Az eddigi gyakorlatban többször előfordult az, hogy a lakásvásárlók kárára a fejlesztő az áremelkedésre hivatkozva szerződést bontott. Tette ezt azért, hogy magasabb áron, egy újabb vásárlónak értékesítse az adott lakást. Az elmúlt időszakban több lakásvásárló járt hasonlóan, és jelezte, hogy őket is érintette a jelenség. Legutóbb egy IX. kerületi projekt keretében történt hasonló visszaélés.
Választ várunk Dr. Ódor Dániel ügyvédtől, a Taylor Wessing Partnerét hogy mit tehet ilyen esetekben a pórul járt vásárló.
Egyik ügyfél mesélte, hogy az ő vásárlásából is rémtörténet kerekedett! Az eset a múlt évben történt. Az új lakásának megvásárlásánál a szerződés ellenére a fejlesztő cég közölte, hogy az építési költségek emelkedtek, emiatt az eredeti vételáron felül további 5,5 millió Ft-ot kell befizetniük, csak ez esetben fejezi be a megvásárolt lakását. És a lényeg, „amennyiben ezt a pénzt nem fizeti meg, 5 hónapon belül visszaadja a korábban befizetett részleteket”. A lakásvásárló elmondta gyanúját, mi szerint az emelkedő árak miatt az akkor befizetett összeg ma, a szerződésbontáskor már csak egy kisebb méretű lakásra lenne elegendő. A vásárló vesztesége nagy, a fejlesztő újabb nyereséghez akar jutni, és az áremelkedéseket áthárítaná a gyanútlan vásárlókra!
Az akkori és a mostani eset kapcsán jogi tanácsot kértünk arról, hogy mit tehetünk, mint vásárlók?
Mi az, amire a szerződéskor figyelni kell?
Ha még kivitelezés alatt áll az ingatlan, amit megvásárolnánk, az adásvétel rengeteg kockázatot foglal magában. Az előszerződés megtárgyalása, aláírása előtt kellő körültekintéssel járjunk el. Ez egy nem meglévő épület, csupán az építtető jogásza leírja, hogy mit veszünk meg, hol, mennyiért, mi az átadás határideje, műszaki adatok, stb. de ezeket a szerződéseket az építtető jogászai egyoldalúan készítik el, előnyben részesítve az építő cég érdekeit.
A szerződésbontás egyoldalú felbontása jogszerű?
„Azon indokok, hogy az árak megváltoztak, munkaerőhiány van, vagy az alapanyagok beszerzése nehézkesebb, nem képezhetik az előszerződéstől való elállás jogszerű alapját.” – mondta az ügyvéd.
Az építtető próbálja áttolni a saját kockázatát ezek miatt a körülmények miatt, de ezek benne szerepelnek az előszerződéskor lefektetett kockázatok között, jogszerűen nem lehet mentesülni a szerződéses kötelezettségek alól.
Ezekben az esetekben az elállás nem jogszerű.
A megelőzés miatt figyeljünk arra,
- hogy már az előszerződésben kössék ki, hogy az árak akkor sem változhatnak, ha jelentősen változik az építőanyag, vagy a munkaerő ára, ez nem szolgálhat egy esetleges elállás alapjául, de egyoldalúan felbontani semmilyen szerződést nem lehet.
- A vevő kapjon esélyt az elállásra abban az esetben, ha a szerződésben szereplő átadási időpont elhúzódik. Erre az esetre az építtető javára elállási jogot indokolatlanul ne biztosítsanak, hiszen az építtető saját hibájából került rossz pozícióba, és nem szabadulhat főleg nem szerződés elállásával a kötelezettsége alól.
Mit kell tennünk, ha mégis?
Hogyha mégis bekövetkezne a jogszerűtlen elállás, akkor bátran kell bírósághoz fordulni és:
- az előszerződésben rögzítettek betartását követelni és a végleges adásvételi szerződést bírósági úton megkapni,
- vagy követelheti az építtetőtől a foglaló kétszeresét, valamint az azt meghaladó kárát.
- Ha az építtető a min. 10 %-os mértékű foglalót ügyvédi letétbe helyezett, hogy a vevőnek visszautalhassa a jogszerűtlen elállás esetén, akkor a foglaló összegét ténylegesen vissza fogja adni.
Amennyiben érdeklődne a lakáshitelekről, többet szeretne megtudni a fogyasztóbarát hitelről, a CSOK-ról érdeklik további részleteket, vagy lakáshitelt szeretne felvenni kedvező, támogatott feltételekkel, keresse hitelközvetítő szakértőinket, akik díjmentes szakszerű tájékoztatást nyújtanak a lakáshitelekről!
Töltse ki az adatlapot és visszahívjuk!