Tartalomjegyzék
- 1 Jó hír, hogy eltörölték a 350.000,- forintos négyzetméterkorlátot a fővárosiaknak is, ami eddig szintén behatárolta a lakásvásárlási lehetőségeket.
- 2 Budapesten a négyzetméterár korlát eltörlése természetesen jelentős könnyítést jelent a korábbi állapothoz képest.
- 3 Az ország mely területét érinti pozitívan a jogszabályváltozás?
- 4 Kérjen visszahívást!
A CSOK 2016 Mátyás király okos lánya, azaz hozott is meg nem is, adott is meg nem is. Konkrétan a CSOK 2016 rendelet februári változtatása a budapestieknek adott is meg nem is méghozzá a következők miatt:
Magyarország egész területén 35 millió forintban maximálták a februári jogszabály változások szerint azon használt ingatlanok vételárát, melyeket CSOK támogatásból kívánnak megvásárolni.
Tehát az eddigiekhez képest Budapesten nem történt változás, holott ez az összeg határ komoly korlátot jelenthet a vásárlóknak a ezen a területen jellemző magasabb árak miatt. Persze vidéken kiszélersedtek a lehetőségek, mivel a 35 millió forintnál drágább ingatlanok aránya azon a területen sokkal kisebb, ugyanakkor a fővárosban majdnem 50 %-a százaléka az ingatlanoknak több, mint 35 millióba kerülhet.
Jó hír, hogy eltörölték a 350.000,- forintos négyzetméterkorlátot a fővárosiaknak is, ami eddig szintén behatárolta a lakásvásárlási lehetőségeket.
A jelzalog.com az alábbiakban szeretné megmutatni, hogy a CSOK 2016 szabályozása mit tesz lehetővé a vidéki és mit a budapesti lakáspiacokon.
Csak olyan használt ingatlan vásárlásához igényelhető a CSOK 2016, melynek vételára maximum 35 millió forint. Eszerint a vidéki ingatlanok esetén számottevően megemelkedett a maximum ár, míg Budapesten ez változatlan maradt. A használt ingatlanok esetében a korlát megmaradása feltehetően azon kormányzati szándékot tükrözi, mellyel az új lakások építését szeretné ösztönözni, mivel az igényelhető támogatás új lakások építésére vagy vásárlására a vételár nagyságától független maradt.
Budapesten a négyzetméterár korlát eltörlése természetesen jelentős könnyítést jelent a korábbi állapothoz képest.
Ugyanakkor, amennyiben valaki a fővárosban szándékozik ingatlant vásárolni sokkal magasabb árakkal kell számolnia. Vidéken persze többet ér a pénzünk, hiszen a vidéki városok felkapott területein találkozhatunk olyan fajlagos, négyzetméterenkénti árakkal, mint a főváros külső kerületeiben. Eddig a megyeszékhelyeken maximum 28 millió forintos használt ingatlan vásárlásához volt igényelhető a CSOK. Ez a CSOK 2016 februári változását követően 35 millió forintra növekedett, ami kiszélesítette a főleg vidéken megvásárolható ingatlanok körét.
Az ország mely területét érinti pozitívan a jogszabályváltozás?
A rendelet 2016 februári változásának köszönhetően, az ingatlan szakértők szerint, a vidéki megyeszékhelyek közül olyan városokat érint, mint Székesfehérvár, Szombathely, Győr, Kecskemét, hogy csak néhányat említsünk a sok közül.
A fanyalgók persze mondhatják, hogy bezzeg Budapesten a drágább kerületekben körül-belül 400 ezer forintos átlagos négyzetméterárakkal lehet számolni, sőt az újszerű lakások esetében ennél jóval magasabbak a fizetendő fajlagos árak. Ebben az esetben ugyan örülhetünk a korábbi 350 ezer forintos négyzetméterár korlát eltörlésének, de nagyobb lakás vásárlást a 35 milliós vételárhatár nem tesz lehetővé.
Ez a gyakorlatban, az ingatlan szakértők 2015-ös értékesítési árakat tartalmazó statisztikája alapján, azt jelenti, hogy a 35 millió forintos vételár korláttal a legdrágábbnak számító V. kerületben 86 nm-es, míg a legolcsóbb XXIII. kerületben 206 nm-es lakóingatlant lehet vásárolni, sőt az elitnek számító II. kerületben 90, a XII. kerületben 97, a XI-ben 114 és a XIV-ben 133 nm-es használt lakást, házat lehet vásárolni. Tehát a CSOK igénybevételéhez szükséges minimum négyzetméter és maximum vételár kritériumoknak teljes mértékben megfelelnek.
Az egyéb gazdasági portálokon több helyen írtak arról, hogy ezt a fajta ingyen pénzt nem mindenhol lehet azonos hatékonysággal ingatlanra váltani, ami igaz. De elfelejtik megemlíteni, pedig azért ez fontos, hogy a CSOK az egyfajta szociális juttatása az államnak, aminek leginkább az a célja, hogy azoknak segítse a lakhatását megoldani, akik nincsenek olyan jól „eleresztve”, hogy a felkapottabb kerületekben megfelelő méretű lakást, házat tudjanak vásárolni.
Amennyiben a CSOK 2016-tal vagy lakáshitellel kapcsolatban bővebb információra van szüksége: