Tartalomjegyzék
- 1 A minősítés célja:
- 2 Mindenképpen érdemes egy pillantást vetnünk arra a tényre, hogy az összehasonlítások szeptember 1-től zajlanak.
- 3 Érdemesebb lenne azt megvizsgálni, hogy milyen változást vehetünk észre a hosszú távú hitelek kamatfeláraiban a múlt és az idei év hasonló időszakában.
- 4 A Minősített Lakáshitelek jelentős növekedése esetén további mérséklődés valószínű.
- 5 Kérjen visszahívást!
Szakács János a jegybank főosztály vezetője cáfolta azt a híresztelést, miszerint az új fogyasztóbarát lakáshitelek nem hoztak kellő javulást a hitelpiacon. A főosztályvezető véleményét tükröző cikket az alábbiakban olvashatják.
A Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelek miatti piaci verseny már jól látható, bár még rövid az időszak amióta vizsgálhatjuk.
A 2017. május 19-i pályázati felhívás óta élénk az érdeklődés a lakáspiac résztvevői részéről. Egyre több minősített termék kerül a piacra, melyek megfelelnek az MNB által előírt feltételeknek, és a bankok érdeklődése is nagy.
A minősítés célja:
• a hosszabb periódusú lakáshitelek kamatfelárainak csökkentése
• átláthatóbbak, olcsóbbak legyenek az opciók
• az információk pontosakká, megbízhatóakká váljanak
• összehasonlíthatóbb termékek kerüljenek a piacra
• serkenteni kell a bankok közötti elgyengült versenyt
Ezt segíti az a weboldal, amely az MNB feltételeinek megfelelő piaci termékeket hasonlítja össze, és az MNB támogatását élvezi. A minősített termékek hatásait hosszú távra tervezték, mindenképpen az olcsóbb termékeket segíti és a kirívóan emelkedett kamatfeláras hiteleket zárja ki a minősítésből.
Mindenképpen érdemes egy pillantást vetnünk arra a tényre, hogy az összehasonlítások szeptember 1-től zajlanak.
Ami a lényeg:
„A második negyedévben a fix kamatkonstrukciójú lakáshitelek árai átlagosan 33 bázisponttal csökkenek a második negyedévben, amely nem csak a referenciahozamok apadásának tudható be. A lakáshitelek átlagos felárai is csökkentek, mintegy 10-20 bázisponttal a negyedévben, amelynek a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelek várható megjelenése is az oka lehetett.” mondta a főosztályvezető.
A megjelent írás sajnos csak egy-két kiragadott esetet nézett meg.
Érdemesebb lenne azt megvizsgálni, hogy milyen változást vehetünk észre a hosszú távú hitelek kamatfeláraiban a múlt és az idei év hasonló időszakában.
Mivel a termék bevezetése most is folyik, ezért a 2017-es mintában még alacsony a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelek aránya. Az mégis érzékelhető, hogy mind az átlagos értékek, mind az eloszlás terén csökkenést láthatunk a 2017 májusa-júliusa között a 2016 azonos időszakát figyelembe véve.
A Minősített Lakáshitelek jelentős növekedése esetén további mérséklődés valószínű.
A verseny élénkülése nem a legolcsóbb hiteleknél várható, hanem a jó keresetűek által könnyen kifizethető magasabb kamat felárral kínált hiteleknél csökkenti majd az árakat. Sok alacsony áru termék elérhető most is a piacon, de a kamatfelárak tekintetében, összehasonlíthatóságában nem tapasztalható még a változás.
A Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelek egyik hatalmas előnye hogy az ingatlanpiaci termékek átlagához viszonyítva kamatcsökkentő hatással bír. A teljes futamidő alatt az ügyfél érdekeit tekintetbe vevő, egyszerűen összevethető és átlátható termékek, melyek igenis erősíteni fogják a piaci versenyt kamatcsökkentő hatásukkal.
Elemzői hiba lenne bárki részéről az, ha egy most induló, pár hónapos termékről, nem általánosítható, bevezetés alatt álló, kevésbé ismert, alaposan átgondolt és minősített lakáshitelről, általános és rossz véleményt fogalmaznának meg!
Amennyiben érdeklődne, szeretne megtudni a fogyasztóbarát lakáshitelről, a CSOK-ról részleteket, lakáshitelt szeretne felvenni kedvező feltételekkel, keresse hitelközvetítő szakértőinket, akik díjmentes szakszerű tájékoztatást nyújtanak a lakáshitelekről! Töltse ki az adatlapot és visszahívjuk!