Tartalomjegyzék
- 1 A gazdagság nem állapot, hanem egy folyamat!
- 2 Tűzz ki magadnak konkrét célokat!
- 3 Kezdd kicsiben a spórolást!
- 4 Hogyan legyünk gazdagok? Képezzük magunkat!
- 5 Tanulj új szakmát!
- 6 Vállalkozz!
- 7 Tegyél félre, fektess be okosan!
- 8 A pénzt csak eszköznek tekintsd, ne célnak!
- 9 Dolgozz ki napi rutinokat!
- 10 Olvass a szakmádban sikeres emberekről, emberektől!
Az életünk egyik legnagyobb kérdése: hogyan legyünk gazdagok, vagyis hogyan érjük el azt az állapotot, amikor már nincsenek anyagi gondjaink, sőt, arra költünk, amire szeretnénk. Persze nincs egyetlen ösvény, út, ami majd a meggazdagodáshoz vezet, de van néhány szempont, amit érdemes figyelembe venni, ha anyagi szempontból könnyebbé akarjuk tenni az életünket. Ha végigolvassuk ezeket a tippeket, rögvest kiderül, hogy leginkább saját magunkkal kell megküzdeni azért, hogy pénzügyileg sikeresek legyünk.
A gazdagság nem állapot, hanem egy folyamat!
Rögtön itt az első pont. Ahhoz, hogy meggazdagodj, nem egy állapotot kell elérned, hanem egy folyamatot kell következetesen végiggondolnod és kivitelezned. Aki gazdag, az egyszerűen elkezdett kevesebbet költeni, mint amennyi pénze van. Neked is ezt kell elérned, vagyis először kevesebbet költsél, mint amennyi bevételed van. Tudom, hogy túl egyszerűnek látszik a képlet, de hát az élet nagy dolgai általában ilyen egyszerűek.
Szóval, ha felméred a gazdasági helyzetedet, készítesz egy költségvetést és megtalálod a gyönge pontjaidat, pénzügyi vakfoltjaidat, azzal már jelentős lépést teszel abba az irányba, hogy több pénzed legyen hónapról hónapra. Mérd fel, hogy mennyit költesz kávéra, sörre, hányszor futsz be egy ebédre valamelyik gyorsétterembe, mennyit használod a kocsit, miket vettél egy-egy impulzív vásárlás vagy éjszakai online rendelés alkalmával. Tényleg szükséged volt ezekre?
Persze nem elég a költségvetést elkészíteni, be is kell tartani. Olyan ez, mint a rendszeres testedzés, a tudatos táplálkozás vagy a következetes tanulás. Vagyis napról-napra le kell játszania a meccset a költekező és a spóroló énednek.
Tűzz ki magadnak konkrét célokat!
Az ember szeret álmodozni, mi lenne, ha nyerne a lottón, ha valami szerencse folytán megjelenne a számláján két millió dollár vagy találna egy húszezresekkel teli aktatáskát. Ébredj szépen fel, és tűzz ki magad elé olyan célokat, amiket tényleg meg tudsz valósítani. Gondold végig lépésről lépésre, hogy pontosan mire van szükséged, ahhoz mennyi pénzt kell összegyűjtened és hogy milyen módon teremted elő rá a tőkét, mennyi idő szükséges hozzá.
Kezdd kicsiben a spórolást!
Igen csekély az esély arra, hogy egyik napról a másikra a nyakadba szakad egy lottó főnyeremény vagy egy addig ismeretlen távoli rokon hirtelen rád hagyja több száz milliós vagyonát. Az apró, tudatos lépésekkel viszont folyamatosan dolgozhatsz azon, hogy egyre több pénzed legyen.
Hogyan legyünk gazdagok? Képezzük magunkat!
A tanulással te magad válsz értékesebbé, eladhatóbb termékké! Általában elmondható, hogy minél magasabb az iskolai végzettséged, minél több nyelven beszélsz, annál nagyobb esélyed van arra, hogy magas jövedelemre tegyél szert. A tanulás alatt nem csak a hagyományos oktatásban való intenzív jelenlétet értjük, hanem a felnőtt kori önképzést. Minél több hasznos tudásod van, annál több esélyed van arra, hogy olyan munkahelyen tudsz elhelyezkedni, ahol a számodra kielégítő pénzt keresheted meg. Olvass, rágd át magad újabb és újabb területeken, ha nyitott marad az agyad, nagyobb eséllyel látod át a megoldandó problémákat, sikeresebben érted meg a munkatársad, az üzleti partnered vagy akár a konkurenciád gondolkodásmódját.
Tanulj új szakmát!
Sokan a középiskola, de akár az egyetem elvégzése után sem biztos, hogy megtalálják a szakmai identitásukat, a számukra megfelelő pozíciót vagy a számításukat. Nem azt mondom, hogy kapkodj a szakmák között, és vágj bele mindenbe egyszerre. Viszont ahogy ez a 21. század kinéz, rettentő fontos, hogy alkalmazkodó képes legyél! Ha úgy érzed, megrekedtél a munkádban, nem látsz előrelépési lehetőséget ott, ahol dolgozol, vizsgáld meg, hogy mi az, ami szakmailag izgalmas számodra, mi az a terület, ahol jobban tudnád kamatoztatni a képességeidet?
Természetesen ez egy kockázatos lépés, semmi sem garantálja, hogy az új szakmádban egyik pillanatról a másikra sikeres leszel, de kockázat nélkül nem is lehet nagyot nyerni. Nézz utána, hogy mennyibe kerül az adott terület tanfolyama, mennyi idő kell hozzá, el tudod-e végezni munka mellett. Képezd magad online felületeken, ha kellően eltökélt vagy, a tanfolyam elvégzése már csak a papír megszerzése miatt lesz fontos.
Vállalkozz!
Hogyan legyünk gazdagok? A legcélszerűbb út egy sikeres vállalkozás. Nem való mindenkinek, és rengeteg buktató vár rád, aki vállalkozik, a saját idejét, tudását, pénzét fekteti be a jövőbeli sikerért. De honnan tudhatod, hogy sikeres leszel-e? Ezt nehéz előre megmondani, de azért vannak olyan tendenciák, amit fel lehet vázolni egy vállalkozással kapcsolatban. Itt is nagyon fontos, hogy konkrét tervekkel állj elő! Hogy mennyire leszel sikeres vállalkozó, az nemcsak a tervektől és az akarattól függ, hanem attól is, hogy milyenek az ún. soft skilljeid. Vagyis: mennyire vagy jó emberismerő, mennyire tudsz empatikusan viszonyulni a veled kapcsolatba kerülő emberekkel, mennyire tudod összhangba hozni a logikai gondolkodást és az intuitív felismeréseket stb.
Mielőtt belevágnánk a vállalkozásba, készítsünk üzleti tervet, ennek legfontosabb alapköve a pénzügyi terv lesz! Vagyis létrehozunk egy szimulációt, forgatókönyvet, amiben előre megbecsüljük, hogy mi fog történni a jövőben. A matek megmutatja, hogy a vállalkozásunknak milyen lesz a hozama, hol lesznek a buktatói. Több kifutást is kell tervezni, ehhez nem jósgömböt használunk, hanem szikár adatokat. Hogyan reagálunk, ha beüt a siker, mit kell tenni, ha még a nullszaldót sem érjük el pár éven belül, hogyan lehet kiszállni a vállalkozásból anélkül, hogy nagyobbat buknánk rajta.
Tegyél félre, fektess be okosan!
A hogyan legyünk gazdagok kérdésre sokan egyből rávágják: tőzsdézz okosan! A spórolás leghatékonyabb, jövőbe mutató stratégiája az ésszerű befektetés. Vagyis ne a párnahuzatba varrd bele a félretett pénzedet, ne is a bankszámládon üldögéljen tétlenül, hanem nézd meg, hogy milyen befektetésekkel kamatoztathatod a legcélszerűbben a megtakarításodat. Lehet ez egy alaposan végiggondolt tőzsde portfólió, amit békén hagysz, nem piszkálod, lehet állampapír vagy hagyományos életbiztosítás, esetleg lakástakarék.
A pénzt csak eszköznek tekintsd, ne célnak!
Látszólag ellentmond a fentieknek, pedig ez is lényeges lépés a meggazdagodás útján való sikeres előrehaladáshoz. Dolgozz azon, hogy minél jobb legyen a vállalkozásod, a terméked, persze folyamatosan figyeld a pénzügyi helyzetedet, de a célod a termék tökéletesítése legyen. Dolgozz az emberekért, vagyis legyélm tisztában azzal, hogy mivel tudod megkönnyíteni az életüket. Ez már jelentős előrelépés a sikeres termék felé.
Dolgozz ki napi rutinokat!
A cél kitűzése mellett nagyon fontos, hogy napról napra elvégezd azokat a gyakorlatokat, amelyek sikeressé tesznek. Ez vonatkozik a spórolásra, a tanulásra vagy a vállalkozásra is, mint az edzés, ha kimarad pár nap, pár hét, kizökkensz a gyakorlatból és nagyon nehéz újra elkezdeni. Legyél következetes magaddal!
Olvass a szakmádban sikeres emberekről, emberektől!
Az önismeret fejlesztése mellett fontos, hogy felmérd, hogyan értek el mások meggyőző sikereket. Gyűjts össze tíz embert, akik a szakmádban (vagy az épp most tanult szakterületeden) a legsikeresebbek. Vizsgáld meg, hogy ők hogyan dolgoznak, milyen módszerekkel tartják kordában a saját karrierjüket. Nem kell utánozni őket, elég, ha tanulsz az ő életútjukból.