Tartalomjegyzék
Az elmúlt hónapokban nagyon érdekes tendenciákat figyelhetünk meg a lakáspiacon. A folyamatos áremelkedésnek a vészhelyzet bevezetése egy csapásra véget vetett. A vevők eltűnése miatt a lakáspiacon a forgalom szinte megszűnt. azonban úgy tűnik újra megnőtt az érdeklődés az eladó ingatlanok iránt.
Nézzük meg mi a helyzet a piacon és mire kell ma figyelni, ha valaki lakáshitelből szeretné megoldani ingatlanvásárlását!
Az ingatlanárak alakulása a vírus előtt
Az elmúlt években drasztikus áremelkedésnek lehettünk tanúi az ingatlanok tekintetében. Az átlagos négyzetméterárak megduplázódtak, sőt megháromszorozódtak egyes területeken. Ez egyrészt köszönhető volt annak, hogy Budapest belvárosában egész iparág épült ki a rövidtávú ingatlankiadásra, másrészt annak, hogy az állam folyamatosan bővítette az ingatlancélra igénybe vehető támogatások elérhető összegét, mint CSOK, Babaváró támogatás vagy a kedvezményes kamatozású CSOK hitelek, illetve szélesítette a felhasználási célt is, lásd Falusi CSOK.
Az így kialakult ingatlanárak mellett a szakértők már egyre inkább várták a korrekciót és egyre inkább előtérbe kerültek azok a hangok, melyek túlárazásról beszéltek a lakáspiacot illetően.
De mi a helyzet napjainkban?
A vírus megjelenése felgyorsította azt a folyamatot, melyről az ingatlanpiaci szakértők már elkezdtek beszélni. A befektetők nagyrésze eltűnt a piacról. A bevezetett korlátozó intézkedések miatt a vevőszám lecsökkent és megnőtt a kiadásra vagy eladásra szánt ingatlanok mennyisége. Minden jel arra mutat, hogy az ingatlanok árai csökkenni fognak illetve jobb alkupozícióból indulhatnak a vevők. Ennek következtében viszont már most tapasztalható, hogy egyre többen keresnek rá az interneten eladó házakra, ingatlanokra, azaz megnőtt az érdeklődés a keresleti oldalon.
A banki reakció: szigorítás
A kereskedelmi bankok is reagáltak a vészhelyzetre. Sokkal óvatosabbak lettek, mind az ingatlanárak felbecslésének tekintetében, mind a hitelezési feltételeket illetően. Napjainkban nem ritka, hogy a megvásárolni kívánt ingatlan 60-70%-ig nyújtanak csak hitelt a törvény által engedett 80% helyett. Továbbá a karantén helyzet miatt leginkább sújtott szektorokban dolgozóknak (turizmus, vendéglátás) illetve egyéni vállalkozóknak sokkal nehezebb hitelhez jutnia, mivel nem mindegyik bank finanszírozza meg lakáshitel igényüket.
Mire érdemes figyelni, ha valaki lakáshitelt szeretne igényelni?
Ha valaki lakáshitelt szeretne igényelni, most az egyik legfontosabb, hogy alaposan informálódjon körbe mielőtt lefoglalózik egy ingatlant vagy aláír bármilyen adásvételi szerződést.
- Érdemes végiggondolni, hogy mekkora önerővel rendelkezik és azt, hogy ez az Önerő mekkora maximum vételár kifizetéséhez elegendő
- Van-e lehetősége bármilyen állami támogatás igénybe vételére, mert ezen támogatások felhasználhatóak Önerőként így saját megtakarítása kiegészítő lehetőségnek megmarad, ha nem kapná meg az igényelt lakáshitel összeget.
- Van-e bármilyen alternatív lehetősége Önerő bevonására (pótingatlan), ha az ingatlanra nem kapja meg a megfelelő összeget.
- Érdemes végigkérdezni a bankokat, hogy melyik milyen feltételekkel nyújtja a lakáshitelt. Ehhez hitelközvetítő szakembereink díjmentes segítséget tudnak nyújtani Önnek, mert egy tárgyalás folyamán össze tudják hasonlítani a bankok nyújtotta lehetőségeket.
- A fizetendő kamat mértékét tekintve is nagyon különbségek vannak az egyes hitelintézetek között. Ez a teljes lakáshitel futamideje alatt több millió forint megtakarítást eredményezhet, ha alacsonyabb kamatozású hitelt vesznek fel.
- az adásvételi szerződésben érdemes hosszabb, akár 3-4 hónapos fizetési határidőt is meghatározni, hogy biztos ne szaladjon ki a határidőből.
A jelzalog.com biztosítja Önt, hogy díjmentesen és mindeféle kötelezettség mentesen, akár online (skype tárgyalás, video chat) vagy telefonon is segíti ügyfeleit. Ezáltal közösen megtaláljuk az Önök számára legideálisabb bankot, aki biztosan finanszírozza az elképzeléseit, mindezt az elérhető legkedvezőbb akár egyedi kamatajánlattal.