Tartalomjegyzék
- 1 Mi az a GYED?
- 2 Ki jogosult a GYED-re?
- 3 GYED: Mennyi időre kapjuk?
- 4 GYED kalkulátor: mekkora összeget kap, aki jogosult a GYED-re?
- 5 Hogyan igényeljük a GYED-et?
- 6 Milyen okmányokat kell benyújtanod az igényléshez?
- 7 Lehet visszamenőleg is igényelni a GYED-et?
- 8 Mennyi idő alatt bírálják el a GYED igényemet?
- 9 Mikor folyósítják a GYED-et?
- 10 Dolgozhatunk-e GYED mellett?
- 11 Mire kell még figyelni? Milyen bejelentési kötelezettségünk van?
- 12 Segíthetünk?
GYED, vagyis gyermekgondozási díj. Mit kell tudni róla? Hogyan igényeljük? Mennyit kapunk, ha jár nekünk a GYED? Mennyi ideig kapjuk?
Mi az a GYED?
Leegyszerűsítve a gyermekgondozási díj egy családtámogatás, amit a gyerek 6 hónapos korától 2 éves koráig kapunk. Az állam így támogatja a gyermekvállalást. Fontos megkülönböztetni a GYES-től, vagyis a gyermekgondozást segítő ellátásttól. A GYED-et ugyanis csak akkor kapjuk meg, ha fennáll a TB jogviszonyunk, vagy ha felsőoktatási intézmény nappali tagozatán van hallgatói jogviszonyunk. A GYES viszont alanyi jogon jár.
Ki jogosult a GYED-re?
Fontos kitétel, hogy csak az kaphat gyed-et, aki a gyerekét a saját háztartásában neveli. Ez egy biztosításhoz kötött támogatás, díj, vagyis a szülő csak akkor jogosult rá, ha a gyerek születését megelőző 24 hónapon belül legalább 365 napon át biztosított volt, vagyis fizette a TB-t. A másik lehetőség, ha az anya vagy az a személy, aki csecsemőgondozási díjban (CSED) részesült, de a biztosítási jogviszonya a csecsemőgondozási díjra való jogosultság időtartama alatt megszűnt, a gyermek születését megelőző két éven belül rendelkezik 365 nap biztosítási idővel.
Ha nem dolgozunk, viszont egyetemre, főiskolára járunk, akkor kaphatunk diplomás gyedet a gyerek után.
GYED: Mennyi időre kapjuk?
A gyermekgondozási díj (GYED) a csecsemőgondozási díj (szülési szabadság), illetőleg az annak megfelelő időtartam lejártát követő naptól a gyermek 2 éves koráig, ikrek esetén a gyermekek 3 éves koráig jár a szülőnek.
GYED kalkulátor: mekkora összeget kap, aki jogosult a GYED-re?
A gyed a figyelembe vehető jövedelem naptári napi átlagának 70 százaléka azzal a kiegészítéssel, hogy a gyed maximálisan megállapítható összege havonta legfeljebb a mindenkori minimálbér (2022. évben 200.000,-Ft) kétszeresének 70 százaléka lehet.
Vagyis a gyermekgondozási díj 2022. évi felső határa havi bruttó 280.000,- Ft.
A gyermekgondozási díj bruttó összegéből 10% nyugdíjjárulék és 15% személyi jövedelemadó-előleget vonnak le. Viszont szülőként érvényesítheted belőle a családi kedvezményt.
A diplomás gyed havi összege:
- a felsőfokú alapképzésben, felsőfokú szakképzésben vagy felsőoktatási szakképzésben, valamint a szakirányú továbbképzésben részt vevő hallgató esetén a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér (2022. évben: 200.000,-Ft) 70 %-a,
- a mesterképzésben, egységes, osztatlan képzésben vagy doktori képzésben részt vevő hallgató esetén a jogosultság kezdő napján érvényes garantált bérminimum (2022-ben: 260.000,-Ft) 70 %-a.
Hogyan igényeljük a GYED-et?
A munkahelyednél kell benyújtanod az „Igénybejelentés gyermekgondozási díjra” elnevezésű nyomtatványon az igényedet.
- Nyomtatvány kézi kitöltése: innen letölthető
- Nyomtatvány gépi kitöltése: itt található
- Ha egyéni vállalkozó vagy (önfoglalkoztató), akkor csak elektronikus úton tudod benyújtani az igényedet. Ebben az esetben az „Igénybejelentés táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj, baleseti táppénz igényléséhez” elnevezésű elektronikus nyomtatványt, kell innen letöltened.
Van még egy jó tippünk, hogy ne feledkezz el a GYED benyújtásáról, nyújtsd be már a CSED-igényeddel együtt! A gyermekgondozási díj iránti kérelmet a csecsemőgondozási díj iránti kérelemmel egyidejűleg is be lehet nyújtani a „Nyilatkozat csecsemőgondozási díj és gyermekgondozási díj együttes igényléséhez” elnevezésű nyomtatványon.
- Nyomtatvány kézi kitöltése: innen letölthető
- Nyomtatvány gépi kitöltése: itt található
Ha diplomás gyedet igényelsz, akkor az „Igénybejelentés hallgatói jogviszony alapján igényelt gyermekgondozási díjra” nyomtatványt töltsd le. Ugyanígy ha nagyszülőként vagy nevelőszülőként igényled a gyermekgondozási díjat, az „Igénybejelentés nevelőszülői gyermekgondozási díjra” illetve az „Igénybejelentés nagyszülői gyermekgondozási díjra” elnevezésű nyomtatványt keresd ki.
Milyen okmányokat kell benyújtanod az igényléshez?
- a gyermek születési anyakönyvi kivonatának másolatát, abban az esetben, ha a gyermekgondozási díjat ugyanazon gyermekre vonatkozóan más személy igényli, mint aki részére a csecsemőgondozási díjat megállapították,
- a biztosítás megszűnését követően igényelt ellátásnál az „Igazolvány a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról” elnevezésű nyomtatványt,
- a gyermeket örökbefogadási szándékkal gondozó személy esetén az örökbefogadási eljárás megindításáról szóló igazolást,
- örökbefogadás esetén az örökbefogadásról szóló gyámhatósági határozatot,
- családbafogadó gyám esetén a gyámkirendelő határozatot.
Lehet visszamenőleg is igényelni a GYED-et?
Lehet, de inkább igényeld meg időben! A gyermekgondozási díj visszamenőleg, legfeljebb a kérelem benyújtásának napját megelőző hatodik hónap első napjától állapítható meg, ha a jogosultság már ettől az időponttól kezdve fennáll.
Mennyi idő alatt bírálják el a GYED igényemet?
Miután megérkezett az illetékes kormányhivatalhoz, 8 nap múlva számíthatunk válaszra, de csakkor, ha a gyermekgondozási díj iránti kérelem benyújtásakor rendelkezésre álló adatok alapján az igény elbírálható, egyéb esetben (pl. ha hiánypótlási eljárást kell lefolytatni) legfeljebb 60 nap.
Ha nem értesz egyet a döntéssel, akkor jogorvoslattal élhetsz, erről bővebben az Államkincstár oldalán olvashatsz.
Mikor folyósítják a GYED-et?
Fontos kérdés, hogy mikor kapod meg a GYED-et, mikor számíts rá. Ezt a díjat utólag fogják utalni, mégpedig a tárgyhónapot követő hó 10. napjáig, de legkésőbb a bérfizetési napon.
Dolgozhatunk-e GYED mellett?
A szülő a gyermekgondozási díj folyósítása mellett korlátlan időtartamban végezhet munkát. Az úgynevezett diplomás gyed folyósítása mellett, az ellátás folyósításának 169. napjától lehet korlátlan időtartamban keresőtevékenységet folytatni.
Ha a szülő szeretne visszamenni dolgozni, vagy akár más foglalkoztatónál dolgozni a gyermekgondozási díj folyósítása mellett, akkor a munkába állását nem kell bejelenteni a gyermekgondozási díjat megállapító szervnek, csak a munkáltatót kell tájékoztatni, hogy a munkavégzés mellett gyermekgondozási díjban részesül. A gyed folyósításában a munkába állás nem okoz változást.
Mire kell még figyelni? Milyen bejelentési kötelezettségünk van?
A gyermekgondozási díjban részesülő személy köteles 15 napon belül minden olyan adatot vagy tényt bejelenteni az ellátást megállapító szervnek, amely az ellátásra való jogosultságát vagy ellátása folyósítását érinti. A bejelentési kötelezettség elmulasztása esetén 10.000,- Ft-tól 100.000,- Ft-ig terjedő összegű – az elkövetett mulasztással arányos – mulasztási bírságot szabhat ki az egészségbiztosító.
Segíthetünk?
Add meg adataidat, kollégánk maximum egy munkanapon belül keresni fog!