Tartalomjegyzék
- 1 Mikor szükséges mindenképp pénzügyi terv készítése?
- 2 Miért fontos, hogy egy vállalkozás rendelkezzen megfelelő pénzügyi tervvel?
- 3 Hogyan segít, ha van pénzügyi terve egy vállalkozásnak?
- 4 Mitől lesz jó egy pénzügyi terv?
- 5 Milyen típusú pénzügyi tervek vannak?
- 6 Mit kell tartalmaznia egy jó pénzügyi tervnek?
- 7 Mire kell figyelni a pénzügyi terv készítése során?
- 8 Milyen hibalehetőségek merülhetnek fel, hogyan ne kövesse el ezeket?
- 9 Segíthetünk?
A vállalkozások egyik legfontosabb előzménye a hatékony pénzügyi terv elkészítése. Sok vállalkozás amiatt bukik meg idő előtt, mert az ötletgatzdág nem tervezték meg pénzügyi szempontból a cégük jövőjét. Pénzügyi alapismeretek és alaposan végiggondolt tervezés nélkül nem sok esélye van egy vállalkozásnak, akármilyen hiánypótló maga a termék, szolgáltatás, amivel a piacra akarnak lépni.
Mikor szükséges mindenképp pénzügyi terv készítése?
A pénzügyi terv az üzleti terv egyik legfontosabb része. Ez egy átfogó dokumentum, ami rendszerezi a vállalkozás pénzügyeit, cash flow-ját, megtakarításait, befektetéseit, költségeit, biztosítását. Bonyolultnak tűnik? Nem kell szerencsére könyvelőnek lenned ahhoz, hogy elkészítsd a saját tervedet, elég, ha logikusan és kíméletlenül végiggondolod a lehetséges kifutásokat.
De mikor készítünk üzleti tervet? Hát amikor kitaláltuk, hogy mi a termékünk (vagy szolgáltatásunk), mit szeretnénk eladni a jövőben! Nem csak kezdő vállalkozók készítenek pénzügyi tervet, hanem profi cégek is pl. egy-egy új termék piacravezetése előtt.
Ha megvan már, hogy mi az, amiről a vállalkozásunk szól, le kell fordítanunk a számok nyelvére is a vállalkozás jövőjét. Ehhez készítünk egy előzetes tervezést különböző lehetséges forgatókönyvekkel. Minél több releváns összetevőt veszünk figyelembe ennek a szimulációnak az elkészítése során, annál pontosabb lesz a pénzügyi tervünk. Máshogy fog kinézni ez a doksi, ha nem magunknak, hanem partnereknek, befektetőknek szeretnénk bemutatni a vállalkozásunkat. Ebben az esetben azokat az infókat is bele kell írni, amik számunkra egyértelműek.
Miért fontos, hogy egy vállalkozás rendelkezzen megfelelő pénzügyi tervvel?
Egy alaposan végiggondolt pénzügyi (és üzleti) tervvel rengeteg pénzt és időt spórolhatunk meg. Egy induló vállalkozás vagy start-up tele van kreatív, teremtő energiával, lelkesedéssel, aztán pár év alatt ezeknek a kis cégeknek a jelentős része eltűnik a süllyesztőben vagy csak vegetál. Legtöbbször azért, mert nem volt elég alaposan megtervezve a vállalkozás forgatókönyve pénzügyi vagy marketing szempontból. A vállalkozás optimizmusát vegyíteni kell a számok realitásával már a tervező asztalon.
Hogyan segít, ha van pénzügyi terve egy vállalkozásnak?
Viszont ha jól tervezünk, akkor még időben kideríthetjük, vajon tényleg megéri-e belevágnunk a vállalkozásba? Emellett racionális érvekkel támaszthatjuk alá a stratégiánk működését. Sőt, egy okosan és meggyőzően összerakott tervvel könnyebben fogunk befektetőket, hitelezőket bevonni vagy pályázati pénmzeket nyerni. Továbbá a pénzügyi tervvel információt kapunk egy új termék vagy szolgáltatás piacravezetéséről és változtatásokat eszközölhetünk a cég működésében és folyamataiban.
Mitől lesz jó egy pénzügyi terv?
Ahogy fent is írtuk, nem mindegy, hogy kinek írod a pénzügyi tervet. Ha tisztán akarod látni a saját vállalkozásod lehetőségeit, írj egy rövid, célirányos tervet magadnak. Azonban ha befektetőknek, partnereknek készíted, legyen kifejtve részletesen érthetően a vállalkozás pénzügyi működésének dimenziója, így sokkal több esélyed lesz arra, hogy minden kérdésükre választ adsz, vagyis meggyőzöd őket.
Legyen reális!
A pénzügyi tervezés során nem az álmok, hanem a számok a legfontosabbak. Sokkal meggyőzőbb egy olyan vállalkozó, aki reálisan látja a jövőjét, vannak forgatókönyvei a sikerre, a stagnálásra és az esetleges bukásra is. Ne legyél elfogult, amikor kimatekozod az adatok alapján a lehetséges jövőt.
Ne lógjon a levegőben!
Mindig legyen konkrét célja a pénzügyi tervnek! Legyen íve, kontextusa, legyen logikus, ne maradjanak benne elvarratlan gondolati szálak és ne legyenek benne fölösleges körök.
Ne hagyj ki belőle semmit!
Alaposan gondolj végig minden egyes várható bevételt, kiadási költséget, ha kimarad egy-két adat, borul a szépen kikalkulált pénzügyi siker. Ezek a számok lesznek az üzleti építményed alapjai, ha kihagyod vagy rosszul méred fel például egy termék beszerzési költségét, hiába találtad ki gyönyörűen a marketing stratégiát, hiába építettél fel egy dizájnos webshopot, mehet a kukába a vállalkozás.
Legyenek benne mérföldkövek!
Nem biztos, hogy minden úgy jön be, ahogy kiszámoljuk előre. Fontos viszont, hogy a vállalkozás jövőjét szakaszokra bontsuk és kialakítsunk bizonyos mérföldköveket. Például kitűzzük a célt, hogy egy éven belül nullszaldós lesz a cég, de ahogy közelítünk az évfordulóhoz, látjuk, hogy még a nullszaldó közelében sem járunk. Ilyenkor felmérhetjük, hogy miért nem sikerült elérnünk a célunkat, és adott esetben dönthetünk a befejezés mellett, és nem ölünk bele további hosszú éveket, hátha most majd bejön! felkiáltással.
Legyen letisztult!
A kreatív ötleteknél, találmányoknál sok esetben a legegyszerűbb megoldás a legjobb. Attól még, hogy egyszerű, lehet zseniális! Ez a pénzügyi tervről is elmondható, minél letisztultabb, annál praktikusabb. Ez a részletgazdagságra is vonatkozik: nem kell túlbonyolítani, úgy legyen benne minden információ, hogy egyből átlátja az is, aki írta, az, is, akit meg akarunk győzni a vállalkozásunk sikeréről.
Legyen egyszerűen módosítható!
Érdemes a pénzügyi tervet folyamatosan elől tartani. De miért? Már egyszer kiszámoltuk, hogy sikeres lesz a vállalkozás, mit kezdjek még mindig a pénzügyi tervvel?
Ne feledd, folyamatosan változik a pénzügyi környezet, a piaci körülmények, alakul a vállalkozás, formálódik a célközönségünk. Egy rendszeresen frissített pénzügyi terv (és az üzleti terv) segítségével naprakészen követhetjük cégünk helyzetét, lehetséges jövőjét. Szóval legyen mindig kéznél a pénzügyi tervünk, akár havi rendszerességgel is frissíthetjük !
Milyen típusú pénzügyi tervek vannak?
A pénzügyi tervet készíthetjük időtáv szerint:
- A középtávú tervet 3-5 évente készítik, ez a cég stratégiai elképzeléseinek nagyvonalú pénzügyi vetülete.
- A vállalkozás üzleti tervéhez éves tervet szoktak készíteni általában negyedéves bontásban. Ez nagy mozgásteret nyújt a vállalatvezetés beavatkozásaihoz. Általában a vállalkozás üzleti tervéhez illeszkedik.
- A fizetőképesség folyamatosságának megőrzése érdekében szoktak rövid távú pénzügyi tervet is készíteni.
A másik módszer az állományi és forgalmi szemléleti mód szerint:
- ide tartozik az éves likviditási terv,
- a mérleg-terv
- és a cash-flow terv.
Mit kell tartalmaznia egy jó pénzügyi tervnek?
Bevételek
Ide mindent be kell írni, ami a cég folyószámlájára megérkezik, vagyis minden bevételt, ami a termékből vagy a szolgáltatásból származik. Ez a rész arra mutat rá, hogy működik-e a bevételszerzésre kitalált stratégia.
Kiadások
Mindent beírunk ide, amit költünk, ez az adat fogja megmutatni, hogy milyen költségekkel fog járni a vállalkozás működtetése.
Eredménykimutatás
Bemutatja egy adott időszak bevételeit és ráfordításait, továbbá ezek különbözeteként a vállalkozás lehetséges nyereségét, illetve veszteségét.
Fedezeti pont
Ez a pont, amikor a kiadások és a bevételek kiegyenlítik egymást, vagyis nem egyik sem több a másiknál. Ha a bevételek nagyobbak, mint a kiadások, akkor a cég önfenntartó, ha azonban a kiadás oldalán látunk nagyobb számot, akkor a cég finanszírozásra szorul.
Vagyoni helyzet (mérleg)
Egy adott időpontra azt mutatja meg, hogy mennyi vagyona van a vállalkozásnak, milyen az összetétele és hogy mi ezeknek a finanszírozási forrása.
Megtérülési pont (break-even point)
Ez az a pont, amikor a vállalkozásba fektetett pénz és idő elkezd megtérülni, vagyis innentől kezd hozamot termelni. Ha magas a hozam, megéri befektetni a vállalkozásba.
Beruházási terv
Ide írjuk be azt, hogy milyen eszközökre van szükségünk a vállalkozás elindításához (gépek, berendezések, szoftverek, ingatlan stb.) és be kell írni a beszerzés költségét, forrását és idejét.
Fejlesztési terv
Ez a beruházási tervhez hasonlít. Már futó vállalkozás esetén ide írjuk be, hogy milyen eszközökkel szeretnénk fejleszteni a céget, vagyis ugyanúgy bekerülnek ide a gépek, gépjárművek, ingatlanok. Itt se felejtsük el feltünteni a beszerzés költségét, forrását, idejét.
Finanszírozás
A beruházásokat és a költségeket valamilyen módon meg kell finanszírozni. Ez mehet saját tőkéből és külső forrásból egyaránt (vagy a kettő kombinációjából).
Külső forrásként felhasználhatunk családi segítséget, különböző hiteleket, pályázatokat, kockázati tőke befektetést vagy angyalbefektetőt (olyan kockázati befektetőt, akik emocionális okból döntenek azügyben, hogy hitelt adnak a start-up, vállalkozás indulásához).
Cashflow
Az eredménykimutatás elsősorban a könyvelés szempontjából fontos, a cashflow azt mutatja meg, hogy milyen valódi pénzmozgások történtek (vagy fognak megtörténni) a cég életében, és hogy ezek a pénzmozgások milyen időzítéssel mentek végbe. Vagyis információt közöl arról, hogy mennyi pénzre van szükséged az adott célok eléréséhez, mindez mikor lesz esedékes – és honnan fog befolyni ez az összeg.
Likviditási terv
Egy jó likviditási terv megmutatja, hogy hol szűkösek az erőforrások, és hol valószínűbb, hogy adott esetben egy későn fizető vevő miatt a cégnek plusz finanszírozásra lesz szüksége. De megmutatja azt is, hogy hol van a vállalatnak többletkapacitása és ebből következően új lehetőségei.
Előrejelzés
Ha kész a pénzügyi terv, elkészítheted az előrejelzéseket, vagyis meg tudod tervezni, hogy mikor várható a megtérülési pont, meg tudod határozni a mérföldköveket. Ez az előrejelzés fontos lesz az esetleges befektető partnerek számára is.
Mire kell figyelni a pénzügyi terv készítése során?
A pénzügyi terved legyen alapos, rendezett, átlátható és összefüggő. Az adatok legyenek minél pontosabbak, relevánsabbak. A megírás során kezdd azzal, amit biztosan tudsz, majd egészítsd ki a terv többi részét. Figyelj arra, hogy az egyes kiegészítések módosíthatják a már beírt adatokat! A számviteli törvényeket tartsd be, ha valamiben elbizonytalanodnál, kérj segítséget a könyvelődtől! Érdemes megmutatni egy harmadik szemnek az elkészült tervet, ne maradjon ki semmi! Figyelj az arányokra is, ha egy partnernek, lehetséges befektetőnek előadod a terv részleteit, kerüld a fölösleges köröket, legyél célirányos, egyértelmű.
Milyen hibalehetőségek merülhetnek fel, hogyan ne kövesse el ezeket?
Egy vállalkozás gyakran ott bukik el, hogy rosszul pozícionálta a saját termékét, cégét, vagyis túlbecsüli az üzleti ötletben rejlő potenciált. Az alaptalan optimizmus, a termékkel kapcsolatos elfogultság sajnos gyakran eredményezi az üzlet bukását. Ezeket el lehet kerülni egy jól végiggondolt üzleti és pénzügyi tervvel.
A pénzügyi terven belül gyakran rosszul számítják ki a fedezetet, figyelmen kívül hagyják a költségek egy részét. Az is előfordul, hogy valakinek gyenge az árpolitikája, vagy nem veszi figyelemben a hiteltörlesztéseket, likviditási tényezőket. Az is típushiba, hogy túl rövid időszakra készítik a pénzügyi tervet, így nem válik világossá, hogy a vállalkozás mikortól fog nyereséget termelni.
Ha segítségre van szükséged, rád szabott hitelkonstrukciót szeretnél a vállalkozásodhoz, keress minket bizalommal!
Egy start-up, vállalkozás indítása előtt vagy új termék, szolgáltatás bevezetése előtt.
Reálisan, logikusan, számok, adatok alapján végiggondolt forgatókönyv a vállalkozás sikerének lehetséges kimeneteléről.
Kimarad a tervből néhány összetevő, (például a költségek egy része), túl rövid időszakra készítik el, túlbecsülik a termékben rejlő potenciált.
Segíthetünk?
Add meg adataidat, kollégánk maximum egy munkanapon belül keresni fog!