Tartalomjegyzék
Ami az eladhatatlannak titulált ingatlanokat illeti, mindenképpen kijelenthetjük, hogy gyakorlatilag minden ingatlant el lehet adni, csupán ár kérdése az egész. Bár mindenki próbál ragaszkodni az elfogadható, ésszerű vételárhoz.
A jelzalog.com ingatlanpiaci szakértők segítségével szeretné bemutatni, hogy napjainkban az eladói oldalon mely ingatlanok tulajdonosai néznek szembe nehézségekkel, amennyiben lakóingatlanukat próbálják eladni.
Tapasztalják mindezt annak ellenére, hogy a hírek és a Központi Statisztikai Hivatal számadatai is az ingatlanpiac fellendüléséről szólnak.
A nagy alapterületű lakások egyelőre nem kelendőek
Szinte lehetetlen most eladni a több évtizede épült, korszerűtlen fűtésű, nagy belmagasságú, sokszobás, nagy alapterületű ingatlanokat, legyenek azok akár lakások, akár családiházak.
A jelzalog.com által megkérdezett ingatlan szakértők közül szinte mindenki a nagyméretű lakások eladhatatlanságát emelte ki. Ezek az ingatlanok akár a belvárosban, akár a XIV. vagy XVI. kerületben vannak, ha 90 nm-nél nagyobbak, akkor gyakorlatilag eladhatatlanok.
Sőt, ha nincs lift a házban és a felsőbb szintek valamelyikén fekszik a lakás az csak fokozza a problémát. Az ilyen lakásokat még nagyon olcsón sem egyszerű eladni. Ezek a régi építésű nagypolgári lakások akár évekre is beragadhatnak az ingatlanpiacon a rossz árképzésnek köszönhetően.
Teljesen leállt a nagyobb értékű ingatlanok piaca is
Buda legnagyobb kerületében, a XI-ben, a régi és leromlott állapotú, ráadásul sok esetben előnytelen elhelyezkedésű, akár 60-70 millió forintnál drágább családi házak értékesítése is rendkívül nehézzé vált.
A pesti kertvárosokban és főleg az agglomerációban a helyzet még ennél is borzasztóbb, ugyanis ott akár 40-50 millió forintnál beáll ugyanez a probléma. Sőt mi több, az ezeket a városrészeket jellemző villákat még nehezebb eladni, hiába szerelték fel mindenféle luxussal.
A fentiek alapján kijelenthetjük, hogy az ingatlanosok által hangoztatott lokáció aranyszabályt nehéz áthágni.
A családi házak iránti kereslet lezuhant a CSOK miatt
Tavaly még jelentősebb kereslet mutatkozott a 60-70 millió forintos árszintig, az utóbbi időben azonban a használt családi házak iránt rendkívüli módon megcsappant a kereslet, gyakorlatilag fele annyian sem érdeklődnek a 10+10 milliós CSOK miatt. Az új sláger az építési telek vásárlás, illetve az új szintráépítés.
Persze azért, ha megfelelően árazunk, akkor szinte mindent el lehet adni, DE…
Nagyon óvatosan és ésszerűen kell beárazni az erős keresleti piac ellenére is az eladó ingatlanokat, mivel egy panel vagy akár egy kis garzon árát is könnyen mellé lehet lőni.
Eladhatatlanság szempontjából a következőket érdemes figyelembe venni:
A rossz hírű környék, a nem tiszta jogi hátterű ingatlanok, a katasztrofális állapotban lévő homlokzat vagy a lépcsőház a belvárosi lakásoknál.
Az utóbbi esetben esély sincs a felújításra, ugyanis a társasház ilyenkor általában el van adósodva. Kedvezőtlenül befolyásolja az eladhatóságot még, ha éjjel-nappal állandó a zaj, mivel nagyobb, forgalmas utakra néz az ingatlan, ahol folyamatos a tömegközlekedés, sőt buszok közlekednek, úgyhogy még szellőztetni sem lehet.
Amennyiben részletesen érdekli a CSOK 10+10 vagy a többi állami támogatás, a jelzalog.com hitelközvetítő kollégái készséggel állnak rendelkezésére.