Tartalomjegyzék
Hatalmas segítséget jelent a kibővített CSOK támogatás és a Babaváró hitel a családok számára, ha saját otthont szeretnének vásárolni. Azonban sokan gondolják úgy, hogy ezek a támogatások növelték meg drasztikusan a lakásárakat. Így azok, akik nem jogosultak igénybe venni a támogatásokat szinte esélytelenekké váltak arra, hogy saját ingatlant vásároljanak. Nézzük meg, hogy valóban csak az állami támogatások felelősek-e az áremelkedésért, és mit akar lépni a Jegybank annak érdekében, hogy ne csak a gyermekes szülők kapjanak állami támogatást!
A két állami támogatás bevezetésének ideje és az igényelhető összegek!
A CSOK (Családi Otthonteremtési Kedvezmény) olyan állami támogatás, melyet gyermekek után lehet igénybe venni és felhasználása csak ingatlancélra (vásárlás, építés, bővítés) lehetséges. 2015 végén került bevezetésre a most ismert CSOK. Ezt megelőzően is volt otthonteremtési támogatás SZOCPOL néven, de nem jelentett akkora segítséget a családoknak, mint a jelenlegi. A most igénybe vehető 10 millió forintos vissza nem térítendő összeg a 3 gyermekes családoknak jár új építésű ingatlanra. Az állami támogatással kapcsolatban 2019-ben számos könnyítést vezettek be. Többek között eltörölték a 35 millió forintos felső korlátot az ingatlan vételárával kapcsolatban. A figyelembe vehető gyermekek életkorát felemelték 25 évre.
[jelzalog-adsense slot=”2975835241″]
A Babaváró támogatás alapjában véve egy szabad felhasználású, fedezet nélküli kamatmentes hitel. Az igénybe vehető maximális összeg 10 millió forint. Ezt a támogatási formát szintén 2019-ben vezették be. Ennél a konstrukciónál a jövőben megszületendő gyermekek számától függ a támogatás mértéke. Az első gyerek születése után a kölcsön a teljes futamidő alatt kamatmentes marad. A második gyermek születése után 30 százalékot (maximum 3 millió forintot) elengednek a fennálló tartozásból. A harmadik gyerek megszületésével a teljes fennálló tartozás vissza nem térítendő támogatássá alakul át. A szabad felhasználás ellenére sokan használják fel ingatlanvásárlásra, mivel a bankok a felvett Babaváró támogatás 75%-át fogadják el Önerőként, ha 3 hónapon belül lakáshitelt is igényelnek a fiatal házasok. Ez 10 millió forint felvétele esetén 7,5 millió forint önerőt jelenthet, ami már nem elhanyagolható összeg egy ingatlanvásárlás esetén.
Nézzük meg hogy alakultak az újépítésű ingatlanok árai!
2015 óta a lakások árai drasztikusan emelkedtek. Jelenleg Budapesten nagyjából 60%-kal magasabb ugyanannak az újépítésű ingatlannak a vételára, mint 2016-ban volt. Ez az emelkedés valóban jelentősnek mondható. Mindez valóban csak a bevezetett támogatásoknak köszönhető? Ha feltételezzük, hogy ez valóban így van, akkor a fent említett dátumokat megelőzően vagy az követően kellett bekövetkezni jelentős drágulásnak a lakáspiacon.
A KSH adati megnézzük, és mindig az előző negyedévhez képest vizsgáljuk az áralakulásokat akkor a következőket tapasztalhatjuk:
2016 első három negyedévében (2015 végén került bevezetésre a CSOK mai formája) nemhogy emelkedtek az új lakásárak, hanem rendre mindhárom negyedévben kismértékű csökkenés volt tapasztalható. 2016 végén és 2017 elején láthattunk jelentősebb áremelkedés az ingatlanárakban. Viszont pont ebben az időszakban semmilyen jelentős változás nem volt az állami támogatások körül. 2018 év végéig nagyjából stagnált a piac, majd 2019-ben ismét emelkedésnek indultak az árak. Itt már közrejátszhatott a Babaváró támogatás az áremelkedésben, mivel a kormány folyamatosan adott ki újabb és újabb információkat a termékről. 2019 év végére ismét árcsökkenés volt tapasztalható a piacon, majd 2020 elején kezdtek újra emelkedni az árak.
Azaz látható, hogy a támogatások hatással voltak az új lakások árainak megemelkedésére, de tagadhatatlanul más tényezők is szerepet játszottak a drágulásban. Hiszen akkor is volt áremelkedés a lakáspiacon, amikor a támogatásokkal kapcsolatban semmilyen fontos változás nem került bevezetésre.
De akkor mégis mi játszhatott és mi játszik még szerepet az árváltozásban?
- 2015 óta jelentősen megnőttek a bérek az egyre jelentősebb munkaerőhiány miatt. A megnövekedett bérek lehetőséget teremtettek arra, hogy ingatlant vásároljanak az emberek. A megnövekedett fizetőképes kereslet pedig elkezdte felhajtani az ingatlanok árait.
- A lakáshitel után fizetendő kamatok mértéke az elmúlt években folyamatosan csökkent. Az alacsonyabb törlesztőrészleteknek köszönhetően többen tudtak felvenni lakáshitelt, ami újabb fizetőképes keresletet generált a lakáspiacon. Ennek köszönhetően is emelkedtek az árak.
- Az új építésű ingatlanok 5%-os áfájának köszönhetően egyre több új ingatlan épült, ami maga után vonta az építési anyagok és szolgáltatások árának növekedését. Így emelkedésnek indultak az építési költségek is, ami kihatással volt az ingatlanok árára is.
- 2021. január elsejétől az új építésű ingatlanok energetikai besorolása már csak BB kategóriájú lehet, azaz csak környezetbarát ingatlanok épülhetnek. A megfelelő szigetelés, a korszerű és energiatakarékos fűtési rendszerek szintén növelik az ingatlanok árait.
[jelzalog-adsense slot=”2975835241″]
A lakásárak jelentős megemelkedését a támogatások és a fent felsorolt tényezők együttesen okozhatták. Az tagadhatatlan, hogy a támogatásoknak van hatása az új építésű ingatlanok áraira, de nem jelenthető ki egyértelműen, hogy kizárólag a Babaváró és CSOK okozta az ingatlanárak növekedését. Sőt az elmúlt időszak eseményeit figyelembe véve várható, hogy a kialakult bizonytalan gazdasági helyzet miatt a fizetőképes kereslet egyre inkább eltűnik a piacról, így további árnövekedés bekövetkezésének valószínűsége nagyon lecsökkent.
Azonban a fiatal házasoknak és a gyermeket tervező családoknak, de a már gyermekkel rendelkező családoknak is luxus lenne kihagyni az állami támogatások nyújtotta lehetőségeket. A több millió forint vissza nem térítendő támogatással és a kedvező kamatozású CSOK hitelekkel jelentősen kompenzálhatóak az új építésű ingatlanok árai. Az elérhető maximális támogatás több mint 10 millió forint is lehet.
Ha szeretné kihasználni ezt a lehetőséget hitelközvetítő szakemberink segítségével biztos lehet abban, hogy az Önnek járó maximális támogatást kapja meg!
De mi a helyzet azokkal, aki nem terveznek családot?
Az Új Otthon Program keretein belül azok is kaphatnak állami támogatást, akik nem akarnak gyereket vállalni a közeljövőben. Mivel a jelenlegi információk alapján a 0%-os kamattal rendelkező lakáshitel nem a gyermekek számához, hanem az ingatlan típusához kötött, így egyedülállók és gyermeket nem tervező fiatal párok is igényelhetik ezt a lakáshitelt.
Az ingyen hitelre a megfelelő energetikai besorolással rendelkező „zöld” újépítésű ingatlanok „lesznek majd jogosultak”. A pontos részletek egyelőre még nem ismertek, de honlapunkon folyamatosan nyomon tudja majd követni az Új Otthon Programról kiderülő legfrissebb részleteket.
Amennyiben ingatlanvásárlást tervez a jövőben és szeretné tudni milyen hitel és állami támogatás kombinációval tudja a legjobban megfinanszírozni az ingatlan vételárának a kifizetését töltse ki űrlapunkat. Hitelközvetítő szakembereink ingyenes tanácsadás keretében segítenek Önnek megtalálni a legjobb finanszírozási lehetőséget.
Segíthetünk?
Adja meg adatait, és azonnal küldjük Önnek az ingyenes videónkat, ami mindent bemutat neked.