jelzalog.com

  • Lakáshitel
    • Lakáshitel vásárlásra
    • Fogyasztóbarát lakáshitel
    • Építési hitel
    • Hitelkiváltás
    • Szabad felhasználású jelzáloghitel
  • CSOK
    • CSOK 2021
    • CSOK 2021 kalkulátor
    • CSOK használt lakásra és házra
    • CSOK új lakásra
    • Építési CSOK támogatás
    • CSOK bővítésre: Mennyit? Hogyan? Mire?
    • Falusi CSOK
  • Hitelközvetítő
  • Lakáshitel kalkulátor
  • Állami támogatások
  • Kapcsolat
  • Babaváró hitel
  • Személyi kölcsön
  • Lakásfelújítási támogatás
  • Visszahívást kérek!
  • Hírek
Kezdőlap » Hírek » Tetőtér beépítés minimál költségvetésben 😉

Tetőtér beépítés minimál költségvetésben 😉

A tetőtér beépítés egyszerű és praktikus megoldás azoknak, akiknek már szűkössé vált az otthonuk. Többnyire abban az élethelyzetben fogalmazódik meg mindenkiben a tetőtér beépítés gondolata, amikor gyarapodik a család, vagy már a gyerekek elég nagyok ahhoz, hogy külön szobájuk legyen. Sőt, manapság már a többgenerációs otthonok is elterjedtek, amikor a fiatal párok döntenek a tetőtér beépítés mellett saját maguknak, míg a nagyszülők maradnak a ház alsó részein.

Természetesen sokaknál szóba jön ilyenkor az új ingatlan vásárlása is, azonban érdemes megfontolni a kihasználatlan életterek beépítését, mind anyagi, mind a megszokott életkörnyezet szempontjából. Átlagos becslések szerint a tetőtér beépítés költsége sokszor nem éri el a 4 millió forintot, ráadásul állami támogatásokat is igényelhetünk rá. 

A tetőtér beépítés lehetőségei.

A cikkben megmutatunk mindent, amit tudni érdemes ebben a témában:

Hogyan érdemes nekikezdeni a tetőtér beépítés folyamatához és milyen előkészületek szükségesek?

A tetőtér beépítés nagy átalakítást jelent, így egy mindenre kiterjedő, alapos tervezésnek kell megelőznie a munkálatokat. Az első, mindent eldöntő kérdés, hogy egyáltalán alkalmas-e az ingatlanunk erre a bővítésre. A tetőtér beépítés kivitelezhetőségéről mindenképp egyeztetni kell egy statikus és egy építész szakemberrel, akik felmérik az ingatlant, valamint segítenek a későbbi dokumentumokban is.

Az ingatlan felméréséhez a szakemberek az alábbi 4 fontos szempontot vizsgálják az előkészületekkor:

A tetőszerkezet formája és állapota

Legjobb esetben a tetőszerkezet hajlásszöge 35-55% közé esik, így minél meredekebb, annál több lesz a jobban kihasználható (nettó) alapterület a tetőtérben. Amennyiben a szakember új tető építését javasolja, választhatod a fa- vagy acélszerkezetet, vagy ezek kombinációját.           

A ház alapszerkezete

Költségek szempontjából a legfontosabb kérdés, hogy a ház alapja, a falak és a födém mennyire tartósak ahhoz, hogy elbírják a bővítést. Ha régebbi az ingatlan, akkor sajnos nagy esély van rá, hogy a födém megerősítése szükséges. Feltétlen meg kell mutatni azt is, ha volt beázás, hogy elkerüljük az újabb kellemetlenségeket.

A fagerendás födémeknél a szakemberek a kezdeti fázisban a fa állapotát is ellenőrzik, hiszen az évek során akár korhadás, akár gomba is károsíthatta a fát. Ezeknél a födémeknél az állapot ellenőrzésen túl kell számolni azzal is, hogy kell készíteni vasbeton koszorút, ami tartószerkezetként szolgál és összefogja a falakat. Szerencsésebb lehet a helyzet a vasbeton födémes házaknál, hiszen ezek sokkal stabilabb szerkezetek, amik nagy eséllyel alkalmasak a tetőtér beépítésre mindenféle átalakítás nélkül.

A ház tájolása

Itt a szakemberek figyelembe veszik az ingatlan fekvéséhez képest a napsütéses órák számát és ezek alapján történik az ablakok beépítése és a hőszigetelés is.

A megközelítés

A tetőtér megközelítése megoldható házon kívüli, külön bejáratú lépcsővel a homlokzati falon vagy a házon belül is. Amennyiben a lépcsőt házon belül helyezik el, számolni kell egy kis térvesztéssel.

Tetőtér beépítésnél fontos a ház tájolása, szerkezete, állapota.

Milyen dokumentumokkal kell rendelkezni a munka megkezdéséhez?

Tetőtér beépítés engedély

A tetőtér beépítéséhez csak abban az esetben kell engedély, ha a beépítés térfogat növekedéssel jár. Amennyiben nincs szükség szerkezeti változtatásra, például a födém megerősítésére betongerendával, úgy nem szükséges kiváltani az engedélyt. Minden esetben érdemes utánanézni a helyi építési rendeleteknek, vagy egyeztetni szakemberrel, hogy szükséges-e engedélyt kérni.

Amennyiben szükséges tetőtér beépítés engedély, úgy először bizonyítani kell az építési jogosultságot hivatalos okirattal. Ez lehet 3 hónapnál nem régebbi tulajdoni lap, vagy új ingatlan vásárlása esetén az ügyvéd által aláírt adásvételi szerződés. Más tulajdonában lévő ingatlan esetében a tulajdonosok hozzájárulásának nyilatkozata szükséges a tetőtér beépítés engedély kiváltásához.

Miután minden tulajdoni jogosultságot tisztáztunk, térképkivonatra is szükség lesz, melyet a földhivatalokban kérhetünk.

Szükséges még tervdokumentáció is, amit az építész készít el. A terv helyszínrajzot, alaprajzot, műszaki leírásokat, statikai vizsgálatokat és a kezdeti állapotról felmérési tervet tartalmaz. Utolsó felvonásként az engedélyhez még be kell adni a tervet a kéményseprést végző közszolgáltatónak, valamint a közművek nyilatkozatát kell még kitölteni. 

Ezek után beadhatjuk az illetékköteles építési engedélyt

Kiviteli terv

A felmérés és állapotvizsgálat után a tetőtér beépítés kivitelező tervet készít.

A kiviteli terv a szerkezeti rajzon túl olyan részletes adatokat tartalmaz, mint a falban futó csövek és vezetékek helye, a lépcső és tető szerkezeti rajza, vagy a szigetelőanyagok és a tégla típusa.

A kiviteli terv birtokában a szakemberek már hozzá tudnak látni a munkálatokhoz.

A tetőtér beépítés irányításához és a munkálatok ellenőrzéséhez műszaki vezetőt szükséges megbízni, aki a tetőtér beépítés szabályai szerint pontos építési naplót vezet folyamatokról. Az építési napló időrendben kell, hogy tartalmazzon minden olyan munkálatot, amelyet az építkezés során elvégeznek. Ezt a naplót az építkezési területen kell tartani és vezetni kell benne minden kisebb, tervtől eltérő változtatást és az esetleges ellenőrzéskor szükséges bemutatni. Az építési naplót 10 évig meg kell őrizni a bővítést követően a tetőtér beépítés szabályai szerint.

Használatbavételi engedély

Ahhoz, hogy az elkészült tetőteret használni tudjuk, használatbavételi engedélyt kell kérni. 

Ez az engedély a műszaki vezető nyilatkozatát tartalmazza arról, hogy a tetőtér beépítés a terv szerint készült el. Az engedélyhez még hozzájárulást kell kérni a közművektől és csatolni kell egy kéményseprői nyilatkozatot is. Ha ez mind megvan, akkor már csak egy helyszíni szemle következik, ahol az építési hatóság megadja a használatbavételi engedélyt, amennyiben mindent rendben talált.

Milyen munkákkal jár a tetőtér beépítése?

Miután minden előkészülettel megvagyunk, belevághatunk a tetőtér beépítés munkafolyamataiba. Jóval megdobhatja a kiadásokat, főleg régebbi házak esetében, ha át kell alakítani a födém- és tetőszerkezetet. Ez olyan esetekben fordulhat elő, ha a födém nem bírja már a terhelést, a fagerendák elavultak, vagy túl régi a tetőszerkezet.

Akár megmarad az eredeti tető, akár új lesz, a hőszigetelés is alapvető fontosságú pont a tetőtér beépítésnél. Fő cél, hogy télen ne szökjön ki a meleg, nyáron viszont a nap sugarai ne adják át a forróságot a tetőn keresztül. A tető jól szigetelésének télen nem csak az alacsony fűtés számlában van szerepe, hanem az is fontos még, hogy a tető túlzott fűtésével ne csapódjon ki a pára a szerkezetben és így ne okozzon penészesedést. Az is probléma lehet télen a nem megfelelő szigetelésnél, hogy a fűtés miatt a tető külseje felmelegszik, amin a hó megolvad és belefolyik az ereszcsatornába, ami, ha megfagy, károsíthatja az egész rendszert.

A hőtartásban fontos szerepe van a tetőfedő anyagnak is. Általános igazság, hogy minél nehezebb a cserép, annál nagyobb a hőtartása, így például megakadályozhatja a nyári napsugarak bejutását. Számolni kell azonban azzal, hogy amennyiben a nagyobb tömeggel rendelkező beton cserepet választjátok, úgy erősebb tetőszerkezetre lesz szükség, ami növelheti a költségeket.

A nyílászárók jó elhelyezésével sokat tudunk segíteni a megfelelő hőtartás kialakításában, valamint a páratartalom és a penészedés megakadályozásában. Bevett megoldás a tetőgerinc közelében, vagy egymással szemben elhelyezett ablakoknál a meleg levegőt kiszívó kéményhatás trükkje, ami pont abban segít, hogy hatékonyan és gyorsan tudjunk szellőztetni, ezzel kisebb esély adunk a penészesedésnek.

A tető után a belső válaszfalak építésének fázisa következhet. Gyors és könnyű megoldás, ha a falakat gipszkartonból építik. A gipszkarton falak nagy előnye, hogy a födémet nem szükséges megerősíteni, így tulajdonképpen bárhova felhúzhatók a súlyuk miatt, ellenben a téglából épített válaszfalakra nem mondható el ugyanez.

A tetőtér megközelítése szintén fontos pont a tetőtér beépítésnél. Amennyiben olyan lakrészt szeretnénk, mely külön bejárattal rendelkezik, a lépcsőt házon kívülre, a homlokzati falon kell kialakítani. Elhelyezkedhet a lépcső az ingatlanon belül is, de ilyenkor számolni kell némi térveszteséggel, amit a lépcső alja elfoglal az ingatlan alsó szintjén.

A tetőtér beépítés egy jó állapotú, 100 nm-es ház esetében kb. 4 millió forint lehet.

Mennyibe fog kerülni a tetőtér beépítés?

Általánosan elmondható, hogy a tetőtér beépítés jóval kevesebbe kerül, mint egy lakásvásárlás. A költségek nagyban függnek az ingatlan állapotától, az anyagok minőségétől és az egyéni elképzelésektől. Egy jobb állapotú 100 négyzetméteres ingatlan tetőtér beépítése szerkezeti átalakítások nélkül összesen 4 millió forintba kerülhet, de persze határ a csillagos ég.

Tetőtérbeépítés becsült költségei 100 nm2 alapterületű ingatlan esetén
TételÖsszeg
Tervezés, engedélyeztetés150 000 Ft
Vízvezeték250 000 Ft
Lépcső300 000 Ft
Nyílászárók400 000 Ft
Burkolás400 000 Ft
Szigetelés500 000 Ft
Kazán500 000 Ft
Fűtési rendszer680 000 Ft
Födém- és tetőszerkezeti javítások800 000 Ft
Összesen3 980 000 Ft

Hogyan hozzam ki minimális költséggel? Milyen támogatást vehetek igénybe hozzá?

Legnépszerűbb állami támogatás használt lakás bővítésére a CSOK (Családi Otthonteremtési Kedvezmény), mely gyermekek számától függően 600 ezertől 10 millió forintig igényelhető. Az igényelhető összeg függ attól is, hogy milyen formában alakítjátok ki a tetőteret. A lehetséges opciók és az igényelhető támogatási összegek a következők:

Első lehetőség: amikor a tetőteret úgy építed be, hogy a hasznos alapterület minimum egy szobával bővül. Ebben az esetben a ” klasszikus” bővítési CSOK alkalmazandó. A gyermekek számától függően 1 gyerek 600.000 forint, 2 gyerek 1.430.000 forint, 3 gyerek 2.200.000 forint, 4 vagy több gyerek 2.750.000 forint.

Második lehetőség: a tetőtérbeépítés úgy történik, hogy egy lépcső kialakításával együtt beépíted a tetőteret. A tetőtérben kialakításra kerülő szoba vagy szobák mellett egy illemhelység vagy egy fürdőszoba is lesz. Ilyenkor szintén a klasszikus bővítési CSOK alkalmazandó.

Harmadik lehetőség: a tetőtér beépítése úgy történik, hogy egy külső lépcső kialakításával külön bejárattal rendelkező lakrész kerül kialakításra. Ezt a megoldás elsősorban olyan családok estében alkalmazzák, ahol idősebb, de 25 év alatti gyerek van a családban és a szülők szeretnének külön lakrészt biztosítani kamaszgyerekük számára. Ebben az esetben is a „klasszikus” bővítési CSOK alkalmazható, de csak akkor, ha a kialakított új lakrész nem kerül önálló albetétként bejegyzésre, azaz nem lesz külön tulajdoni lapja.

Negyedik lehetőség: speciális helyzetben vannak azok a családok, akik olyan településen élnek, ami szerepel a falusi CSOK településlistáján. Ebben az esetben nem csak a tetőtér beépítésének bővítését, de a korszerűsítését is tudjátok finanszírozni a falusi CSOK támogatással. Sőt a bővítési és korszerűsítési munkálatok anyag és munkadíj számláinak a 27%-os ÁFÁ-ját vissza is igényelhetitek 5 millió forintig.

Ötödik lehetőség: 2021.01.01-től lehetőségetek van arra, hogy maximális CSOK összeget igényeljetek a tetőtér beépítésére. Azaz 1 gyerek után 600.000 forint, 2 gyerek után 2.600.000 forint és 3 vagy több gyerek után 10.000.000 millió forint vissza nem térítendő támogatást kapjatok.

Hogy kaphatjátok meg a teljes összeget? Úgy, hogy a tetőtér beépítéssel kétgenerációs otthont kell kialakítanotok. Ilyenkor az ingatlan a nagyszülők birtokában van. A támogatást igénylők a szülők, akiknek tulajdonrészt kell szerezniük az ingatlanban a tetőtér beépítésével együtt. Azaz a nagyszülők tulajdonában lévő ingatlannak a tetőterét építik be a gyermeket eltartó szülők.

Milyen kritériumoknak kell teljesülnie ilyenkor:

  • a tetőtérbe egy külön bejáratú új otthont kell kialakítani, aminek van konyhája, fürdőszobája, illemhelysége és lakótere. Az új otthonnak külön közmű szolgáltatás előfizetése van
  • a minimum hasznos alapterületnek el kell érnie 1 gyereknél a 40 négyzetmétert, 2 gyereknél az 50 négyzetmétert, 3 gyereknél a 60 négyzetmétert (vigyázat hasznos alapterület 190 cm feletti belmagasság felett van).
  • Az új tetőtéri lakás tulajdonosaivá a CSOK-ot igénylő szülőknek kell válniuk. Ez kétféleképpen történhet, vagy használati megosztási megállapodást írtok alá, vagy társasházzá alakítjátok az ingatlant
Mikor érdemes a beépítést választani?

Akkor érdemes a tetőtér beépítést választani, ha szűkössé vált már az otthonunk, viszont új lakásvásárlásra nincs lehetőségünk, vagy el szeretnék kerülni a környezetváltozás kellemetlenségeit. Kiváló megoldás, ha gyarapszik a család, vagy ha többgenerációs otthont építünk.

Hogyan érdemes hozzáfogni?

Mindenre kiterjedő alapos tervezésnek kell megelőznie a munkálatokat. Az első mindent eldöntő kérdés, hogy egyáltalán alkalmas-e az ingatlanunk erre a bővítésre. A tetőtér beépítés kivitelezhetőségéről mindenképp egyeztetni kell egy statikus és egy építész szakemberrel.

Nagyságrendileg mennyibe kerül?

A költségek nagyban függnek az ingatlan állapotától, az anyagok minőségétől és az egyéni elképzelésektől. Egy jobb állapotú 100 négyzetméteres ingatlan tetőtér beépítése szerkezeti átalakítások nélkül összesen 4 millió forintba kerülhet anyagköltséggel és munkadíjjal együtt.

Ha szeretnéd tudni, hogy a tetőtér bővítési terveid megvalósítására milyen állami támogatások állnak a rendelkezésedre és ezeket a támogatásokat milyen hitelekkel tudod kombinálni töltsd ki lenti űrlapunkat. Kollégáink 24 órán belül felveszik veled a kapcsolatot és segítenek eligazodni a finanszírozási kérdésekben.

Segíthetünk?

Add meg adataidat, kollégánk maximum egy munkanapon belül keresni fog!

  • Kérjük add meg vezetékneved!
  • Kérjük add meg honnan érdeklődsz!
  • Kérjük add meg a telefonszámod!
  • Kérjük add meg az e-mail címed!
  • Ha szükséged van hitelre add meg annak összegét!
  • Kérjük írd le néhány szóban igényeidet, elképzeléseidet!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.

Kategória: Hírek

Hitelek

  • Jelzáloghitel
  • Lakáshitel
  • Minősített fogyasztóbarát lakáshitel
  • Támogatott lakáshitelek
  • Építési hitel
  • Szabad felhasználású jelzáloghitel
  • Hitelkiváltás
  • Személyi kölcsön
  • Babaváró hitel
  • Lakáshitel blog
  • Hitelmoratórium
  • Lakáshitel tudástár
  • Mennyi lakáshitel igényelhető 2021-ben?
  • Foglaló vagy előleg?

Állami támogatások

  • CSOK
  • CSOK 2021
  • CSOK kalkulátor
  • CSOK használt lakásra és házra
  • CSOK új lakásra
  • CSOK bővítésre: Mennyit? Hogyan? Mire?
  • Építési CSOK támogatás
  • CSOK blog
  • Falusi CSOK
  • Babaváró hitel
  • Családvédelmi akcióterv
  • Jelzáloghitel elengedés
  • Zöld hitel
  • Új Otthon Program
  • 5% ÁFA
  • Lakásfelújítási támogatás 2021
  • Felújítási támogatás konzultáció!

Hasznos linkek

  • Cégünkről
  • Kapcsolat
  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Bemutatkozó videó

jelzalog.com