Tartalomjegyzék
- 1 Miben különbözik a könnyűszerkezetes ház a hagyományostól?
- 2 Mik a könnyűszerkezetes ház előnyei?
- 3 Mik a hátrányai?
- 4 Milyen építési szabályok érvényesek a könnyűszerkezetes házakra?
- 5 Könnyűszerkezetes ház CSOK: hogy vehetem fel?
- 6 Mennyibe kerül a biztosítás könnyűszerkezetes ház esetében?
- 7 Vásárolhatok könnyűszerkezetes házat CSOK-kal?
- 8 Segíthetünk?
Könnyűszerkezetes ház CSOK. A könnyűszerkezetes épülettípust több előnye miatt egyre többen választják, ráadásul CSOK-ot is lehet rá felvenni, hiszen a CSOK feltételrendszere nem írja elő, hogy milyen szerkezettel kell felépíteni a házat. Van azonban néhány feltétel, amit tudnunk kell, mielőtt belevágnánk az építkezésbe! Amennyiben nincs kedved olvasni, kérd a segítségünket!
Miben különbözik a könnyűszerkezetes ház a hagyományostól?
Azokat a házakat nevezzük könnyűszerkezetesnek, amelyek 300 kg/m2 alatti épületszerkezetből épültek, míg 300 kg/m2 fölötti épületek már nehéz szerkezetűnek számítanak. Ilyen lehet például az Ytongból (kb. 400 kg/m2) vagy a téglából (kb. 500 kg/m2) épített ház.
A könnyűszerkezetes ház elnevezést könnyű összekeverni a mobilházakkal a vázra épült szerkezet miatt. Azonban egy mobilháznak nincs fix alapja, és a szigetelése is mérsékeltebb. A legnagyobb eltérés viszont már magában a külső és belső megjelenésében van.
Mik a könnyűszerkezetes ház előnyei?
- Az egyik legnagyobb előnyük, hogy gyorsan felépülnek. Az első kapavágástól számítva akár 60-90 nap alatt elkészülhetnek.
- A könnyűszerkezetes gyors házakban 10-15 cm vastag kőzetgyapot van a falaiban, vagyis nagyon jó a szigetelése, így sokkal alacsonyabb üzemeltetési költségekkel számolhatunk, ha gyorsház mellett döntünk.
- A kiváló hőszigetelés miatt sokkal hamarabb fel lehet fűteni egy ilyen házat, vagyis jelentős az energiatakarékossága ezeknek az épületeknek. És ha kevesebb energiát használunk a fűtésre, abból az is következik, hogy kevesebb károsanyagot bocsát ki az épületünk, vagyis környezettudatosság szempontjából is előnyösebb.
- Mivel az épület kizárólag természetes anyagokból épül, mi magunk is egészségesebb környezetben fogunk élni. Ehhez természetesen az is kell, hogy ne csak a szigetelés, de a páraelvezetés is megfelelő legyen, hogy elkerüljük a penészedést.
- Előnyként szokták még felhozni, hogy négyzetméterben számolva jóval olcsóbb egy könnyűszerkezetes ház, mint a téglából készült hagyományos társai. Ez a viszonyítás sajnos a 2021-es nyári-őszi faanyag árak ugrásszerű növekedése miatt már nem annyira előnyös.
- Mivel egy száraz technológiáról van szó, nem kell várni a száradásra. Emiatt jelentősen gyorsabb lesz építkezés üteme a hagyományos építési technológiához képest.
- A megfelelő rétegrenddel és szakszerűen felépített könnyűszerkezetes háznak magasabb szintű lesz a tűzvédelme a hagyományos lakásokhoz képest, mivel a gipszkarton borítást átlagosan 20-40 perc tűzgátlást biztosít.
- Egyszerűbb és könnyebb lesz az átépítés és a bővítés.
- Ha megfelelő alapanyagokból építik ezeket a házakat, akkor akár 100-200 évig is elállnak.
- Jobban ellenállnak a földrengéseknek a csavaros kötés és a dobozelmélet miatt, mint a téglaházak.
- Szép, dizájnos, modern otthont építhetünk könnyűszerkezetből!
Mik a hátrányai?
- Egyik hátránya a hőtárolás hiánya, amit mi magunk fokozhatunk pl. több rétegnyi gipszkartonnal vagy előfallal, esetleg nagyobb aljzatbetonnal. Ami télen előny, az nyáron hátrány, hiszen nagyon hamar felmelegszik a ház. Ez azonban megfelelő árnyékolással, tájolással és a tetőtér megfelelő szellőztetésével (pl. szellőző cserép) orvosolható. Folyamatos alacsony temperálással sokkal gazdaságosabban jöhetünk ki, hiszen így szinten tarthatjuk a hőmérsékletet.
- Nagyon oda kell figyelnünk, hogy milyen faanyagot választunk és azt hogyan kezelik le, hiszen ez adja majd az épület minőségét és a kártevők, illetve a tűz ellen is kiemelten fontos szempont.
- A könnyűszerkezetes ház esetében különösen fontos, hogy körültekintően válasszuk ki az építési vállalkozót, mert a nem megfelelő alapanyag vagy kivitelezés a kész épületet elátkozott házzá változtatja számunkra. Amenniyben spórolnak a fa vegyszeres kezelésén, akkor az elkezdhet vizesedni, penészedni, korhadhni, a falban károkozó élőlények vernek tanyát. Vagyis a professzionális kivitelezésre nagy hangsúlyt kell fektetnünk, hiszen itt egy apró hiba is sokkal nagyobb kárt tud okozni, mint egy téglaháznál.
- A fa födém miatt előfordulhat, hogy döng az épület, mivel az eredeti ÉMI által elfogadott födém rétegrend hanggátlása nem a legjobb. Ez egy olyan általános hiba, amit ki lehet köszöbölni egy egyedi rétegrenddel. Vagyis kelleni fog plusz egy betonpadló réteg. Ez minden fa födémmel rendelkező háznál megjelenik, viszont olcsó és gyorsan össze lehet rakni.
Milyen építési szabályok érvényesek a könnyűszerkezetes házakra?
Magyarországon kizárólag olyan cég építhet könnyűszerkezetes házat, amelyik a Magyar Szabvánnyal, Harmonizált Eu-Szabvánnyal, vagy ÉMI minősítéssel, vagyis ÉME számmal rendelkezik és eleget tesz a 3/2020-as együttes kormányrendeletben foglaltaknak. Ha pedig ezek az engedélyek rendben vannak, nem lehet probléma sem a hitelezéssel, és akár CSOK és egyéb támogatás is ugyanúgy igényelhető, mint bármely hagyományos háztípusra.
Magyarországon kétféle módon lehet könnyűszerkezetes házat építeni: az első, amikor előre kitalált és bevizsgált rétegrendű fal- és födémszerkezeteket tartalmazó építési készletből jön létre a könnyűszerkezetes épület. Ebben az esetben készíteni kell egy műszaki előírást, amely ezen készletek esetén Nemzeti Műszaki Értékelés (NMÉ) vagy Európai Műszaki Értékelés (ETA) lehet. Ezen kívül szükség lesz a gyártásellenőrzés megfelelőségét igazoló Teljesítményállandósági tanúsítványra. Ha megvannak ezek a dokumentumok, akkor a gyártó kiállíthat egy Teljesítménynyilatkozatot (275/2013. (VII.16.) 5.§.). A gyártás (a fal-, illetve födémszerkezetek létrehozása) a kivitelezési helyszínen is értelmezhető! Az ÉMI Megfelelőségértékelő Központja – a gyártó megbízásából – NMÉ, ETA és a hozzájuk tartozó Teljesítményállandósági tanúsítvány kiadásával foglalkozik.
A második lehetőség, amikor az egyes alapanyagokból a könnyűszerkezetes épület kivitelezése során építményszerkezet készül. Ebben az esetben a 275/2013. (VII.16.) 3.§-ának (4) pontja a mérvadó, vagyis a tervező kell, hogy igazolja a követelményeknek való megfelelést az adott szakág előírásai szerint. (pl. tűzvédelmi szempontból az „építményszerkezet tűzvédelmi jellemzőit a tűz elleni védekezésről, műszaki mentésről és a tűzoltóságokról szóló 1996. évi XXXI. törvény alapján kell igazolni”, az 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet 13.§ (4) bekezdése szerint.)
Könnyűszerkezetes ház CSOK: hogy vehetem fel?
A legtöbb bank csak ÉMI engedéllyel finanszírozza meg a könnyűszerkezetes házat. Ez a tanusítvány a kivitelezőre vonatkozik. Vagyis ha nincs ÉMI engedélye a kivitelezőnek, a háznak se lesz (ez vonatkozik az összeszerelésre, a rovarvédelemre, tűzvédelemre, anyagminőségre stb.). Vagyis ha nincs meg ez az engedély, alig találunk bankot, aki belemenne a CSOK-ba vagy a lakáshitelbe.
Amennyiben tehát nem kész házat vásárolunk, hanem mi építkezünk, akkor be kell mutatnunk az éppen aktuális építésügyi előírásoknak megfelelő ÉME/ETA/NMÉ engedélyt, mely az építési engedélyezési dokumentáció részét képezi.
Összességében tehát alapesetben nincs akadálya annak, hogy egy könnyűszerkezetes ház megvásárlására vagy felépítésére banki hitelt igényeljünk, feltéve, hogy az ingatlan megfelel az értékbecslésen, és a megfelelő dokumentáció is rendelkezésre áll.
Mennyibe kerül a biztosítás könnyűszerkezetes ház esetében?
A könnyűszerkezetes házra is köthetünk biztosítást, viszont azt tartsuk szem előtt, hogy kb. 25 %-kal többet kell fizetnünk. Például ugyanakkora (100 négyzetméteres, 2020-ban épített családi ház) téglaépületre hasonló paraméterekkel 9500 forintot fizetünk negyedévente, viszont a könnyűszerkezetes háznál 12500 forint lesz az ár. Természetesen ezek az árak az egyes biztosítótársaságaknál és termékeknél eltérhetnek.
Vásárolhatok könnyűszerkezetes házat CSOK-kal?
Igen, a CSOK felvétele esetében nem számít, hogy hagyományos vagy könnyűszerkezetes házat vásárolunk, amennyiben a többi feltételnek megfelelünk. A kialakult banki kapcsolatainknak és szakértelmünknek köszönhetően gyorsabban és egyszerübben jutsz hozzá a CSOK-hoz, mintha egyedül igényelnéd meg.
A jelzálog.com kiemelt partneri kapcsolatban áll több bankkal, így a CSOK-ot igénylő ügyfeleink soronkívüliséget élvezhetnek szakértelmünknek és kapcsolatrendszerünknek köszönhetően. Segítünk abban, hogy a legjobb, neked leginkább megfelelő helyen vedd fel a CSOK-ot! Vedd fel velünk a kapcsolatot!
Segíthetünk?
Add meg adataidat, kollégánk maximum egy munkanapon belül keresni fog!