Tartalomjegyzék
A THM egy rövidítés, ami a teljes hiteldíj mutató szavakból került megalkotásra.
A teljes hiteldíj mutató egy a bankok által kötelezően használandó egységes mutató, amely megmutatja, hogy az adott kölcsön felvételét követően a tőke visszafizetésén felül mekkora összeget kell még kamat vagy egyéb költségek révén kifizetnie az igénylőnek. A lentiekben elmagyarázzuk, hogy a THM-et hogyan értelmezheti a gyakorlatban.
Mit tartalmaz a mutató?
Ha hitelt igénylünk, akkor nem csak a tőkét kell visszafizetni a banknak, hanem a kamatot és az egyéb díjakat is, amit a pénzintézet az igénylésért felszámol. Ilyen költségek lehetnek például a kezelési költség, vagy az értékbecslési díj is. Ezek a költségek mind növelik a visszafizetendő összeg nagyságát.
A mutató tartalmazza:
• a kamatot,
• a kölcsön folyósításakor felmerülő költségeket,
• díjköltségeket,
• kezelési költséget.
Azonban a THM számítása során vannak olyan költségek, amelyeket nem vesznek figyelembe, azaz a mutató nem tartalmazza. Ilyen például a közjegyzőnek fizetendő díj, a fedezetre kötött biztosítás díja (jelzáloghitel esetén) vagy a késedelmi kamat. Tehát a más intézményeknek kifizetett járulékos költségek és a majdani opciós díjak valamint azok a költségek, amik a sztenderd folyamattól eltérést árazzák.
A mutató nem tartalmazza:
- hitelbírálati díj,
- rendelkezésre tartási jutalék,
- biztosítási díjak,
- garancia díjak,
- átutalási költségek,
- futamidő hosszabbítási költség,
- késedelmi kamat,
- nemfizetésből eredő további díjak.
Mire használható a teljes hiteldíj mutató?
Mivel a felvett hitel után nem csak a kamatot kell megfizetnie az igénylőnek, hanem egyéb költségeket is. A THM már tartalmazza ezeket a díjtételeket, ezért ez a mutató alkalmas arra, hogy az igénylő összehasonlítsa az egyes kölcsönöket egymással.
Mi szabályozza a THM számítását?
A mutató számítását a 83/2010. (III. 25.) Korm. rendelet a teljes hiteldíj mutató meghatározásáról, számításáról és közzétételéről szabályozza. A rendelet előírja, hogy minden típusú hitel (személyi kölcsön, lakáshitel, jelzáloghitel, folyószámlahitel) vagy lízingtermék esetén a mutató kiszámítása és annak feltűntetése is kötelező.
Fontos tudni, hogy amikor egy igénylő ajánlatot kér egy adott hitelre a pénzintézettől, akkor a Banknak arra az egy ajánlatra kiszámolt pontos értéket meg kell adnia, legkésőbb a hitelszerződés aláírásánál.
Van-e maximalizálva a mutató?
Igen a THM mutató maximalizálva van. A jelzáloghitelek, köztük a lakáshitelek és a személyi kölcsönök esetében a mutató értéke nem lehet magasabb, mint a mindenkor érvényes MNB alapkamat +24%. Míg áruhitel folyószámlahitel és hitelkártya esetében ez az MNB alapkamat + 39%-a lehet.
Változhat-e a hitel futamideje alatt az értéke?
Ez attól függ, hogy milyen típusú hitel esetén kerül kiszámításra a mutató.
Ha a futamidő alatt nem változhat a kamat mértéke (fix kamatozású hitel) és ezáltal a törlesztőrészlet nagysága sem, akkor a THM sem változhat.
Ha változó kamatozású a megigényelt kölcsön, akkor a kamat változásával a THM mértéke is változhat. Ebben az esetben a kölcsön igénylésekor úgy kerül kiszámításra a mutató értéke, hogy az adott pillanatban érvényes kamatok és költségek mértékét veszik figyelembe. Ez a figyelembevett THM azonban csak az adott kamatperiódusra szól. Ha a kamatperiódus fordulónapján magasabb alapkamat lesz érvényben, mint az igényléskor vagy a korábbi kamatperiódus kezdetén, akkor a következő kamatperiódus magasabb banki kamattal, és ezáltal magasabb THM-el lesz a valóságban törlesztve.
Mielőtt véglegesen dönt, egy hitel felvételéről feltétlenül kérjen tőlünk ajánlatot! Cégünk számos banknál egyedi kamatkedvezményeket tud kiharcolni Önnek, amit nélkülünk nem kaphatna meg. Így akár több millió forintot is megspórolhat a segítségünkkel a futamidő végéig!