Október 1-én hatályba lépett egy újabb rendelet, mi szerint az adósságfék szabályok szigorítása mellett a hitelfelvevőknek megnő a kiadása, pl. a közjegyzői díj emelkedésével. 13 nem peres közjegyzői eljárás díja drágul jelentős mértékben.
Megállapítottuk azt, hogy a lakáshitelek esetében a többszörösére emelkedő közjegyzői díjak által egy átlaghitel díja akár százezer forint fölé emelkedhet, a hitel THM változása nélkül.
A bankok időnként átvállalják a költségek egy részét, de azt lehet mondani, hogy a drágulás már inkább a hitelfelvevőket sújtja.
A Magyar Országos Közjegyzői Kamara tájékoztatása: október 1-jétől:
- „A 14/1991. (XI. 26.) IM-már többször módosult rendelet helyébe lép a 22/2018. (VIII. 23.) IM rendelet, amely megváltoztatja a közjegyzői díjszabást.
- Az új díjrendelet hatálya alá a létező 23 közjegyzői nem peres eljárásból 20 díjszabása változik, drágább lesz.
- A maradék három kivételt a fizetési meghagyásos eljárás, az európai fizetési meghagyásos eljárás és a végrehajtási eljárás jelenti, ezek díja változatlan.
- A 20 érintett közjegyzői eljárás közül 7 eljárás során változnak a díjtételek, például nem változik a hitelbiztosítéki nyilvántartással kapcsolatos eljárások díjszabása sem.”
A közjegyzők díja továbbra is a munkadíjból és a költségtérítésből tevődik össze.
A költségtérítés a költségátalányból és a készkiadásokból áll, előbbi főszabály szerint a munkadíj 40%-át teszi ki.
A munkadíjat az ügyérték (pl. hitelösszeg) alapján sávos meghatározás szerint, ennek hiányában a tevékenységre fordított idő alapján számítják ki.
- A munkadíj kiszámítása során alkalmazott sávokban az eddigihez képest megjelenik a 200 millió és 500 millió, valamint az 500 millió forint feletti sáv. A sávok szerinti munkadíj egy fix összegből és a sáv alsó határát meghaladó ügyérték %-os hányadából tevődik össze.
- A munkadíj kiszámítás során figyelembe vehető ügyérték maximális mértéke egyúttal 200 millió forintról 1 milliárd forintra emelkedik.
Az egyoldalú jognyilatkozatok esetében 17%-os mértékű emelést jelent.
További változás, hogy az
- ügyérték szerinti munkadíj fix tételei is emelkednek, az emelkedés mértéke az ügyértéksávonként 2.250,- forint. A tevékenységre fordított idő szerinti munkadíj megkezdett óránként 1.500,- forintról 5.500,- forintra nő.
- Drágulnak a hiteles másolatok, 300,- forintról 750,- Ft-ra.
- Emelkedik több munkadíj, pl.: a jegyzőkönyvi tanúsítvány, az okiratmegőrzés, a testületi ülés, a testületi határozat, a versenytárgyalás, az árverés, a sorolás és az egyéb jogi jelentőségű tény tanúsításának munkadíja is. Többet kell fizetni a hagyatéki eljárásért is.
- Nem drágul az új lakások építéséhez, vásárlásához kapcsolódó, kamattámogatással érintett kölcsönszerződés és jelzálogszerződés közokiratba foglalásának a díja.
- Egy 12 millió forintos lakáshitelhez kapcsolódó egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozat okiratba foglalása esetén, a kölcsönfelvétel 20 oldalas közjegyzői okirattal és 3 ügyfélpéldánnyal (hivatalos szóval kiadmánnyal), bankfiókban végzett közjegyzői közreműködéssel számoltunk. Példánkban a közjegyző által felszámított teljes díj 3,5-szeresére emelkedett! Közjegyzői irodában végzett ügyintézés mellett is több mint 2,5-szeres a drágulás.
Ennek oka egyrészt, hogy bankfiókokban, ahol sok esetben nyitott, vagy csak üvegfallal lezárt tárgyalóban zajlik a szerződés aláírása, sérülhetnek az ügyfél adatkezelési jogai, másrészt azt a látszatot kelti, mintha a közjegyző elfogult lenne a bank irányába. - Amennyiben a bank elektronikus kiadmányt kér – ez lesz a megszokott, úgy a közjegyzői díj még alacsonyabb lesz.
Nagy a verseny a hitelintézetek között e téren is, szinte minden bank részben vagy egészben visszatéríti most az induló költségeket, köztük bizonyos összegig a közjegyzői díjat is.
Előtörlesztés esetén érdemes figyelni arra, hogy ha az első 3-5 évben előtörlesztik a hitelt, bukhatják a visszatérítést.
Nézzük bankonkénti alakulását a közjegyzői díjaknak:
- UniCredit: a bank visszatéríti a közjegyzői okirat díját.
- MKB Bank: visszatérítik a közjegyzői okiratba foglalás díját maximum 50.000,- forintig.
- Gránit Bank: visszatérítik a közjegyzői okiratba foglalás díját maximum 40.000,- forintig.
- Takarék Kereskedelmi Bank: a legkésőbb 2018. december 31. napjáig átvett és legkésőbb 2019. március 31. napjáig szerződött 3 millió Ft feletti összegű jelzáloghitelek esetén a bank átvállalja a közjegyzői költség összegét legfeljebb 50 000 forintig.
- OTP Bank: a közjegyzői költséget hitelkiváltás esetén teljes mértékben feltétel nélkül, egyéb esetben az 50%-át az OTP Jelzálogbank utólag megtéríti.
- CIB Bank: nincs közjegyzői okiratba foglalásra vonatkozó kedvezmény.
- Budapest Bank: a kölcsönszerződés közjegyzői okiratba foglalás költségét visszatéríti a bank maximum 40.000,- Ft értékben, 5.000.000,- Ft, vagy afeletti hitelösszeg esetén.
- K&H Bank: 2018. szeptember 17. és 2018. november 30. között befogadott hiteligénylések esetén a bank 60.000,- forintig visszatéríti a díjat.
- Erste Bank: Visszatérítik a hiteligénylés induló költségeit, köztük a közjegyzői okiratba foglalás díját 50.000,- forintig.
- Raiffeisen Bank: nincs közjegyzői díjra vonatkozó akció.
Összesítve a fentiek alapján, a közjegyzői díjak emelkedése az esetek többségében (főleg a nagyobb összegű hiteleknél) a hitelfelvevőket fogja sújtani. Ez igaz azokra a bankokra is, amelyek egyáltalán nem alkalmaznak visszatérítést és azokra is, amelyek csak bizonyos fix összegig térítik meg az ügyfeleknek a közjegyzői díjat. Kérdés az, hogy a hitelfelvevőkért folyó verseny mennyire ösztönzi a bankokat további, még nagyobb kedvezmények nyújtására?
Amennyiben érdeklődne, többet szeretne megtudni a fogyasztóbarát hitelről, a CSOK-ról részleteket, lakáshitelt szeretne felvenni kedvező feltételekkel, keresse hitelközvetítő szakértőinket, akik díjmentes szakszerű tájékoztatást nyújtanak a lakáshitelekről!
Töltse ki az adatlapot és visszahívjuk