via
hvg.hu
Egyre jobban tartanak a döntéshozók Svájcban is az erős franktól, amely most már a gazdasági növekedést is veszélyezteti.
Komoly teher, és nagy veszélyforrás a svájci gazdaság számár az erős frank – közölte csütörtökön a helyi Monetáris Tanács kamatdöntő ülését követő sajtótájékoztatón Philipp Hildebrand a Svájci Nemzeti Bank (SNB) elnöke. Ahogy korábban beszámoltunk róla az SNB a várakozásoknak megfelelően nem nyúlt az irányadó rátához, amely így immár két éve változatlanul rekordalacsony szinten, 0,25 százalékon áll.
Nincs mit tenni?
Hildebrand hozzátette, hogy a jegybank árgus szemekkel figyeli az árfolyamok alakulását, hiszen a frank erősödése komoly kockázatokat rejt: amellett, hogy megdrágítja külföldön a svájci termékeket, s így visszaveti az exportot, túlfűtheti az ingatlanszektort is, aminek végzetes következményei lennének.
Kérdés persze, hogy azon túlmenően, hogy árgus szemekkel figyel, mit tehet az SNB a frank megfékezése érdekében, az elmúlt hónapok tapasztalatai ugyanis azt mutatják, hogy túl sok hatékony eszköz nem áll a rendelkezésükre. A kamatot már nem lehet tovább csökkenteni, s eddig a központi bank egyéb akciói is kudarcot vallottak. Philipp Hildebrand ezúttal nem beszélt arról, hogy terveznek-e közvetlen devizapiaci akciókat (intervenciót) a közeljövőben, azonban ha lesznek is ilyen lépések, kérdéses, hogy meg tudják-e fékezni a frank szárnyalását. Tavaly ugyanis a svájci jegybank 21 milliárd dollárt bukott devizatranzakcióin, és így sem sikerült változtatni az ország szempontjából kedvezőtlen tendenciákon.
Újabb csúcsok
A frank ma a kamatdöntést megelőzően újabb rekordszintre erősödött az euróhoz képest, s az EUR/CHF kurzus először törte át az 1,2-es szintet. Az alpesi deviza az elmúlt négy hónapban 10 százalékkal értékelődött fel a közös európai pénzhez viszonyítva, a válság előtt pedig még 1,6 felett járt az árfolyam. A frank jegyzése forintban is emelkedett, a délelőtti órákban a CHF/HUF a 223-at ostromolta, ami öthónapos csúcsnak számít.
Mindennek fényében nem meglepő, hogy szakértők szerint hiába indították meg a jegybankok a világ többi részén a szigorítást, Svájcban egyelőre nem kell kamatemelésre számítani. Annak ellenére, hogy a svájci irányadó ráta az elmúlt években együtt mozgott az euró kamatával, s az Európai Központi Bank már megkezdte a szigorítási ciklust (amit júliusban minden bizonnyal folytat is), az alpesi országban legkorábban decemberben nyúlhatnak a rátához. Az erős frank mellett ugyanis az infláció alacsony szintje sem indokol emelést: az SNB várakozásai szerint az idén átlagosan 0,9, jövőre pedig 1 százalék lesz a pénzromlás mértéke.
Veszélyben a gazdaság
Ráadásul szakértők szerint komoly fordulat nem várható a devizapiacon, mivel az európai adósságválság nyomán a világ jelenleg talán egyetlen menekülődevizája, a frank iránt a következő hónapokban is biztosan élénk lesz a kereslet. Éppen ezért az SNB most úgy látja, hogy a korábban véltnél visszafogottabb lehet a svájci gazdaság teljesítménye 2011-ben. Persze recessziótól így sem kell tartani az országban: a jegybank szerint az idén 2 százalékkal nőhet a GDP.