Tartalomjegyzék
- 1 Mi a telekvásárlás menete?
- 2 Mi az, amit még a telekvásárlás előtt érdemes megtudni?
- 3 Miért kell mindenképp személyesen megnézni a kiválasztott telket?
- 4 Kérdezzünk rá az önkormányzatnál az építési szabályzatra!
- 5 Miért fontos a telek kiméretése?
- 6 Nézzünk utána, hogy szükség van-e telekalakításra!
- 7 A telekvásárlás menete: miért fontos utánanézni, hogy milyen közművek vannak bekötve a telekhez?
- 8 Ellenőrizzük a tulajdoni lapon, hogy be van-e jegyezve jelzálog vagy bármilyen szolgalom a telekre!
- 9 Segíthetünk?
A telekvásárlás menete egy komplex folyamat, és mivel a sikeres telekvásárláson múlhat a jövőbeli házunk hatékony energetikai működése, sok esetben az ingatlan értéke, fontos, hogy már a telekvásárlás előtt képben legyünk néhány szemponttal.
Mi a telekvásárlás menete?
A telekvásárlás menete leegyszerűsítve: egy építész tervezővel egyeztetünk arról, hogy milyen házat szeretnénk és azt hol képzeljük el. Annak is nézzünk utána, hogy milyen hitelt vehetünk fel építési telek vásárlása esetén és ne feledkezzünk meg az illetékfizetésről sem!
Fontos, hogy tudjuk a telek pontos méretét, alakját, elhelyezkedését, tájolását, a domborzati viszonyokat, a szomszédos házak elhelyezkedését. Az sem mindegy, hogy van-e bármilyen épület a kiválasztott telken, kell-e bontási költséggel számolni, á
Mi az, amit még a telekvásárlás előtt érdemes megtudni?
Azt ugye tudjuk, hogy telekvásárlásra nem lehet például CSOK-ot igényelni, viszont van egy jó hírünk! A telek áfáját összesen 5 millió forint összeghatárig vissza tudjuk igényelni. Meg kell felelni azonban néhány feltételnek:
- az építkezéshez megvásárolt telek tulajdonosának azonos kell lennie az építtetővel,
- az építtető magánszemély,
- a visszaigénylést igazoló számlát 2018. január 1. után állítottak ki és 27%-os áfakulcs terheli,
- az épülő egylakásos családi ház legfeljebb 300 négyzetméteres lehet, a lakás esetén legfeljebb 150 négyzetméter.
De nézzük a további tudnivalókat telekvásárlás előtt!
Miért kell mindenképp személyesen megnézni a kiválasztott telket?
Az ingatlanvásárlásnak van egy olyan fázisa, állapota, amikor a vásárló beleszeret egy házba vagy egy helyszínbe, településbe és ha talál egy telket, akkor minden áron hozzá szeretne jutni. Érdemes ilyenkor elővenni a józan eszünket vagy felhívni egy józan építész tervezőt, akivel közösen megszemléljük a kiválasztott telket.
Meg kell nézni, hogy nem fut-e a közelben magasfeszültség, nincs-e valamilyen kellemetlen szag- vagy zajforrás a környéken. Érdemes kicsit elbeszélgetni a szomszédokkal is, sok hasznos információt megszerezhetünk a kiszemelt telekkel kapcsolatban.
Vázoljuk fel, hogy milyen jellegű épületet szeretnénk, egyeztessünk az építésszel és kérjük a segítségét a telek kiválasztása során. Így sokkal több esélyünk lesz arra, hogy kompromisszummentes döntést hozzunk a telekvásárlás és a házépítés során.
Kérdezzünk rá az önkormányzatnál az építési szabályzatra!
Amikor építkezünk vagy telket vásárolunk, két szabályozásnak kell utánanézni. Az egyik az OTÉK (Országos Településrendezési és Építési Követelmények), ami alapvetően, országos szinten határozza meg, hogy hová milyen épületet építtethetünk. Viszont nagyon fontos, hogy az adott települések önkormányzata a helyi adottságokat figyelembe véve hozhat szigorúbb szabályokat is. Vagyis mindenképp járjunk utána a HÉSZ-nek, vagyis a Helyi Építési Szabályzatnak is!
A HÉSZ a [253/1997. (XII. 20.) Korm. rend. 7. §] alapján ki fog térni az alábbiakra:
– kialakítható legkisebb telekméret,
– beépítési mód
– megengedett legnagyobb beépítettség,
– megengedett legnagyobb beépítési magasság (épületmagasság, párkánymagasság vagy homlokzatmagasság),
– minimális közműellátás mértéke és módja,
– legkisebb zöldfelület mértéke,
– a megengedett, illetve a nem megengedett rendeltetéseket,
– terepszint alatti építés mértéke és helye.
Kérdezzünk rá, hogy a kiszemelt telek miként van bejegyzve (belterület, üdülő, szántó), és méretéhez képest mekkora területet lehet rajta beépíteni.
Miért fontos a telek kiméretése?
A telek kiméretés mindenképp szükséges. Akkor is, ha kerítéssel el van kerítve a telek és akkor is, ha nincs kijelölet telekhatár. Erre a kiméretésre ne csak a hivatalos földmérőt hívjuk el, hanem a szomszédokat is, főleg abban az esetben, ha elképzelhető, hogy a jogi telekhatár eltér attól, amit . Ha nincs kerítés, akkor ezen a kimérésen megtudjuk, hogy pontosan hol húzódik a jogi határ.
Ha már van kerítés és eltér a jogi határ a természetbeni telekhatártól, akkor sem helyeztethetjük át önkényesen mondjuk a szomszéd kerítését. A birtokviszonyokat kizárólag közös megegyezéssel vagy hatósági döntéssel lehet megváltoztatni.
Nézzünk utána, hogy szükség van-e telekalakításra!
Ha elkészült a telek kiméretése és valamilyen ok miatt telekalakításra van szükség, akkor a földmérő által készített változási vázrajzot el kell juttatnunk az illetékes földhivatalhoz. A vázrajzot a térképészeti osztály fogja ellenőrizni és záradékkal ellátni.
Ezután meg kell keresnünk azt az önkormányzatot, ahol a telek fekszik és kérünk egy előzetes szakhatósági engedélyt, ami 6 hónapig érvényes. Ilyenkor az önkormányzat a HÉSZ alapján vizsgálja meg azt, hogy a legkisebb kötelező telekméret megtartásra került-e, a telek határos-e közúttal vagy magánúttal stb.
És ha már megvan a záradékolt vázrajz, illetve az önkormányzat szakhatósági engedélye, akkor a földhivataltól kell a telekalakítási engedélyt megkérni.
Ezt az engedélyt kell majd a földhivatal ingatlan-nyilvántartási osztályához benyújtani, de előtte a telekalakítási megállapodást az összes érintett tulajdonosnak alá kell írnia és ezt az iratot közjegyzői okiratba kell foglalni vagy ügyvéd által ellenjegyeztetni.
A telekvásárlás menete: miért fontos utánanézni, hogy milyen közművek vannak bekötve a telekhez?
Nagyon fontos, hogy nézzük meg, pontosan milyen közművek vannak bekötve a telekhez. Itt ne csak az eladó által elmondottakra hagyatkozzunk, hanem okiratok alapján ellenőrizzük.
Nézzünk utána, hogy van-e vízóra, be van-e kötve a csatorna, be van-e jelentve a csatornához csatlakozás ténye, lehet-e csatlakozni a gázszolgáltatáshoz. Ma már az sem mindegy, hogy van-e internetszolgáltatás a közelben, amihez csatlakozni lehet.
Arra is kérdezzünk rá, hogy szükség lesz-e közműpótló berendezésre (pl. szennyvíz-gyűjtő). Sőt, ha az utca ugyan csatornázott, de a telek beépíthető része alacsonyabban fekszik, akkor szennyvízátemelőre is szükségünk lesz.
Ha valamelyik szolgáltatás hiányzik, keressük meg az adott területhez tartozó közműveket és kérdezzünk rá arra, hogy milyen költsége van a közműre csatlakozásnak. Ha pedig valamelyik fontosabb közmű még az utcában sincs, fontoljuk meg, hogy lecsapunk-e a telekre. Persze megkérdezhetjük a környékbelieket, mit tudnak az esetleges fejlesztésekről.
Ellenőrizzük a tulajdoni lapon, hogy be van-e jegyezve jelzálog vagy bármilyen szolgalom a telekre!
Hogyan ellenőrizhetjük azt, hogy van-e bejegyezve bármilyen szolgalom a kiválasztott telekre? Alapvetően ezeket az információkat a tulajdoni lapon tudjuk megnézni. Nem mindegy, hogy a leendő telkünkön kötelesek vagyunk-e elviselni, hogy valaki rajtunk átjárva jusson a saját telkéhez vagy valamilyen vezetéket át kell engedjünk a telkünkön.
Kérjük el az eladótól a földmérő által készített és a földhivatal által záradékolt vázrajzot, mert csak ebből fog kiderülni, hogy pontosan milyen korlátozások vonatkoznak az adott telekre. Ebből az okiratból látszik tisztán, hogy a szomszédunk csak átsétálhat vagy autóval is áthajthat a telkünkön, vagy hogy a telkünk melyik részén és pontosan milyen vezeték létrehozásához lesz joga.
Segíthetünk?
Add meg adataidat, kollégánk maximum egy munkanapon belül keresni fog!