Bár a kormányzat részéről már két héttel ezelőtt elhangzott az ígéret a Nemzeti Otthonteremtési Közösség(ek)re (rövidítve NOK) vonatkozó szabályzók megjelenésére, egyelőre sem a Magyar Közlönyben, sem az Országgyűlés honlapján nem található a jogszabály.
A CSOK új szabályai egy hónapon belül várhatók tájékoztatott a pénzügyi államtitkár.
Sajtó információk szerint a jövő heti kormányülésen mindössze technikai jellegű pontosítások várhatók, tartalmi módosítás már semmi esetre sem. Ezért, mivel a jogszabályok csúsznak, megpróbáljuk összefoglalni, hogy mit is tudunk a CSOK várható változásairól és a NOK-ról.
A CSOK 2016-tal kapcsolatban az alábbi változások várhatók:
- A támogatott hitel felvételekor is eltörlésre kerül a 30 millió forintos összeghatár. Ezidáig a rendelet értelmében az új lakás vételára telekár és áfa nélkül nem haladhatja meg ezt az összeget, amennyiben a 3%-os kamatozású hitelt szerette volna valaki igénybe venni.
- Nem kell megválnia meglévő lakásától sem az új, sem a használt lakás vásárlása esetében, tehát nem akadályoz a tulajdoni korlát a támogatást igénybe vétele esetén.
- Lázár szerint megszüntethetők lesznek azok a „bürokratikus szabályok”, amelyek vételár felhasználását írják elő, ha az a korábban tulajdonolt ingatlan eladásából származik. Jelenleg „be kell forgatni” az elmúlt 5 évben értékesített ingatlan eladási árát, és CSOK csak a különbözetre igényelhető.
- Változik az összkomfort meghatározása új ház építése esetén. Tehát, az iható víz elérése lesz a kritérium, ahol nincs ivóvízvezeték, továbbá tovább élhetnek az építési szabályokban korábban engedélyezett megoldások, ahol nincs szennyvízvezeték.
- Nagyvárosokban a tetőtér beépítések, külterületeken az új tanyák építése fogja a kormány támogatását élvezni, valamint belterületen zártkertekben is lehet majd CSOK támogatással lakóingatlant építeni.
- A lehetőség a mozaikcsaládok részére is elérhető lesz.
- A közfoglalkoztatottak (közmunkások) lakásfelújításhoz, illetve használt vásárlásához vehetik igénybe a CSOK-ot.
- A megszűnő építési engedélyezés helyett az építésztársadalommal közösen kerül meghatározásra azon garanciák köre, melyek az építési szabályok betartását biztosítják.
A NOK: mit is tudunk róla eddig?
- A NOK (Nemzeti Otthonteremtési Közösségek) miatt a lakás-takarékpénztárak meglévő szabályozását semmiképpen nem bolygatnák (természetes kétség sem fér a meglévő megtakarítások biztonságát illetően), csupán alternatívát, versenytársat hívnának életre velük szemben.
- Kizárólag 10 éven belül megépítésére kerülő új lakásokra lennének felhasználhatók azok a megtakarítások, melyeket a NOK-ban helyeztek el.
- 30%-os állami támogatást élveznének a befizetések, ugyanúgy, mint a lakástakarékokban, de az éves maximum magasabb lenne az LTP-nél ismert 72 ezer forintnál.
- Azt viszont egyelőre még nem tudjuk, hogy bárki alapíthatna ilyen céget vagy a NOK egy központi, állami intézmény lenne. Továbbá az is még „homályos”, hogy ezek a csoportok az angol building societykhez hasonlítanának vagy a korábbi kétes elven működő vásárlói csoportokhoz.