Tartalomjegyzék
- 1 Hogyan növekedtek az elmúlt években a lakáshitelek és hogyan alakult mindeközben a K&H piaci részesedésére?
- 2 Mit lehet tapasztalni a bankbetétek terén?
- 3 Milyen arányban választják az ügyfelek a változó kamatozású vagy fixált kölcsönt?
- 4 Milyen dokumentumokra van szükség és mennyi időbe telik az ügyintézés, ha lakáshitelt szeretnék felvenni?
- 5 Milyen tájékoztatást adnak a bankok a változó kamatozású kölcsönök kamatkockázatáról?
- 6 Kérjen visszahívást!
2016-ban körül-belül 30%-kal több lakáshitelt vettünk fel, mint egy évvel korábban és a szakemberek szerint a lakáspiac fellendülése és a CSOK változásai miatt ez a növekedés, ha nem is ilyen nagymértékben, de folytatódhat. K&H értékesítési igazgatója megosztott néhány gondolatot arról, hogy hogyan is néz ki a felelős hitelezés a gyakorlatban, mivel lakáskölcsön felvétele, legfőképpen az ügyfelek részéről, több évtizedes elköteleződést jelenthet.
Hogyan növekedtek az elmúlt években a lakáshitelek és hogyan alakult mindeközben a K&H piaci részesedésére?
397 milliárd forint lakáshitel került folyósításra Magyarországon 2016 első 10 hónapja alatt, ami 2015 hasonló időszakához képest mintegy 31 százalékkal több. Ebből a volumenből 15-20%-kal részesült a K&H Bank, így egy meglehetősen aktív szereplőről beszélhetünk.
Mit lehet tapasztalni a bankbetétek terén?
Sok ügyfél döntött úgy az alacsony kamatkörnyezet miatt, hogy a korábban felvett lakáshitelét részben vagy egészben előtörleszti, esetleg megtakarítását ingatlan befektetésre használja. Ezt sokan a befektetéseik, betéteik teljes vagy részleges felhasználásával tették meg. Azonban nem látunk jelentős elmozdulást, ha a befektetési alapok, illetve a betétek egészét nézzük, ott ugyanis a megszokott szinten áll a megtakarítási hajlandóság.
Milyen arányban választják az ügyfelek a változó kamatozású vagy fixált kölcsönt?
A tapasztalatunk továbbra is az, hogy az ügyfelek több, mint kétharmada az egyéves kamatozású lakáshiteleket választja. Ugyan manapság már 3 %-os éves kamat alatti lakáshitel is elérhető, de aki hosszabb időre szeretné biztonságban tudni a törlesztő részletét, azok számára elérhető a 3, vagy 5 évig fix kamatozású hitel is.
Milyen dokumentumokra van szükség és mennyi időbe telik az ügyintézés, ha lakáshitelt szeretnék felvenni?
A K&H Banknál ez a következőképpen valósul meg:
Első körben szakértő kollégák egy 20-25 perces beszélgetés során feltárják az ügyfél igényeit, lehetőségeit. Ebben a fázisban az alábbi kérdésekre keresik a válaszokat.
- az ügyfél lakáscélja
- jelenlegi élethelyzete
- jövedelmi helyzete
- pénzügyi lehetősége
- fennálló egyéb kiadások
- fennálló egyéb hitel törlesztési kötelezettségek
- ingatlanra vonatkozó feltételek
- lehetséges állami támogatások
Tehát az első alkalommal semmilyen speciális dokumentumra nincs szükség, sőt gyorsítja a folyamatot, ha az érdeklődő ezekre a kérdésekre a bank honlapján válaszol, hogy a banki kolléga már felkészülten hívhassa az ügyfél által megjelölt legkedvezőbb időpontban.
Milyen tájékoztatást adnak a bankok a változó kamatozású kölcsönök kamatkockázatáról?
Több verziót is kiszámolnak ügyfeleik számára mind a változó kamatozású, mind a fix kamatozású hitelek esetében, ám a végső döntést nekik, azaz az ügyfeleknek kell meghozniuk.
És ez a rész az egész folyamatban a leginkább visszás, hiszen később ez alapján tudják mondani később a bankok, hogy ha aláírta a szerződést, akkor vállalni kell annak az ódiumát, ha a gazdasági vagy éppen a világgazdasági környezet nem úgy alakul, mint ahogyan az a „leánykérés” periódusában felfestették.
Ezért amennyiben építkezésben vagy lakásvásárlásban gondolkodik és részletesebben szeretne információkat kapni a CSOK 2017, illetve az 5%-os ÁFA igénybe vételének feltételeiről, továbbá ha az építkezéséhez, vásárláshoz lakáshitel felvételben gondolkodik és egyenrangú félként szeretne a bankokkal tárgyalni, illetve nem szeretne rosszul járni a törlesztő részletével, vegye igénybe a jelzalog.com hitelközvetítő kollégái segítségét!