Tartalomjegyzék
- 1 Mik a CSOK buktatói?
- 2 Mit tegyünk, ha nem készül el időre az építkezés?
- 3 Mi történik, ha mégsem születnek meg a vállalt gyerekek?
- 4 Mi van, ha munka miatt költözni kell?
- 5 CSOK buktatói: mi van, ha a gyerekek elköltöznek?
- 6 CSOK buktatói: mi történik a CSOK-kal, ha elválunk?
- 7 Tovább lehet vinni más esetben is a CSOK-ot?
- 8 Hogyan lehet okosan előre tervezni a CSOK-kal?
- 9 Segíthetünk?
CSOK buktatói. A CSOK egy kiváló otthonteremtési lehetőség, de van néhány pont, amin el tudunk hasalni. Először nézzük meg, min bukhat el az igénylésünk, majd vegyünk sorra néhány példát, amelyek a későbbiekben gondot okozhatnak. Ahhoz, hogy elkerüld ezeket a buktatókat, vedd fel velünk a kapcsolatot már most!
Mik a CSOK buktatói?
A CSOK-ot már elbukhatjuk ott, hogy nem felelünk meg az előzetes feltételeknek. A CSOK-nak vannak személyi feltételei, gyermekvállalással kapcsolatos feltételei és az ingatlanra vonatkozó felételei. Most leginkább azt fogjuk megvizsgálni, hogy mi történik akkor, ha előzetesen megfeleltünk ugyan a feltételeknek, de menet közben történik valami, ami miatt elbukhatjuk a CSOK-ot.
Mit tegyünk, ha nem készül el időre az építkezés?
A hitelintézet pontosan lefekteti a támogatási szerződésben, hogy melyik az a legkésőbbi időpont, amíg el kell készülni a vállalt munkálatokkal. Ez mind az építésnél, mind a bővítésnél imaximum öt év lehet. Van azért néhány kivételes eset, amikor hosszabbíthatunk, ám ehhez az építésügyi hatóság engedélyét kell bemutatni a bankban. Fontos tudni, hogy a Falusi CSOK esetében 3 év a maximális kivitelezési határidő.
Ha felvettétek a CSOK-ot, ám a kitűzött határidőig nem tudjátok igazolni a munka elvégzését, akkor a hitelintézet felmondja veletek a támogatási szerződést és vissza kell fizetni a támogatást.
Akinek volt dolga az utóbbi években a magyar építőipari viszonyokhoz, elképzelheti, hogy könnyen előfordul olyan helyzet, hogy minden szerződést megkötöttetek, megvannak az alapanyagok, és ott egy üres telek, vagy félig felhúzott ház, viszont sehol sincs a munkaerő. Ebben a helyzetben sajnos az sem lehet megoldás, hogy mi majd befejezzük kivitelezőként, hiszen a rendelet nem engedi, hogy abban a cégben, amelyik a kivitelezést elvégzi, a CSOK igénylője tulajdonrésszel rendelkezzen. Sőt, még a közeli hozzátartozónk, élettársunk sem végezheti el a kivitelezési munkát egy ilyen helyzetben.
Mi történik, ha mégsem születnek meg a vállalt gyerekek?
Sajnos ez is előfordulhat. Ahogy a CSOK feltételei között olvashattuk, a házaspárok nemcsak meglévő, de tervezett gyerekekre is felvehetik a támogatást. (Egyedülállók és élettársi kapcsolatban élők csak a meglévő gyerekekre vehetik fel.) Egy gyermek vállalásánál négy, két gyermek vállalásánál nyolc, három gyermek esetében pedig tíz éve van a házaspárnak, hogy teljesítse a vállalását. Amennyiben a gyermekvállalást örökbefogadással szeretnétek teljesíteni, akkor ezek a határidők két évvel meghosszabbíthatók.
Amennyiben a rendeletben szereplő határidőn belül nem jönnek a gyerekek, büntetőkamattal emelt összeget kell visszafizetni a banknak. Ezt úgy tudjuk elkerülni, ha igazolni tudjuk a bank felé, hogy megfelelő számú reprodukciós eljáráson vettünk részt. Egy ilyen kezelés lelkileg és fizikailag is megterhelő és magánúton borsos ára van.
Mi van, ha munka miatt költözni kell?
A mai munkavállalási szokások során nem szokatlan, hogy egy családnak el kell költöznie. Akár egyik, akár mind a két szülő válthat munkahelyet. A CSOK-rendelet is figyelembe veszi ezt a szempontot, és bizonyos feltételekkel támogatott párként is elhagyhatjuk az ingatlant. Átmenetileg – legfeljebb 5 évig – munkahelyváltás miatt elköltözhetünk a CSOK-os ingatlanból. Viszont ebben az öt évben nem adhatjuk el és nem is adhatjuk ki másnak az ingatlant.
Viszont az is előfordulhat, hogy véglegesen el akarunk költözni, ebben az esetben inkább el kell adni az ingatlant, és visszafizetni a támogatás összegét. Azért mielőtt meghoznánk ezt a döntést, vizsgáljuk meg, hogy nem tudjuk-e a CSOK-ot átvinni a következő ingatlanunkra.
2019. júliusától a CSOK által támogatott ingatlanba be lehet jelenteni a társas vállalkozás vagy a KATA egyéni vállalkozás székhelyét. Viszont boltot üzemeltetni vagy egyéb kereskedelmi tevékenységet folytatni továbbra sem lehet a CSOK-os házakban.
CSOK buktatói: mi van, ha a gyerekek elköltöznek?
Néhány élethelyzetben a rendelet megengedőbb, és nem tekinti szerződésszegésnek, ha valamelyik szülő vagy a gyermek elköltöznek az ingatlanból:
- ha a kiskorú gyermek a tanulmányai miatt átmenetileg máshová költözik,
- ha a támogatott személy vagy a gyermek betegség miatt hosszabb ideig kórházban van,
- ha közeli hozzátartozót kell ápolni,
- ha a gyermek elköltözik a nagykorúvá válása után,
- ha a támogatott személynek a munkája miatt szolgálati lakásban kell élnie.
CSOK buktatói: mi történik a CSOK-kal, ha elválunk?
A rendelet bizonyos feltételekkel lehetőséget ad arra, hogy az elidegenítési tilalom ideje alatt “átvigyük” a támogatást egy másik ingatlanra – ezt akár egy egyedülálló szülő is megteheti a válás után. Itt az a feltétel, hogy nagyobb alapterületű és magasabb értékű ingatlanba kell átköltözni az előző ingatlanhoz képest. Nem tűnik életszerűnek egy frissen elvált, egyedülálló szülő számára ez az út, de a rendelet lehetővé teszi.
Ha a pár úgy dönt, hogy az elidegenítési tilalom ideje alatt eladják az ingatlant, és nem viszik át a támogatást a következő ingatlanra, abban az esetben büntetőkamattal együtt vissza kell fizetni a támogatás teljes összegét.
Tovább lehet vinni más esetben is a CSOK-ot?
Előfordulhatnak olyan esetek, hogy nagyobb ingatlanba kell költöznünk: pl. bővül a család. Ilyen élethelyzetben tovább lehet vinni a CSOK-ot, ugyanaz a feltétel érvényes, mint a válás esetén, hogy nagyobb alapterületű és magasabb értékű ingatlanba kell költözzünk. Ha kisebb hasznos alapterületű vagy olcsóbb lakást vásárolunk, akkor a CSOK összegét arányosan vissza kell fizetni. Ha az újabb lakás hasznos alapterülete és értéke egyaránt kevesebb, mint a korábban támogatott ingatlané, akkor a különbség a hasznos alapterület és érték alapján egyaránt kiszámításra kerül, s a nagyobb eltéréssel arányos összeget kell visszafizetni.
Viszont itt is fontosak a határidők! A meglévő lakásunkra vonatkozó adásvételi szerződés megkötését követő 30 napon belül ezt a tényt be kell jelentenünk a területileg illetékes járási hivatal családtámogatási osztályán. A bejelentést követően 60 nap áll rendelkezésre, hogy a korábban kapott támogatás teljes összegét befizessük egy felfüggesztő számlára. Ez a felfüggesztés vásárlási szándék esetében 1 évig, építési szándék esetében további 3 évig él. Ez alatt az időszak alatt kell tehát megszereznünk az újabb ingatlant.
Hogyan lehet okosan előre tervezni a CSOK-kal?
Nehezen. Vannak olyan összetevői a CSOK-nak, amiket nehéz előre tervezni. Például az egyik fontos sarokkövét ennek a támogatásnak: a születendő gyerekeket. Ugyancsak nehéz ügy, ha a munkánk miatt kellene vagy lehetne költözni és röghöz vagyunk kötve a CSOK miatt. Ezeket a lehetőségeket érdemes előre felmérni, tisztázni, hogy ne érjen minket váratlanul. Készítsünk „akcióterveket” ezekre az esetekre, persze a válással például nem szívesen számol az ember, amikor épp oltár elé vezette szíve választottját és bevállaltak három gyereket a hitel miatt. De fontos a tudatos hozzáállás minden hitelfelvétel esetében, pláne ha egy olyan komoly, életreszóló hitelről döntünk, mint a CSOK.
Segíthetünk?
Add meg adataidat, kollégánk maximum egy munkanapon belül keresni fog!