Az eddigi változások, engedmények nem hozták meg az elvárt sikert.
Az OTP Ingatlanpont szakértője Valkó Dávid mást javasol, véleménye szerint más lehetőséget kell adni a CSOK felvételére!
Nemrég jelentette be a kormány, hogy átvizsgálja annak lehetőséget, hogy
„a kétgyerekes családokra is kiterjesszék a nagyobb összegű CSOK-ot, még az augusztus végi, szeptemberi kormányüléseken döntés szülessen.”
A lényege:
- a két gyermeket vállaló családok is emelt támogatást kapjanak.
Előtte döntés született arról, hogy a vidékfejlesztés keretében a falvak elnéptelenedésének megakadályozására emelik a támogatás összegét az 5.000 főnél kisebb lakosú településeken. Ezt falusi CSOK néven vezetik majd be, Ez segítene ezeken a falvakon élő, élni akaró családok lakáshoz jutását és önrésszel vagy a nélkül is lehetne ingatlant vásárolni.
Valkó Dávid javaslata alapján:
- A CSOK további differenciálásának is teret kell adni, annak érdekében, hogy a CSOK minél jobban elérje népesedéspolitikai célját és minél többen igénybe tudják venni, településenkénti további differenciálását kellene elvégezni!
- Véleménye szerint igazítani kellene a CSOK támogatási összeget időről időre a régiókban kialakult aktuális lakáspiaci árakhoz.
Pár konkrét adat, ami alátámasztja szavait:
Magyarországon 4 millió lakott lakás és ház van a KSH által kiadott évkönyv szerint. Ebből a mennyiségből egy harmada, 1,3 millió lakásban 25 év alatti gyermekeket nevelő háztartások, zömmel gyermekes párok élnek (vegyesen házastársi vagy élettársi kapcsolatban). A lakások kétharmadában 2,6 millió lakásban nem laknak gyermekek, 1,4 lakásból már külön háztartásban élnek, „kirepültek”, a többiben idősebbek élnek!
- 5,7% nagycsaládosok (vagyis olyan családok, amelyekben legalább három gyermeket nevelnek) 223 ezer lakásban
- A nagycsaládosok mintegy fele (47 %-a) két régióban él:
- Közép-Magyarországon (29 %) és az
- Észak-Alföldön (18 % koncentrálódik. Nagycsaládok előfordulása az Észak-Alföldön és Észak-Magyarországon az átlagosnál gyakoribb.
A legkevésbé vonzó a nagycsaládosok számára Nyugat-Dunántúl.
Nagycsaládok előfordulása az Észak-Alföldön és Észak-Magyarországon az átlagosnál gyakoribb.
„Összevetve a gyermeket vállalók területi elhelyezkedését és az átlagos ingatlanárakat tekintve, érdekes következtetések adódnak” – nyilatkozta Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője.
A gyermeket nevelő családok jellemzően a jó infrastruktúrát és szolgáltatást nyújtó területeken élnek, vagy ezt keresik, ahol drágábbak az ingatlanok.
„A NAV adatait feldolgozó Értéktérkép alapján a 2018 első felében összességében eladott lakóingatlanok átlagára Magyarországon hatalmas szórást mutat régiók és településtípus szerint” tudtuk meg a szakértőtől.
Budapesten a legdrágábbak.
- Az átlagár itt ma több mint 25 millió Ft,
- egész közép-magyarországi régió átlagára is csak pár százezer forinttal marad le.
Közép-Magyarország községeiben és az Észak-Alföldön összességében (a nagycsaládosok által leginkább lakott régiókban)
- az átlagár 12,7-12,9 millió Ft.
De még ezen belül is jelentős árkülönbségeket láthatunk:
- egy észak-alföldi megyei jogú városban 14,3 millió Ft az eladott lakóingatlanok átlagára,
- a kisebb városokban 8,9 millió,
- míg a községekben 5,1 millió Ft.
Nyugat-Dunántúlon – ahol az országos átlagnál kevesebben vállalnak három vagy több gyermeket –
- az átlagár 15,4 millió Ft. Érdekesség hogy itt a községekben átlagosan 2 millió forinttal többe, 17,5 millió Ft-ba kerülnek a lakások.
Észak Magyarországon a legkisebb az eltérés a községi vagy városi lakások átlagára között.
- A régiós átlagár mindössze 6,9 millió forint, ezen belül
- a községekben 5 millió forint,
- a kisebb és nagyobb városokban 7,4 millió Ft.
A Dél-Alföldön jóval nagyobb a különbség:
- az átlagár 11,9 millió Ft,
- a községekben 5,2 millió Ft,
- kisvárosokban 8,2 millió Ft,
- míg megyei jogú városban már 13,8 millió Ft.
Az OTP Ingatlanpont szakértője Valkó Dávid javaslata, mely szerint igazítani kellene a CSOK támogatási összeget időről időre a régiókban kialakult aktuális lakáspiaci árakhoz, igen megfontolandó és a fent olvasottak szerint kiegyenlítené a nagy árkülönbségeket, és a régiónkénti lakáspiaci árszínvonal görbéje kissé lankásabbá válhatna!
Ha igényli, egy helyen minden információ elérhető az új családi otthonteremtési kedvezményről, a minősített fogyasztóbarát lakáshitelekről. Választ adunk az egyéni esetekre, körüljárjuk a legfontosabb gyakorlati kérdéseket, segítünk kiigazodni az új CSOK feltételeiben.
Hívja hitelközvetítő szakembereinket, töltse ki az űrlapot és visszahívjuk!