Tartalomjegyzék
- 1 Nettó alapterület vs hasznos alapterület.
- 2 Komfortos ingatlan vs. összkomfortos ingatlan.
- 3 Energetikai besorolás és a CSOK viszonya.
- 4 Mikor van korhatár a CSOK támogatást igénylők esetén?
- 5 Élettársak kaphatnak e megelőlegezett kedvezményt:
- 6 Ki minősül gyermeknek?
- 7 Mennyi idő alatt kell a gyermekvállalást teljesíteni?
- 8 Jegyeznek e be „valamit” az ingatlanra a CSOK 2016 miatt és mennyi időre?
- 9 Kinek kell tulajdonosnak lennie a CSOK 2016-al támogatott vásárolt, épített vagy bővítendő ingatlanban?
- 10 Mekkora ingatlan vehető a Szocpol 2016 kedvezményből?
- 11 Mi a kedvezmény szempontjából az új lakás ?
- 12 Melyik jogszabály szabályozza a CSOK feltételeit?
- 13 Mi minősül lakásnak, azaz a támogatás mire igényelhető?
- 14 Lehet-e „csak CSOK-ból” bővíteni? Bővítés esetén a CSOK támogatáshoz mekkora összegről kell ÁFÁ-S számla? Fontos-e bővítésnél a számla kiállítás dátuma?
- 15 Mikor kapunk CSOK alap összegű támogatást?
- 16 Mi változott a CSOK jogszabályon 2015 októbertől?
- 17 Kérjen visszahívást!
Nettó alapterület vs hasznos alapterület.
A 2016 januári változások óta már csak a hasznos alapterülettel kell számolni a Családi Otthonteremtési kedvezmény megállapításánál, mert kivezették a szabályozásból a négyzetméterenkénti maximális árat. A rendeletben így a korábbi két féle alapterület megfogalmazással ellentétben (alapterülettel és a hasznos alapterület) már csak a hasznos alapterülettel találkozhatunk. A 2016 januári változásokkal eltörölték azt a rendelkezést, ami a négyzetméterenként meghatározott 300 és 350 ezer forintos maximum négyzetméter árat szabályozta, ezzel kivezették az úgynevezett „nettó alapterület” számítási módot is.
Emlékeztetőül: A nettó alapterület, a helyiség vízszintes vetületben kalkulált belső területe vagy az épület szerkezettel egészben vagy részben körbezárt tér vízszintes vetületben kalkulált belső területe vagy ezek együttes összege. Ez a gyakorlatban a következőt jelenti: a lakás belső válaszfalait nem tartalmazó terület. A fűthető és nem fűthető területek is beletartoznak.
A régi 256/2011-es kormány rendelet és a mostani 16/2016-os (új lakáscél) és a 17/2016-os (használt lakáscél) kormány rendeletek is a gyermekenként adható Családi otthonteremtési Kedvezmény mértékének a számításánál a hasznos alapterületet használja, amit a következőképpen határoz meg. Az OTÉK rendelet szerint (országos településrendezési és az építési követelmények) a hasznos alapterület a nettó alapterületnek azon része a lakásban, ahol minimum 190 cm a belmagasság és amely fűthető is egyben. Nem számít bele azonban a tároló helyiség, a loggia és az erkély, továbbá a tornác, a terasz, a pinceszinti helyiség és a gépjárműtároló alapterülete.
A fentiektől ne ijedjenek meg, mert a támogatás jogosultságát, az ingatlan értékbecslés alapján állapítja majd meg a bank, így nem önnek kell a fenti négyzetmétereket meghatároznia, hanem az értékbecslőnek, akinek ez a szakmája.
Komfortos ingatlan vs. összkomfortos ingatlan.
A jogszabály kimondja, hogy használt ingatlan vásárlása vagy meglévő ingatlan bővítése esetén minimum komfortos ingatlan lehet a cél. (bővítésnél elég, ha a munkálatokkal válik azzá)
Új ingatlan vásárlása vagy építése esetén minimum összkomfortos ingatlan jöhet szóba.
Komfortos az ingatlan, amelyik minimum egy darab 12 négyzetméternél nagyobb lakószobával, konyhával, fürdőszobával és WC-vel, továbbá közművesített és melegvíz-ellátással és egyedi fűtési megoldással rendelkezik. (pl konvektor)
Összkomfortos az ingatlan amelyik minimum egy darab 12 négyzetméternél nagyobb lakószobával, konyhával, fürdőszobával és WC-vel, továbbá közművesített és melegvíz-ellátással és központos fűtési megoldással rendelkezik. (253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet)
Azaz a központos fűtés és az egyedi fűtés különbsége a kulcsa a kérdésnek. Az egyedi fűtési mód alatt a továbbiakra gondolhatunk: az olajtüzelésű vagy szilárd kályhafűtés, gázfűtés és még az elektromos hőtároló kályha is.
Energetikai besorolás és a CSOK viszonya.
A 2106 évi változások óta az energetikai besorolást már nem veszik figyelembe a kedvezmény összegének meghatározásánál.
Emlékeztetőül, hogy 2015-ben még mire kellett odafigyelni:
Új építésű ingatlan vásárlása vagy építése esetén B-besorolásánál rosszabb kategóriájú ingatlan nem engedélyezett a CSOK feltételei szerint. Használt ingatlan vásárlása és bővítése esetén az ingatlan energetikai besorolása „C” osztálynál rosszabb is elfogadható, de ez esetben a helyi építésügyi hatóságtól kérvényezni kell egy maximum 30 napos bizonyítványt, ami igazolja, hogy az érintett ingatlan nem életveszélyes, tehát biztonságosan lakható.
Fontos! Ez a hatósági igazolás a CSOK igény benyújtásakor nem lehet több, mint 30 napos. A bizonyítvány kiadására a hivatalnak 10 napja van és az ügyintézés illetéke, azaz díja 20.000 forint. Tehát amennyiben ezt a hatósági bizonyítványt szeretnénk kérvényezni, úgy azt a területileg illetékes építési hatóságnál tudjuk megtenni.
A+: fokozott energiatakarékosság, A: energiatakarékos, B: követelménynél jobb, C: követelménynek megfelelő, D: követelményt megközelítő, E: átlagosnál jobb, F: átlagos, G: átlagost megközelítő, H: gyenge, I: rossz
Mikor van korhatár a CSOK támogatást igénylők esetén?
Csak és kizárólag a megelőlegezett családok otthonteremtési kedvezménye esetén. Azaz csak olyan házaspár vállalhat később születendő gyermeket CSOK támogatással, akiknek legalább az egyik tagja azaz a férj vagy a feleség 40 év alatti.
Élettársak kaphatnak e megelőlegezett kedvezményt:
Nem csak azok vállalhatnak később születendő gyermeket, akik házastársak, azaz férj és feleség.
Ki minősül gyermeknek?
Gyereknek minősül az igénylő által eltartott vér szerinti vagy örökbefogadott, illetve hatósági vagy bírósági határozat (gyámság) alapján nevelésbe vett gyerek, aki még nem töltötte be a 20 éves kort, illetve nappali tagozatos felsőoktatási intézményben tanuló gyermek .
Szellemi, testi fogyatékossága (betegsége) által megváltozott munkaképességű személynél a 20. életévét már betöltött gyerek is a kérelmező eltartottjának számít. Mindez akkor, ha az állapota legalább egy éve tart vagy egy év alatt várhatóan nem szűnik meg.
Fontos! A magzatot (ikermagzatot) is gyereknek kell számítani a magzat korának 24. hetét követően (azaz még “pocaklakó” a pici, mégse bevállalt gyereknek számít)
A gyerek fogyatékosságát az ESzCsM rendelet alapján igazolni kell.
Mennyi idő alatt kell a gyermekvállalást teljesíteni?
A gyermekvállalás megvalósulására megszabott határidő 1 gyerek esetén négy év, 2 gyermek vállalásakor nyolc év. Új ingatlancél esetén van lehetőség 3 gyermek vállalására, ilyenkor a 3. gyermeknek a 10. év végére kell megszületnie. (ha 2 meglévő gyermekhez vállalunk 1 további gyermeket, a 3. poronty megszületésére is 10 év áll rendelkezésre.) A bevállalt határidő teljesítésére nyitva álló időtartam építési munkálatoknál a használatbavételi engedély vagy engedély kiadásának vagy a használatbavétel tudomásulvételének napjától kezdődik, ingatlan vételkor az ingatlan vásárlási szerződés aláírásának időpontjától kezdődik.
Jegyeznek e be „valamit” az ingatlanra a CSOK 2016 miatt és mennyi időre?
A családok otthonteremtési kedvezményével támogatott ingatlanra tíz évre jelzálogjog kerül bejegyzésre a magyar állam javára , és ennek biztosítása miatt elidegenítési és terhelési tilalom is bejegyzésre kerül . Amennyiben ebben az időszakban a CSOK-kal támogatott ingatlan elidegenítésre kerül, akkor köteles visszafizetni a támogatást.
Kinek kell tulajdonosnak lennie a CSOK 2016-al támogatott vásárolt, épített vagy bővítendő ingatlanban?
A családok otthonteremtési kedvezményével érintett ingatlanban (vásárolt, épített vagy bővített ) az
igénylőnek vagy a támogatott személynek minimum 50%-os tulajdoni aránnyal kell
rendelkezniük. Házaspárok és élettársak esetén az ingatlanban mindkettőjüknek tulajdonosnak kell lennie. Az ingatlan esetén az igénylőn vagy támogatott személyen felül 2015-ben csak az eltartott gyermekük szerezhetett tulajdon jogot. Mára a 2016-os változások óta a gyermek sem szerezhet tulajdonjogot.
Mekkora ingatlan vehető a Szocpol 2016 kedvezményből?
2015-ben még 40 és 160 négyzetméter hasznos alapterület közti ingatlan jöhet számításba. A 2016-os változások óta csak minimum hasznos alapterület követelmény van meghatározva, ami gyermekenként és ingatlancél esetében is változik. Ez a családi otthonteremtési kedvezményről szóló táblázatban jól összefoglaljuk. Fontos figyelni azonban arra is, hogy a hasznos alapterület lehet jóval kisebb is, mint a nettó alapterület. Ezt fent részletesen magyarázzuk.
Mi a kedvezmény szempontjából az új lakás ?
Az alapozási munkálatoktól kezdve teljesen újonnan épített, vagy tetőtér-beépítéssel vagy emelet ráépítéssel megvalósuló, a lakhatás feltételeinek az ide vonatkozó jogszabályi előírásoknak is megfelelő lakóegység. Az új lakás az elkészülése után használatbavételi eljárásra köteles (vagy hatósági bizonyítvánnyal igazolandó használatbavétel tudomásulvételi eljárásra kötelezett).
Nem minősül új lakásnak az a meglévő épületrész vagy épület, amelyből átalakítással jött létre az új lakás.
Melyik jogszabály szabályozza a CSOK feltételeit?
A támogatás feltételeit 2016 februárig a 256/2011-es kormány rendelet szabályozta. A 2016 februári változások után a 16/2016-os (új lakáscél) és a 17/2016-os (használt lakáscél) kormány rendeletekben olvashatóak a szabályozás feltételei részletesen.
Mi minősül lakásnak, azaz a támogatás mire igényelhető?
Az ingatlan-nyilvántartásban lakóház vagy lakás néven nyilvántartott ingatlan és a hozzá tartozó földrészlet. Azaz azon ingatlanok, amiknek a tulajdoni lapján a fenti kategóriák bármelyike olvasható. (a 253/1997. (XII. 20.) Kormány rendelet rendelkezéseinek megfelelően).
Lehet-e „csak CSOK-ból” bővíteni? Bővítés esetén a CSOK támogatáshoz mekkora összegről kell ÁFÁ-S számla? Fontos-e bővítésnél a számla kiállítás dátuma?
Bővítésnél a kérelmet befogadó bank által jóváhagyott költségvetés, azaz bekerülési költség minimum 70%-át kötelező ÁFÁ-s számlával igazolni. Az igényelhető CSOK támogatás összege viszont nem lehet több a számlával igazolt bekerülési költség felénél. (költségvetés x 0,7 x 0,5). Ez alapján, ha a kérelmező kizárólag a minimum számlabenyújtási kötelezettségnek tesz eleget, akkor a bank által jóváhagyott bővítési munkákról szóló költségvetés (bekerülési költség) 35 %-a lehet az igényelhető Családok Otthonteremtési Kedvezményének maximális összege, de nem haladhatja meg a CSOK törvényileg adható összegét. Tehát a CSOK támogatás mellé bővítésnél is szükséges az önerő.
A bővítésnél az ÁFÁ-s számla kiállításának dátuma csak és kizárólag a támogatás befogadást követő dátum lehet.
Amennyiben a bővítéshez bontott anyagokat is felhasználnak, a műszaki vezető írásban igazolhatja a bontott anyagok értékét, és ezzel az értékkel csökkenthető a számla benyújtási kötelezettség. A csökkentés nem lehet több, mint a számlával igazolandó bekerülési költségnek a 20 százaléka.
Mikor kapunk CSOK alap összegű támogatást?
Új ingatlan esetén: 600.000 – 10.000.000 Ft
Használt ingatlan esetén : 600.000 – 2.750.000 Ft
Az összegek függnek a gyermekek számától is. Az igényelhető összegeket a családok otthonteremtési kedvezményéről készített táblázatban jól összefoglaltuk.
Mi változott a CSOK jogszabályon 2015 októbertől?
A 2016 februárban megjelent kormányrendeletek a lenti változásokat is felülírták:
A változás a támogatott ingatlan minimum elvárásán szigorított. Az ingatlan csak akkor fogadható el komfortosnak, amennyiben van lehetőség a környéken a csatorna bekötésre, és az ingatlan rá van kötve a csatornahálózatra. Ha nincs még kiépítve a környéken a csatorna bekötés lehetősége ebben az esetben ez nem okoz gondot a támogatás igénybevételénél. A CSOK csatornabekötés követelményéről a linken olvashat bővebben.A változás a minimális nettó alapterületet is érinti, amennyiben korábban már vettek igénybe vissza nem térítendő támogatást gyermek(ek) után. A CSOK 2015 októberi változása a minimális hasznos alapterületről ezen a linken olvashatóak.A változás a szolgálati és önkormányzati lakásokat használókat is érinti, mert mostantól megvehetik a lakásokat, amiben jelenleg is laknak. A CSOK 2015 októberi változása az önkormányzati és szolgálati lakásokról ezen a linken tekinthető meg bővebben.
A támogatás feltételei nagyon bonyolultak, sőt a bankok is eltérő feltételekkel kínálják a kedvezményt. Feltétlen kérje kollégáink segítségét, hogy biztosan a legjobb döntést hozhassa.