A SzocPol 2015 június 30-ig a lenti feltételekkel vehető igénybe. 2015.07.01-től CSOK-nak nevezik és megváltozott feltételekkel igényelhető.
A SzocPol, hivatalos nevén Lakásépítési támogatás, az alábbi célokra és feltételekkel vehető igénybe 2015 június 30-ig:
Lakás-, illetve házvásárláskor
Sajnos csak az új lakások, házak jöhetnek szóba, amennyiben a SzocPol adta finanszírozási lehetőséget is be szeretnénk vonni a családi otthon megvásárlásához. És ezen új lakásoknak, házaknak még a továbbiakban részletezett feltételeknek is meg kell felelniük:
Az értékesítési láncolat első vevőjeként magától az építő vállalkozástól vagy másodikként egy közbenső forgalmazó cégtől kell megvennünk az ingatlant és az új lakás 2010. január 1. után kapott/kap használatbavételi engedélyt.
Építkezéskor
Építkezés esetén az az épület minősül új lakásnak, melyet teljes egészében újonnan építenek. Ez lehet úgy, hogy az alaptól a tetőig egy teljesen új ház kerül megépítésre, illetve tetőtér-beépítéssel kerül kialakításra úgy, hogy a vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelnek lakhatás feltételei és a szükséges használatbavételi engedéllyel rendelkezünk és az építési engedély kiadása 2008. január 1. után történt.
A Lakásépítési támogatás részleteit, mely 2012. január 1-től hatályos, a 256/2011. számú kormányrendelet szabályozza.
Az igénylés feltételei:
- Új lakóingatlan építésekor az ÁFA nélküli a költség nem haladhatja meg a 300.000 Ft/nm-t, alacsony energiafogyasztású lakás/ház esetén a 350.000 Ft/nm-t
- Új ingatlan vásárlásakor a nettó alapterületre számított ÁFA és telekár nélkül meghatározott vételár nem haladhatja meg a 300.000 Ft/nm-t, alacsony energiafogyasztású lakás/ház esetén a 350.000 Ft/nm-t
- Az energetikai minősítési osztály „B” vagy annál kedvezőbb besorolásúnak kell lennie az épített vagy vásárolt új lakásnak.
- A lakóingatlan hasznos minimális alapterülete a gyermekek számától függően változik a következő módon: minimum 60 nm 2 gyermek esetén, minimum 70 nm 3 gyermek esetén és minimum 80 nm 4 vagy több gyermek esetén, de maximum 160 nm lehet.
- Minimum 50%-os tulajdoni hányaddal kell rendelkezniük azon igénylőknek/támogatott személyeknek, akik a szocpol támogatás igénybevételével építették vagy vásárolták a lakóingatlant. Házastársak vagy élettársak esetén a lakóingatlanban mindkét félnek bejegyzett tulajdonjoggal kell rendelkeznie az ingatlan-nyilvántartásban. Tulajdonjogot rajtuk kívül csak az általuk eltartott gyermek(ek) szerezhet(nek).
- A SzocPol-t igénybe venni kívánó természetes személynek, illetve házastársának, élettársának, gyermekeiknek valamint az együttköltöző családtagoknak az igénybevétel pillanatában nem lehet lakástulajdona vagy állandó lakáshasználati joga.
Nem lehet továbbá folyamatban az igénylő részéről ilyen jogok ingatlan-nyilvántartási bejegyzésére vonatkozó kérelem, illetve önkormányzati tulajdonban lévő, vagy szolgálati jogviszonyhoz vagy munkakörhöz kötött lakásra vonatkozó bérleti jogviszonya vagy lízingbe vett lakása sem.
- Az építés bekerülési költsége vagy vásárlás vételára kiegyenlítéséhez kötelezően fel kell használni az 5 éven belül értékesített lakástulajdon eladásából származó vételárat. A felhasználandó összeg a következő tételekkel csökkenthető:
- a visszafizetett önkormányzati, munkáltatói támogatás, mely az értékesített lakást terheli,
- azon lakáscélú hitelintézeti kölcsön végtörlesztett összege, mely az értékesített lakás vásárlására vagy építésére vettek fel,
- ingatlanközvetítői jutalék számlával igazolt összege,
- építés helyszínéül szolgáló építési telek általános forgalmi adóval növelt vételára, amennyiben legfeljebb egy évvel a támogatás nyújtásáról szóló szerződés megkötése előtt vásárolták
- azon lakás – telekárat is tartalmazó vételárának 10%-a – amelyet szocpollal kívánnak megvásárolni, ha ezen összeg kifizetése a korábbi lakás eladását legfeljebb 120 nappal előzi meg az adásvételt bejegyző földhivatali határozat kiadásának időpontja,
- Lakásvásárlás esetén az igénylő a természetes személy eladónak nem lehet közeli hozzátartozója vagy élettársa, illetve ha az eladó cég, úgy nem állhat vele tulajdonosi kapcsolatban.
- A támogatott személynek minimum 180 napja folyamatosan az egészségbiztosítás nyilvántartásában biztosítottként szerepel és a jogviszonyban legfeljebb 15 nap megszakítás van. Házastársak, illetve élettársak esetén legalább az egyik félnél kell ennek a szabálynak teljesülnie.
- A Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál nincs nyilvántartott köztartozása.
- A folyósító bank részére saját névre szóló számlát kell bemutatni vásárláskor a telekárat is tartalmazó vételár 100%-áról, építkezés esetén a bank által elfogadott bekerülési költség 70%-áról.
A SzocPol főbb jellemzői:
FONTOS! A szocpol támogatás nem jár 1 gyermek után. A jogosultság elnyeréséhez minimum 2 meglévő vagy vállalt gyermek szükséges.
A támogatott személyekre vonatkozóan nincs felső korhatár, sőt a házastársi kapcsolat sem követelmény a meglévő gyermekek után igényelt szocpol esetén. Tehát jogosultak lehetnek rá akár a 40 év felettiek, az élettársak vagy az egyedülálló személyek is.
Csak egy alkalommal vehető igénybe a szocpol ugyanazon gyermek után, tehát a gyermeket számánál figyelmen kívül kell hagyni azon gyermeket aki után már igénybevettek SzocPol támogatást.
Akkor sem igényelhető SzocPol támogatás az adott gyermek után, ha korábban már igényeltek, az ingatlancél megvalósult, de valamilyen okból azt vissza kellett fizetni.
SzocPol összege 2015 június 15-ig
A fenti összegeket az ingatlan energetikai besorolása függvényében a következő mennyiségekkel lehet beszorozni:
- 1,1-es a szorzó, amennyiben “A” energiaosztályú az ingatlan
- 1,2-es a szorzó, amennyiben “A+” energiaosztályú az ingatlan
- 1,3-es a szorzó, amennyiben alacsony energiafogyasztású úgynevezett „passzívház” az ingatlan
SzocPol megelőlegezés
Amennyiben a SzocPol kérelem benyújtásakor a házastársak egyikének az életkora sem haladja a 40. életévet, akkor maximum 2 gyermeket vállalhatnak és vehetnek igénybe megelőlegező támogatást, a meglévő gyermekek számától függetlenül.
SzocPol utólag
A 2012. január 1-től hatályos lakásépítési támogatás igénybe vétele a később született gyermek után csak abban az esetben lehetséges, ha korábban született gyermek után is igénybe lett véve. A támogatás ily módon történő igénybe vétele esetén azt a pénzintézeti lakáskölcsönből eredő tartozás csökkentésére kell fordítani.
A támogatás összege azonos a kölcsönszerződés megkötésének időpontjában hatályos jogszabályban meghatározott összeggel. A jogosultságot a kölcsön nyújtó hitelintézet aszerint vizsgálja, hogy a szerződéskötéskor milyen érvényes feltételek voltak hatályban.
Milyen gyermek után jár támogatás?
Azon 16. életévét még nem betöltött, illetve nappali tagozaton tanuló 25. életévét még el nem érő gyermek, akit az igénylő tart el és annak vér szerinti, örökbefogadott vagy gyámság alapján nevelésbe vett gyermeke.
A támogatott személy eltartottjának minősül azon 16. életévét már betöltött gyermek is, aki testi vagy szellemi fogyatékossága (betegsége) miatt megváltozott munkaképességű személy.
A hasznos alapterületet kiszámítása.
A hasznos alapterület mérete határozza meg a SzocPol összegét.
A lakás minimum 1,90 méter belmagasságú, fűthető része, melybe nem számít bele a (fűtetlen) gépkocsi tároló helyiség (garázs), az erkély, a loggia és a terasz alapterülete.
A teljes nettó alapterületet kiszámítása.
A teljes nettó alapterület mérete a bekerülési költség meghatározásánál irányadó.
A nettó alapterületbe egyaránt beszámítandó mind a fűthető, mind a fűtetlen épületrészek alapterülete.