Tartalomjegyzék
- 1 Felvehetem a CSOK-ot egyedülálló szülőként?
- 2 Milyen esetben számítok jogilag egyedülálló szülőnek?
- 3 CSOK egyedülálló szülőknek: milyen feltételeknek kell megfelelnem?
- 4 Mit kell igazolnom egyedülálló szülőként?
- 5 Milyen igazolást fogadnak el?
- 6 Mi a helyzet válás esetén?
- 7 Hogyan igazoljam a gyermekelhelyezést, ha megszűnt az élettársi kapcsolatom?
- 8 Segíthetünk?
CSOK egyedülálló szülők esetén. A Családi Otthonteremtési Kedvezmény különböző lakáscélú fejlesztések megvalósításához gyermekek után járó vissza nem térítendő állami támogatás. A lakáscélok lehetnek vásárlás, építés és bővítés is. A CSOK-ról már sokat írtunk, azonban érdemes megvizsgálni közelebbről, mi a helyzet az egyedülálló szülők esetében. Ha nincs kedved olvasni, kérd a segítségünket!
Felvehetem a CSOK-ot egyedülálló szülőként?
Ma Magyarországon közel 300 000 családból hiányzik az egyik szülő, közel 500 000 gyereket nevelnek egyedülálló szülők. Felmerül a kérdés, hogy rájuk vonatkozik-e a CSOK?
Igen, egyedülálló szülőként is igényelheted a CSOK-ot, de csak abban az esetben, ha meglévő gyereket közös háztartásban él veled, te tartod el és ha a felépített vagy megvásárolt házba veled együtt költözik be. A gyámságod alatt álló gyermekre is jár a támogatás, ha már most is együtt laktok és együtt is költöztök a majdani ingatlanba és 1 éve fennáll a gyámság és a gyermek vér szerinti szülei elhunytak.
A CSOK–ot használt lakás vásárlására, bővítésre vagy tetőtér-beépítésre is igénybe veheted akár egyedülállóként is. Összege új építésű lakásoknál vagy építés esetén 1 gyermekkel 600.000 Ft, 2 gyermekkel 2.600.000 Ft, 3 gyermekkel 10 millió Ft.
Használt lakás vásárlása esetén 1 gyermekkel 600.000 Ft, 2 gyermekkel 1.430.000 Ft, 3 gyermekkel 2.200.000 Ft, míg 4 vagy több gyermekkel 2.750.000 Ft.
Figyelem! A hagyományos CSOK-hoz képest van egy fontos kitétel! Vállalt gyermek után csak akkor jár a CSOK, ha házas vagy, tehát egyedülállóként ez az opció nem érvényesíthető! A CSOK igénylése után születendő egy vagy több gyermek, akinek a megszületésére határidőt vállalnak a szülők. Maximum 3 gyermek vállalása lehetséges új ingatlancél és 2 gyermek vállalása használt ingatlancél esetén. Fontos kitétel még, hogy vállalt gyerekre csak olyan “fiatal házaspárok” igényelheti akiknek az egyik tagja 40 év alatti. A szülői életkort kizárólag a CSOK igénylés pillanatában vizsgálják.
Milyen esetben számítok jogilag egyedülálló szülőnek?
Látszólag pofonegyszerű a válasz, de azért van némi csavar a történetben. Jogilag a hajandonként/nőtlenként gyermeket vállalók és az elváltak, özvegyek azok akiket egyedülállónak tekintik. Akik ugyan nem váltak el, azonban külön élnek már, attól az időponttól számítanak egyedülállónak, amikortól a válást már a bíróság határozattal jóváhagyta.
Ha örökbe fogadtunk egyedülálló szülőként, akkor is egyedülálló szülőnek számítunk. Bár 2021-től már csak különleges esetben, miniszteri jóváhagyással lehet egyedülállóként vagy élettársi kapcsolatban élőként gyermeket örökbe fogadni.
Zárójelben jegyezzük meg, hogy családi pótlék szempontjából az a család is egyszülősnek számít, amelyeikben valamelyik szülő:
- még jövedelem nélküli tanuló;
- megváltozott munkaképességű és nincs jövedelme;
- illetve jövedelem nélkül adott járadékban (például rokkantsági vagy nyugdíjjellegű) részesül.
CSOK egyedülálló szülőknek: milyen feltételeknek kell megfelelnem?
Ahogy fent is írtuk, egyedülálló szülő esetében kizárólag meglévő gyermek után veheted fel a CSOK-ot. Meglévő gyermeknek számít a 12 hetes kort betöltött magzattól a 25 év alatti gyermek, illetve 25 év felett fogyatékossággal élő eltartott. Fontos! A magzatot (ikermagzatot) is gyermeknek kell tekinteni a terhesség 12. hetének betöltését követően (azaz még a “pocakban” van, de már nem bevállalt gyermeknek minősül)
Abban az esetben ha az állapota legalább egy éve tart vagy egy év alatt előreláthatóan nem szűnik meg. A 18 év feletti gyermekek számára már nem feltétel, hogy nappali tagozaton felsőoktatási intézményben tanuljon. A gyermek fogyatékosságát az ESzCsM rendelet szerint igazolni szükséges
Mit kell igazolnom egyedülálló szülőként?
Ha korábban házasságban éltél, akkor egyértelműen kimondja a rendelet, hogy elvált szülők kiskorú gyermekének elhelyezését a jogerős bírósági ítélet bemutatásával kell igazolni. Ha azonban élettársi kapcsolatból született a gyermeked, egészen más a helyzet. Itt az igazolás módja az adott banktól függ.
Milyen igazolást fogadnak el?
Válás esetén a jogerős bírósági ítélet lesz mérvadó, viszont tovább bonyolódik a helyzet, ha élettársi kapcsolatból származó gyerekkel maradunk egyedülállóvá. Ilyenkor vagy a közös lakcímet (lakcímkártyákkal), vagy a gyámhatósági jegyzőkönyvet vagy a Magyar Államkincstár igazolását kell bemutatnunk a banknak ahhoz, hogy felvehessük a CSOK-ot. Mivel erre nincs egységes rendelet, a bankok önálló eljárást és feltételrendszert alakítottak ki.
Mi a helyzet válás esetén?
Elvált szülők is igényelhetnek CSOK-ot, de csak azok után a gyerekek után, akik velük élnek, születendő gyerekre nem. Amennyiben a válás során a szülők a közös felügyelet megállapítását kérték, s a jogerős bírósági végzés rögzíti ezt a közös felügyelelet, akkor a fent leírt feltétel rendszer érvényesül. Vagyis: az a szülő lehet jogosult a gyermek után a kedvezményre, akinél a gyermek elhelyezésre került, s akivel a gyermek közös lakcímen él a támogatási kérelem benyújtásakor, valamit a CSOK-kal vásárolandó vagy építendő lakóingatlanban is életvitelszerűen fog lakni.
Ha megvan a jogerős bírósági végzés, akkor nem szükséges a volt házastárs hozzájáruló nyilatkozata. Viszont nem is helyettesíti a hozzájáruló nyilatkozat a bírósági végzést!
Hogyan igazoljam a gyermekelhelyezést, ha megszűnt az élettársi kapcsolatom?
Nézzük először az OTP Bank elvárásait. Ennél a banknál az sem mindegy, hogy az apuka vagy az anyuka igényli a kedvezményt eltartott gyermeke után.
Anyaként elég, ha bemutatjuk a családi pótlékról szóló igazolást, vagyis azt, hogy a Kincstár az anyának utalja a családi pótlékot. Amennyiben az apuka kívánja igényelni a CSOK-ot előző élettársi kapcsolatából született gyermeke után, akkor be kell mutatnia a gyermekelhelyezésről szóló bírósági vagy gyámhatósági végzést.
Ha az Erste Banknál vennéd fel a CSOK-ot, akkor kétféle módon is igazolhatod az eltartott gyermeket: az egyik a Kincstár igazolása arról, hogy a családi pótlékot neked utalják, a másik pedig a gyámhatósági jegyzőkönyv.
Az FHB Banknál az előző élettársi kapcsolatból született gyermeked esetén a családi pótlék utalásáról kér határozatot, de a banknál a döntéshozó joga a gyermekelhelyezés igazolására további dokumentum bekérése.
A K&H Bank azt vizsgálja, hogy az eltartott gyermeked azonos lakcímen szerepel-e veled. A lakcímkártyákat kell ebben az esetben bemutatnotok.
Az MKB Bank a közös lakcímkártyát és a családi pótlék igénylő nevére szóló igazolását elfogadja.
Látjuk, hogy a bankok egymástól eltérő igazolást fogadnak el az élettársi viszonyból született gyerekek esetében. Mielőtt elkavarodnál a különböző banki szabályozások útvesztőlyében, vagy egyszerűen csak kérdésed van a CSOK-ról, vedd fel velünk a kapcsolatot!
Segíthetünk?
Add meg adataidat, kollégánk maximum egy munkanapon belül keresni fog!