Tartalomjegyzék
Hány lakáshitel ajánlatot érdemes bekérni? Mennyire legyen részletes, egyedi?
Kérjük be legalább 3 hitelkonstrukció tételes lakáshitel ajánlatát, nézzük át többször, gondoljuk át többször – szánjunk legalább egy hetet a döntésre. Ha valamit nem értünk, vagy furcsállunk, kérdezzünk! Nincs rossz kérdés, csak rossz szolgáltatói kommunikáció. Melyik ajánlatban, mennyire egyértelmű és részletes a tájékoztatás, amit kapunk , egymáshoz képest mit tartalmaznak és mit nem? A törlesztő részleten kívül sokféle egyéb (gyakran rejtett) költség felmerülhet, és a kamat is váratlanul elszállhat a kezdeti „hű, de szuper!” akciós időszak után. Ezek a tényezők le vannak írva az ajánlatban? A legkedvezőbbnek tűnő ajánlattal legyünk a legkritikusabbak. Ne engedjük, hogy azt ígérjék nekünk, amit hallani akarunk! Vagy legalább legyünk kicsit szkeptikusak…
Mikor kérjünk ajánlatot és mikor ne? Mi szükséges az ajánlatkéréshez? Milyen kérdéseket tegyünk fel az ajánlatot elkészítő személynek?
Mindig kérjünk írásos ajánlatot! A szóban adott ajánlat elszáll a széllel, komolytalan. A hitelajánlat formai és tartalmi részletessége egyértelmű mutatója a felkeresett bank vagy tanácsadó alaposságának. Minél több kérdést tesz fel Önnek a bank ügyintézője, vagy személyes hiteltanácsadója az ajánlat elkészítése céljából, annál biztosabb, hogy komoly hitelajánlatot fog készíteni. Az nyilván nem várható el, hogy a fel nem tett kérdéseinkre is válaszokat kapjunk, de az igen, hogy az ajánlattevő mindent megtegyen az ügyfél alapos tájékoztatása érdekében. Minél több ilyenre választ kapunk egy tanácsadótól, annál több időt és türelmet szán az ügyfeleire.
Adatbiztonság, banktitok – mit mondhatunk el és mit nem?
A megfelelő hitel kiszűréséhez szükséges ügyféladatok természete leginkább személyes, hiszen a családi állapottól az életvezetésünkön keresztül az egzisztenciánkig mindent át fog világítani a bank, tehát kimondhatjuk: a hitelfelvétel személyes ügy. Ha tehát ezzel kapcsolatban fenntartásaink vannak, nyugodtan tagadjuk meg a választ egy-két esetben. Ilyenkor viszont előfordulhat, hogy hitelbírálat közben akadunk el egy olyan problémán, amit már ajánlatkéréskor hasznos lett volna tisztázni.
Persze ha névtelenül adjuk meg, akkor az adatainkkal való visszaélés gyakorlati esélye zéró. (pl. az ingatlan általános jellemzői, a jövedelmünk nagysága és családi állapotunkra vonatkozó információ általában kevés ahhoz, hogy beazonosíthatóvá váljunk).