Tartalomjegyzék
- 1 Milyen tételekkel kell számolni?
- 2 Milyen tényezők és hogyan befolyásolják az esküvői árakat?
- 3 Mennyibe kerül egy esküvői helyszín lefoglalása?
- 4 Mennyibe kerül az anyakönyvvezető nyújtotta szolgáltatás?
- 5 Van-e árkülönbség az évszakok között?
- 6 Esküvő árak: mennyibe kerül egy esküvői menüsor?
- 7 Mennyibe kerül az esküvői torta és a sütemény?
- 8 Mekkora összeget kell félretenni az esküvői vendégek elszállásolására?
- 9 Van-e szükségünk esküvőszervezőre?
- 10 Esküvői árak: a menyasszonyi ruha és a vőlegény öltönye
- 11 Esküvő árak: mekkora összeggel kell számolni az esküvői smink és frizura tekintetében?
- 12 Mennyibe kerülnek a gyűrűk?
- 13 Mennyibe kerül a meghívó?
- 14 Mennyibe kerül egy esküvő: milyen szolgáltatókkal kell számolni?
- 15 Esküvő árak: mennyibe kerül az esküvői dekoráció?
- 16 Esküvő árak: mennyit tegyünk félre az egyéb kiegészítőkre?
- 17 Akkor mennyibe is kerül egy esküvő összesen?
Esküvő árak: egy esküvőt szinte ingyen ki lehet hozni, ha csak a kötelező papírokat kell kifizetnünk és van bennünk kellő kreativitás. Egy átlagos esküvő 2,5-3,5 millió forintba kerül, de akár rákölthetjük egy komolyabb autó vagy egy lakás árát is (6-12 millió forint). Most megnézzük, melyik tételt megközelítőleg mennyiből lehet kihozni.
Milyen tételekkel kell számolni?
Egy esküvő rengeteg apró összetevőből áll. Ott van a meghívó, a menyasszony és a vőlegény ruhája, cipője, a koszorús lányok ruhája, a menyasszony csokra, a gyűrű, a helyszín bérlése, esetlegesen az anyakönyvvezető, a vőfély, az eksüvőszervező, a dekoráció, a catering (kaja-pia), a menyecske ruha, a zenekar vagy/és DJ, az esküvői torta. Ha szállást is biztosítunk a vendégeknek, vagy meg kell oldani az esküvőre érkezők szállítását, akkor arra is gondolnunk kell.
Milyen tényezők és hogyan befolyásolják az esküvői árakat?
Az esküvő árát sok minden befolyásolhatja. Függ attól, hogy hány embert szeretnénk meghívni, milyen helyszínre szervezzük az esküvőt, mennyire van messze a helyszín, hogy lehet megközelíteni, milyen időpontban tartjuk (más lesz az ár télen és nyáron). Aztán az sem mindegy, hogy felkérünk-e esküvőszervezőt, vőfélyt, zenekart, fotóst, adunk-e a szállást a vendégeknek, vagy megkérjük, hogy ezt a részét ők állják. És persze vannak további költségek, amelyek megdobhatják az esküvő árát: nem mindegy, hogy lovas kocsival, egy gyönyörű old timer autóval vagy az após Toyotájával hozzuk-visszük az ifjú párt. Hány fogásos vacsorával készülünk, milyen ételt, italt szolgálunk fel, mennyiért béreljük a zenekart és még sorolhatnánk.
Szervezhetjük külföldre is az esküvőt, annak még komolyabbak lesznek a költségei, még akkor is, ha mondjuk a vendégek utaztatását nem mi álljuk.
Ebből is láthatjuk, mekkora különbségek lehetnek az árszabásban. Ha két tanú jelenlétében besétálunk az erzsébetvárosi anyakönyvvezetőhöz és utána szűk családi körben ebédelünk egyet, akkor 30-50 000 forintnál megáll a számláló. De ha egy provance-i birtokon tartjuk a lagzit, ahol Rod Stewart énekel és Steven Seagal a vőfély, akkor akár egy lakás árát is eltapsolhatjuk a költségekre.
Pro tip: ha babát várunk és úgy fordulunk rá az esküvőre, akkor a babaváró hitelt felhasználhatjuk az esküvői költségekre is!
És még egyszer a legfontosabb tényezők, amikor az árszabásról beszélünk:
- a meghívottak száma: ha fejenként 30-50 000 forinttal számolunk, akkor plusz-mínusz öt fő meghívása akár 150 000 – 250 000 forint különbséget jelenthet,
- a helyszín: ha egy exkluzív helyszínt szeretnénk csúcsszezonban lefoglalni, az jelentősen megdobja a költségeket
- a szervezés időpontja és az esküvő időpontja: ha időben kapcsolunk, vagyis legalább 1-1,5 évvel az esküvő előtt hozzáfogunk a szervezéshez, és nem a csúcsszezonban szeretnénk házasodni, akkor nagyobb esélyünk van arra, hogy a szívünknek kedves helyszín szabad legyen, ne számoljanak felárat a szolgáltatük (szezonban vagy szezonon kívül szeretnénk összekötni az életünket)
Mennyibe kerül egy esküvői helyszín lefoglalása?
Az esküvői helyszín lesz az egyik legkomolyabb árképző tényező. Ha egy menő vízparti, füvesített, parkosított eksüvői helyszínt választunk távol a város zajától, akkor alaposan a zsebünkbe kell nyúlni. Egy városi étterem különtermének kibérlését vagy egy szálloda catering+szállás kombóját ennél jóval kedvezőbb összegből kihozhatjuk. A városi étterem akár pár százezer forintból kijöhet, viszont egy exkluzív helyszínért milliós nagyságrendben kell fizetnünk. Az sem mindegy, hogy milyen évszakban tartjuk az esküvőt, főszezonban drágábbak, télen kedvezőbbek az árak. A tavaszi, nyári szezonban jó előre kell le lekk foglalni a helyszínt, mert ha nem kapunk észbe időben, lemaradhatunk a hőn vágyott kastélyról, étteremről stb.
Egy kis település tornatermét már 30-50 000 forintért ki lehet bérelni, viszont egy nagyobb városban ez az összeg akár 140-250 000 forintra rúghat. A folyóparti, tóparti rendezvényközpontok ára pedig 300 000 – 700 000 forint / nap árért vehetők igénybe.
Mennyibe kerül az anyakönyvvezető nyújtotta szolgáltatás?
Az anyakönyvvezető alapszolgáltatás ára függ attól, hogy melyik településen szeretnénk házasodni. Ha mi magunk megyünk az anyakönyvvezetőhöz, akkor általában ingyen összeadnak minket, vagy csak egy jelképes összeget kell fizetni. Ha szeretnénk, hogy az anyakönyvvezető az általunk választott helyszínre jöjjön, akkor azért mélyebben a zsebünkbe kell nyúlni. Általában 40-50 000 forintba kerül, de ha főszezonban szeretnénk elhívni az anyakönyvvezetőt, akkor többet is elkérhetnek érte.
Van-e árkülönbség az évszakok között?
Természetesen van különbség. Az esküvők főszezonja a nyár közepe, de a tavasz végétől az ősz elejéig bőven tart a szezon. És az sem mindegy, hogy a hét melyik napján tartjuk az esküvőt. A téli vagy a hétköznapi esküvőt jelentősen kedvezőbb áron ki lehet hozni.
Egy svédasztalos esküvői menü ára 10 000 forint / fő árnál kezdődik. Nem véletlen, hogy a catering szokott lenni az egyik legjelentősebb árképző tényező. És akkor még az italról nem is beszéltünk. Rengeteg pénzt el tudunk költeni minőségi borokra, rövid italokra, sörre, kávéra, pezsgőre. Természetesen itt is sok minden függ attól, hogy az ország melyik részén, milyen vendéglőben, helyszínen tartjuk az esküvőt.
Mennyibe kerül az esküvői torta és a sütemény?
Itt egy újabb tétel, ami nagyban függ a résztvevők létszámától. Egy 30 fős esküvői torta 20-40 000 forintba kerül, de egy több szintes, több fajta tortából álló édesség költeményért akár 180-200 000 forintot is fizethetünk a további süteményekkel kiegészítve.
Mekkora összeget kell félretenni az esküvői vendégek elszállásolására?
Újra elmondhatjuk, hogy függ a helyszíntől és a szezontól, hiszen a szállások árát is nagyban befolyásolják ezek a tényezők. Egy egyszerűbb szálláson 12-18 000 forintért foglalhatunk két ágyas szobát, de ha már 4 csillagos szállodában helyezzük el a vendégeket, számoljunk 28-35 000 forintot szobánként, és persze határ a csillagos ég.
Egyáltalán nem probléma az sem, ha a vendégeknek jelezzük, tudunk segíteni a szállásfoglalásban, viszont megköszönjük, ha ők állják a szállás árát. És vannak extrémebb, kreatív ötletek, például ha valami hazai vagy környékbeli hegyen szeretnénk egybe kelni, akkor kivehetünk egy nagyobb kulcsosházat magunknak és a vendégeknek. Perszer ez már alapból megszűri a násznépet, de ahogy az elején írtuk, mindenkinek érdemes olyan esküvőt szerveznie, ami az ő igényeire és elképzeléseire van szabva. Ha egy elegáns kastélyban szeretnénk esküdni és fontos, hogy legalább kétszázan ott legyenek, ráadásul mindenkit exkluzív szálláson akarunk altatni, akkor számoljunk úgy, hogy az esküvő árak tízmillió forint fölött lesznek.
Van-e szükségünk esküvőszervezőre?
Egy esküvő megszervezése rengeteg stresszel jár. Sok emberrel kell tárgyalni, folyamatosan egyeztetni, határidőket betartani és betartatni, összehasonlítani a szolgáltatások árát, minőségét, praktikus és esztétikai döntéseket hozni. És közben egymás szempontjaira is figyelnie kell a házasulandóknak.
Az esküvőszervező rengeteg terhet levehet a vállunkról, ő fogja össze az alvállalkozókat, ismeri a szakmai fogásokat. Ha meg tudjuk engedni magunknak és találunk egy ügyes esküvőszervezőt, akkor érdemes erre is félretenni. Az esküvőszervező ára 2-300 000 forintnál kezdődik, de természetesen választhatunk ennél jóval drágább szervezőt is.
Esküvői árak: a menyasszonyi ruha és a vőlegény öltönye
Az egyik fő attrakció az esküvőn a menyasszony ruhája. 100 – 200 000 forintba kerül egy menyasszonyi ruha, de persze itt is lehet magasabb áron még exkluzívabb megoldást vásárolni. Egy egyedileg varrott menyasszonyi ruha ára akár 600 000 forint is lehet. A másik véglet, amikor egy meglévő ruhát szabunk át a saját esküvőnkre, az átszabásra is szánjunk rá 15-20 000 forintot. A vőlegény öltönye 40-50 000 forintnál kezdődik, a hozzá illő, kényelmes cipő ára pedig 20 000 forintnál.
Esküvő árak: mekkora összeggel kell számolni az esküvői smink és frizura tekintetében?
A smink és a frizura megint külön tétel. Itt óradíjban érdemes gondolkozni és azt is érdemes előre tisztázni, hogy a koszorúslányok haját, sminkjét is az adott fodrász, sminkes készíti, illetve azt is beszéljük meg előre, hogy az árban benne van-e a próbasmink és a próbafrizura.
A fodrász és a sminkes óradíja 5000 forintnál kezdődik. Itt sem mindegy, hogy milyen helyszínen vagyunk, mennyit kell utazniuk a szakembereknek?
Mennyibe kerülnek a gyűrűk?
A klasszikus karikagyűrű ára függ attól, hogy milyen anyagból készül és hogy hány grammos. Ha van aranyékszerünk, amiből elkészítheti az ötvösmester a gyűrűpárt, akkor még kedvezőbb áron lehet kihozni a gyűrűt. Ennek különösen akkor lehet jelentősége, ha valamelyik felmenőnktől, nagyszüleinktől származó kedves, személyes örökséget visszük el az ékszerészhez. Egy 5 grammos karikagyűrű pár 130-140 000 forintba kerül, de a határ itt is a csillagos ég.
Mennyibe kerül a meghívó?
Bizony, az esküvő vizuálja kiterjed a meghívóra is. Ha személyes hangulatú, kis létszámú esküvőt szervezünk, akkor akár kézzel is elkészíthetjük a meghívókat, itt az anyagköltségen kívül az időt és a kreatív energiát kell rászánnunk a meghívók megírására. Ha csináltatjuk a meghívót, akkor megközelítőleg 300-400 forintból jön ki egy darab.
Mennyibe kerül egy esküvő: milyen szolgáltatókkal kell számolni?
Egy esküvő egy komplex rendezvény, vagyis számolnunk kell még néhány szolgáltatással, lássuk, mik ezek és mennyibe kerülnek!
DJ vagy/és zenekar
A DJ vagy a zenekar szervezése egy esküvőre újabb komolyabb költséget jelent. Egy DJ átlagosan 150 – 300 000 forint közötti összegért vállalja, hogy hajnalig szolgáltatja nekünk a zenét. Ez egy elég érzékeny és fontos döntés, hiszen a hangulat egyik alapköve a megfelelő zene kiválasztása.
A zenekarok esetében sok minend múlik azon, hogy milyen stílusú zenét szeretünk, mennyire fontos, hogy széles repertoárt szolgáltasson a zenekar? Amennyiben klasszik „mulatós” zenét szeretnénk, már 70 – 100 000 forintért szerződtethetünk zenekart, viszont ha komolyabb választékra vágyunk, akkor könnyen elérheti ez a költség is 250 – 300 000 forintot.
Fotós, videós
A jegyesfotózás ára függ attól, hogy hány darab képet szeretnénk csináltatni. Egy 10 – 15 képből álló fotózás 30-50 000 forintba kerül, ha ennél több képet szeretnénk (pl. 20-25 kép), akkor elérheti a fotózás 60-80 000 forintot is. Amennyiben az egész esküvő folyamatát szeretnénk megörökíteni, akkor 80 000-től 350 000 forintig találunk fotósokat. A videózás hasonló árak között mozog, már 80 000 forint körül is vannak videósok, de akár 450-500 000 forintot is költhetünk erre a tételre.
Esküvői csokrok
Kétféle esküvői csokor van. Az egyik, amivel a menyasszony vonul, a másik, amelyiket elhajítja. A klasszik esküvői csokor ára 15 és 30 000 forint között mozog, a dobócsokor kisebb, ára 12-15 000 forint.
Vőfély
A vőfély felel a hangulatért és ő a porondmester is, tudja, mi mikor következik. Ára megközelítőleg 100 000 forint.
Esküvő árak: mennyibe kerül az esküvői dekoráció?
Az esküvői dekoráció árainál elég nagy a szórás. Több megoldás is van. Az egyik legegyszerűbb, ha a helyszín dekorációit használjuk, ennek is lesz természetesen költsége, 10 és 50 000 forint közötti összegbe kerül. Ennél olcsóbb, ha mi magunk csináljuk vagy baráti összefogással hozzuk ki, akkor szinte csak az anyagköltséget kell beleszámolnunk. Azonban ha megbízunk egy dekorcéget, akkor 150-250 000 forintot is könnyedén elkölthetünk az esküvői dekorációra.
Esküvő árak: mennyit tegyünk félre az egyéb kiegészítőkre?
A menyasszonyi ruha mellett van még a menyecske ruha, ennek az öltözetnek több funkciója is van. Az egyik a hagyomány, a másik a kényelem. Fontos, hogy a menyasszony ne a csodás esküvői ruhájában bulizzon, ezért a menyecske ruha ne csak szép legyen és látványos, de kényelmes is! Ára 20-tól 100 000 forintig terjedhet. És természetesen ki lehet hozni ennél jóval kedvezőbb áron és rákölthetünk még egy kisebb vagyont külön a menyecske ruhára.
Köszönőcsokor a szülőknek. Ez egy szép gesztus, a szertartás folyamán akár egy-egy csokor virágot, vagy egyéb személyes ajándékot adnak át a házasulandók a szüleiknek.
A köszönőajándék a nésznépnek: erre is érdemes félretenni valamennyi pénzt. A köszönőajándék egy apróság (pl. sótartó, pálinkás pohár stb.), amit a meghívóhoz hasonlóan 3-500 forintos darabáron tudunk beszerezni. Nem kötelező elem és ha időnk, kreativitásunk engedi, mi magunk is elkészíthetjük a násznépnek.
Akkor mennyibe is kerül egy esküvő összesen?
Az esküvő árak, ahogy fent is írtuk rengeteg tényezőtől függnek. Ha átlagosan számolunk, egy jó időben lefoglalt, közepes árkategóriába tartozó helyszínnel és kb. 100 fővel, akkor 2,5-3 millió forintból ki tudjuk hozni az esküvőt. Amennyiben fontos a nagyobb létszám, az exkuluzív helyszín és minden, de minden feladattal vállalkozókat szeretnénk megbízni, akkor 8-12 millió forintot is könnyedén eltapsolhatunk erre a bulira. Viszont ha a személyiségünkhöz vagy a pénztárcánkhoz jobban passzol egy szűkebb körű, barátságos esemény, akár 100 000 forint alatti összegből is kijöhetünk.